Երևանում մեկնարկեց երկօրյա գիտաժողով թուրք-ադրբեջանական հայատյացության թեմայով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայոց ցեղասպանության թանգարան- ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում մայիսի 30-ին մեկնարկեց «Թուրք-ադրբեջանական հայատյացության շուրջ. միջգիտակարգային մոտեցումներ» խորագրով գիտաժողովը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երկօրյա գիտաժողովն անցկացվում է ՀՀ ԿԳՄՍՆ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի «Թուրք-ադրբեջանական հայատյացության ակունքները, արդի վիճակը, միտումները (միջգիտակարգային մոտեցումներ)» գիտական թեմայի շրջանակներում:
Բացման խոսքում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը նշեց, որ թեմայի արծարծումը տարբեր գիտակարգերի կողմից, ըստ էության, առաջին անգամ է տեղի ունենում։
«Թեև մենք մեր ուսումնասիրություններում մշտապես խոսել ենք հակահայկականության և հայատյացության տարբեր դրսևորումների մասին, սակայն շատ չենք բարձրաձայնել և հիմա այս միջոցառման, աշխատաժողովների միջոցով փորձում ենք փոխել իրերի այն իրավիճակը, որն այսօր գոյություն ունի մեր գիտական հանրույթի մեջ»,-ասաց նա։
Ծրագրի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաշխատող Շուշան Խաչատրյանի կարծիքով՝ անհրաժեշտություն է զգացվում հասկանալ ինչ բառով բնութագրել կամ սահմանել երևույթը դար ի վեր մինչև արդի ժամանակաշրջանը շարունակվող բռնությունների շարքի, որոնք որոշակիորեն կապված են իրար հետ։
«Միգուցե, կարիք չկա։Միգուցե, այս քննարկումների արդյունքում մենք այլ եզրահանգումների կգանք։ Մեր քննարկումները, կարծում եմ, այդ ամենի պատասխանները կտան։ Կփորձեն տալ, համենայնդեպս, առաջին այս փուլով»,-համոզմունք հայտնեց գաղափարի հեղինակը։
Այնուհետև նա սահիկաշարով գիտաժողովի մասնակիցներին ներկայացրեց թուրք-ադրբեջանական բռնությունների, ցեղասպանության և ցեղասպանական արարքների տարեգրությունն ու պատմական դեպքերը, որոնք ընդգրկում են 19-րդ դարի կեսերին Զեյթունի և շրջակայքի հայերի նկատմամբ իրականացված բռնություններից մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերին ԼՂ հայաթափումն ու հայազրկումը։
Բացմանը հաջորդեցին պանելային քննարկումները։ Գիտաժողովին մասնակցում են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի, Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատողներ, բուհերի դասախոսներ։

В Ереване проходит двухдневная конференция по теме турецкой и азербайджанской армянофобии
В конференц-зале Музея-института Геноцида армян 30 мая началась двухдневная конференция “О турецкой и азербайджанской армянофобии. Междисциплинарные подходы”.
Как передает “Арменпресс”, конференция проводится в рамках научной темы комитета по высшему образованию и науке МОНКС РА “Истоки, современное состояние, тенденции (междисциплинарные подходы) турецко-азербайджанской армянофобии”
Во вступительном слове директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян отметила, что обсуждение этой темы различными научными дисциплинами, по сути, происходит впервые.
“Хотя в наших исследованиях мы говорили о различных проявлениях антиармянства и армянофобии, но мы не слишком много говорили об этом, и теперь посредством этой конференции, семинаров мы пытаемся изменить ситуацию, которая сегодня существует в нашем научном сообществе”, - сказала она.
По мнению руководителя программы, научного сотрудника Музея-института Геноцида армян Шушан Хачатрян, ощущается необходимость понять, каким словом охарактеризовать или определить это явление в череде насилий, продолжающихся с века до наших дней, которые определенным образом связаны друг с другом.
“Может быть, в этом нет необходимости. Возможно, в результате этих обсуждений мы придем к другим выводам. Наши обсуждения, я думаю, дадут ответы на все эти вопросы. Попытаются дать, по крайней мере, на этом первом этапе”, - выразила уверенность автор идеи.
Затем она посредством слайдов представила участникам конференции хронику турецкого и азербайджанского насилия, геноцида и актов геноцида, а также исторические события, охватывающие период от насилия, совершенного в отношении армян в Зейтуне и его окрестностях в середине 19-го века, до изгнания армян из Нагорного Карабаха в сентябре 2023 года.
За открытием последовали панельные дискуссии. В научной конференции принимают участие научные сотрудники Музея-института Геноцида армян, Института археологии и этнографии Национальной академии наук Армении и преподаватели вузов.