Արայիկ Հարությունյանը դատապարտել է Երևանում հրեական սինագոգի վրա հարձակման դեպքը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում հունիսի 11-ին հրեական սինագոգի վրա հարձակման դեպքն անհանգստացնող է։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Ազգային փոքրամասնությունների հարցերով խորհրդի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Այժմ իրավապահների կողմից կատարվում է քննություն՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով: ՀՀ իշխանությունները և հանրությունը միարժեքորեն դատապարտում են ազգային և կրոնական այլատյացության յուրաքանչյուր դեպք և փորձ: Ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ մեր հասարակության մեջ գերիշխում է հանդուրժողականության և փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտ։ Ավելին, ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները ներգրավված են հասարակական կյանքի կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում: Համոզված ենք, որ իրավապահներն ամեն ինչ կանեն՝ բացահայտելու գրանցված միջադեպի հանգամանքները»,- նշեց Հարությունյանը։
Հունիսի 11-ին լուրեր էին տարածվել, որ անհայտ անձը քարով հարվածել է Երևանում հրեական կրոնական կենտրոնի պատուհանին և կոտրել այն։

Arayik Harutyunyan condemns attack on Jewish synagogue in Yerevan
YEREVAN, JUNE 12, ARMENPRESS. The attack on the Jewish synagogue in Yerevan on June 11 is disturbing. Chief of the Prime Minister's Office, Chief of Staff to the Prime Minister Arayik Harutyunyan said this in a conversation with "Armenpress".
The attack on the Jewish synagogue in Yerevan on June 11 is disturbing. ArayikHarutyunyan, Chief of Staff to the Prime Minister,Chairman of the Council on National Minorities mentioned this in a conversation with "Armenpress".
"Now the law enforcement officers are investigating to find out the circumstances of the incident. Armenian authorities and the public equally condemn every case and attempt of national and religious xenophobia. An atmosphere of tolerance and mutual respect prevails in our society towards national minorities. Moreover, representatives of national minorities are involved in all spheres of public life. We are sure that the law enforcement officers will do everything to reveal the circumstances of the recorded incident," said Harutyunyan.
On June 11, it was reported that an unknown person hit the window of the Jewish religious center in Yerevan with a stone and broke it.