Այնտեղ հետ չենք գնա. Փաշինյանը՝ ՀԱՊԿ–ից դուրս գալու հավանականության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀԱՊԿ–ից դուրս գալու հավանականությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին խոսեց ԱԺ–ում կառավարության հետ հարցուպատասխանին:
ՀԱՊԿ–ի պայմանագրային պարտավորությունները չկատարելու վերաբերյալ արձանագրումների ընթացքում վարչապետն ասաց. «Դաշինքի անդամները, պարզվեց, որ ոչ թե իրենց պայմանագրային պարտավորություններն են կատարում, այլ գնացել, Ադրբեջանի հետ պլանավորում են մեր դեմ պատերազմը»:
Արձագանքելով դահլիճից ընդդիմադիր պատգամավորների արձագանքներին՝ Փաշինյանը շեշտեց. «Դուրս կգանք: Մենք կորոշենք, թե երբ դուրս գալ: Ասում ենք, այդ ասելիքի պակա՞ս է եղել: Ձեր կարծիքով հաջորդ քայլը ո՞րն է, կարո՞ղ է հետ գնանք, ուրիշ ճանապարհ չկա»:
Անդրադառնալով ընդդիմադիրների կողմից հնչող հարցին, թե ուր են գնում՝ վարչապետն ասաց. «Գնում ենք դեպի իրական Հայաստան, Հայաստանի Հանրապետություն՝ ինքնիշխան, անվտանգ, խաղաղ, սահմանազատված սահմաններով պետություն: Իսկ այնտեղ, մի անհանգստացեք,  հետ չենք գնա: Ուղղակի չենք ասում շուտ, որ ձեր տրամադրությունը հանկարծ չընկնի»:

Никол Пашинян коснулся возможности выхода Армении из ОДКБ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся возможности выхода из ОДКБ. Как сообщает Арменпресс, Пашинян коснулся этого вопроса в ходе правительственного часа в НС.
Коснувшись темы невыполнения договорных обязательств ОДКБ, премьер отметил: “Оказалось, что члены альянса выполняют не свои договорные обязательства, а  с Азербайджаном планируют войну против нас”.
Отвечая на реакцию оппозиционных депутатов из зала, Пашинян подчеркнул: “Мы выйдем… [из зала звучат реплики о том, когда же выйдет Армения из ОДКБ и почему власти не говорят о намерении выйти из ОДКБ - ред.] Мы решим, когда выйти. Мы говорим. Разве мы не говорим? Как вы думаете, каким будет следующий шаг? А по вашему мнению куда мы двигаемся? В обратном направлении?” - отметил премьер.
Коснувшись замечания оппозиционного депутата, куда же движется страна, премьер-министр сказал: “Мы движемся в сторону Реальной Армении, Республики Армения, суверенного, безопасного, мирного государства с демаркированными границами. А назад туда, не волнуйтесь, мы не вернемся. Мы просто не говорим об этом заранее, чтобы ваше настроение не ухудшилось”.