ԵՄ-ն ներդրումներ կանի Հայաստանի ենթակառուցվածքային նախագծերում․ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայեն
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելում կայանալիք ՀՀ–ԵՄ–ԱՄՆ եռակողմ հանդիպմանն ընդառաջ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն խոստացել է ուս ուսի կանգել Հայաստանի կողքին եւ այսօր այդ խոստումը կատարում է։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենն այս մասին ասել է Փաշինյան-Բլինքեն-Ֆոն դեր Լայեն հանդիպմանը նախորդած ասուլիսի ժամանակ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Ֆոն դեր Լայենը նշեց, որ Հայաստանի հետ գործընկերության տեսլականը կյանքի կկոչվի Հայաստանի դիմակայունությանը նպաստելու ծրագրի միջոցով։ «Մենք ներդրումներ կանենք, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունն ու հասարակությունն ավելի ամուր լինեն և ցնցումների նկատմամբ կայուն», - ասաց Եվրահանձնաժողովի նախագահը՝ նշելով 270 մլն եվրո դրամաշնորհի մասին, որը կօգնի հատկապես փոքր եւ միջին ընկերություններին։
Ֆոն դեր Լայենի խոսքով՝ ԵՄ-ն Հայաստանում ներդրումներ կանի հատկապես ենթակառուցվածքային նախագծերում՝ մասնավորապես Սեւ ծովի էլեկտրական մալուխի նախագծում, ինչպես նաեւ վերականգնվող էներգիայի արտադրության մեջ։
Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը ողջունեց Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը եւ նշեց՝ ԵՄ-ն կուսումնասիրի նաեւ միջսահմանային տրանսպորտը, երբ պայմանները թույլ տան։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը խոսեց աջակցության նոր փաթեթի՝ Հայաստանի համար Եվրոպայի տնտեսական եւ ներդրումային ծրագրի մասին։ «Այն արդեն կես միլիարդ եվրո է մոբիլիզացրել ներդրումների համար։ Սա հրաշալի նորություն է, եւ մենք կարող ենք ավելին անել։ Ահա թե ինչու վերջերս գործարկեցինք ներդրումների համակարգման հարթակը, որպեսզի կարողանանք բացահայտել նոր նախագծեր եւ արագացնենք իրականացումը», - ասաց Ֆոն դեր Լայենը։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը ողջունեց Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին միտված ջանքերը՝ չնայած երկրի առաջ ծառացած մարտահրավերներին եւ վերահաստատեց՝ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել իրականացվող բարեփոխումներին խորհրդատվության, տեխնիկական աջակցության եւ ֆինանսավորման միջոցով։
Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը հավելեց, որ չեն մոռանում տեղահանված արցախահայության ծանր վիճակի մասին։ «Հայաստանում փախստականների հումանիտար իրավիճակը մնում է առաջնահերթություն։ Մենք ավելի քան երեսուն միլիոն եվրո ենք տրամադրել նրանց աջակցելու համար եւ պատրաստ ենք ավելին անել»,- նշեց նախագահ Ֆոն դեր Լայենը՝ իր ուրախությունը հայտնելով, որ կարող են հույս դնել Միացյալ Նահանգների վրա՝ որպես հավատարիմ եւ համախոհ գործընկեր այս ջանքերում։
«Մենք շարունակելու ենք բոլորս միասին աշխատել հանուն Հայաստանի ապագայի՝ կայուն ու բարգավաճ հարավկովկասյան տարածաշրջանում»,- եզրափակեց Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը։

EU to invest in Armenia's infrastructure projects - Ursula von der Leyen
YEREVAN, APRIL 5, ARMENPRESS. Ahead of the Armenia-EU-US tripartite meeting to be held in Brussels, European Commission President Ursula von der Leyen announced that the EU has pledged to stand shoulder to shoulder with Armenia and is fulfilling that promise today. Ursula Von der Leyen said this during the press conference preceding the Pashinyan-Blinken-Von der Leyen meeting.
According to Armenpress Brussels correspondent, Von der Leyen mentioned that the vision of partnership with Armenia would be implemented through a program aimed at enhancing Armenia's resilience. "We will make investments to strengthen Armenia's economy and society, making them more robust and stable in the face of shocks," said the President of the European Commission, referring to the 270 million euro grant, which will particularly aid small and medium-sized companies.
According to Ursula von der Leyen, the EU will invest in Armenia, especially in infrastructure projects, particularly in the Black Sea power cable project, as well as in renewable energy production. Von der Leyen welcomed the "Crossroads of Peace" project of the Armenian government and noted that the EU will also explore cross-border transport when conditions allow.
The President of the European Commission spoke about the new support package, the European Economic and Investment Program for Armenia. "It has already mobilized half a billion euros for investments. This is great news and we can do more. That's why we have recently launched the investment coordination platform, so that we can identify new projects and speed up implementation," Von der Leyen said.
The President of the European Commission welcomed Armenia's efforts towards democratic reforms, despite the challenges faced by the country, and reaffirmed that the EU will continue to support the ongoing reforms through advice, technical assistance, and funding.
Ursula von der Leyen added that they do not forget about the difficult situation of displaced Artsakh Armenians. "The humanitarian situation of refugees in Armenia remains a priority. We have provided more than thirty million euros to support them, and we are ready to do more," said President von der Leyen, noting that they can count on the United States as a loyal and like-minded partner in this effort.
"We will continue to work together for the sake of Armenia's future, in the stable and prosperous South Caucasus region," concluded the President of the European Commission.