ԵՄ-ն ներդրումներ կանի Հայաստանի ենթակառուցվածքային նախագծերում․ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայեն
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելում կայանալիք ՀՀ–ԵՄ–ԱՄՆ եռակողմ հանդիպմանն ընդառաջ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն խոստացել է ուս ուսի կանգել Հայաստանի կողքին եւ այսօր այդ խոստումը կատարում է։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենն այս մասին ասել է Փաշինյան-Բլինքեն-Ֆոն դեր Լայեն հանդիպմանը նախորդած ասուլիսի ժամանակ։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ Ֆոն դեր Լայենը նշեց, որ Հայաստանի հետ գործընկերության տեսլականը կյանքի կկոչվի Հայաստանի դիմակայունությանը նպաստելու ծրագրի միջոցով։ «Մենք ներդրումներ կանենք, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունն ու հասարակությունն ավելի ամուր լինեն և ցնցումների նկատմամբ կայուն», - ասաց Եվրահանձնաժողովի նախագահը՝ նշելով 270 մլն եվրո դրամաշնորհի մասին, որը կօգնի հատկապես փոքր եւ միջին ընկերություններին։
Ֆոն դեր Լայենի խոսքով՝ ԵՄ-ն Հայաստանում ներդրումներ կանի հատկապես ենթակառուցվածքային նախագծերում՝ մասնավորապես Սեւ ծովի էլեկտրական մալուխի նախագծում, ինչպես նաեւ վերականգնվող էներգիայի արտադրության մեջ։
Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը ողջունեց Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը եւ նշեց՝ ԵՄ-ն կուսումնասիրի նաեւ միջսահմանային տրանսպորտը, երբ պայմանները թույլ տան։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը խոսեց աջակցության նոր փաթեթի՝ Հայաստանի համար Եվրոպայի տնտեսական եւ ներդրումային ծրագրի մասին։ «Այն արդեն կես միլիարդ եվրո է մոբիլիզացրել ներդրումների համար։ Սա հրաշալի նորություն է, եւ մենք կարող ենք ավելին անել։ Ահա թե ինչու վերջերս գործարկեցինք ներդրումների համակարգման հարթակը, որպեսզի կարողանանք բացահայտել նոր նախագծեր եւ արագացնենք իրականացումը», - ասաց Ֆոն դեր Լայենը։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը ողջունեց Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին միտված ջանքերը՝ չնայած երկրի առաջ ծառացած մարտահրավերներին եւ վերահաստատեց՝ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել իրականացվող բարեփոխումներին խորհրդատվության, տեխնիկական աջակցության եւ ֆինանսավորման միջոցով։
Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը հավելեց, որ չեն մոռանում տեղահանված արցախահայության ծանր վիճակի մասին։ «Հայաստանում փախստականների հումանիտար իրավիճակը մնում է առաջնահերթություն։ Մենք ավելի քան երեսուն միլիոն եվրո ենք տրամադրել նրանց աջակցելու համար եւ պատրաստ ենք ավելին անել»,- նշեց նախագահ Ֆոն դեր Լայենը՝ իր ուրախությունը հայտնելով, որ կարող են հույս դնել Միացյալ Նահանգների վրա՝ որպես հավատարիմ եւ համախոհ գործընկեր այս ջանքերում։
«Մենք շարունակելու ենք բոլորս միասին աշխատել հանուն Հայաստանի ապագայի՝ կայուն ու բարգավաճ հարավկովկասյան տարածաշրջանում»,- եզրափակեց Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը։

ЕС будет инвестировать в инфраструктурные проекты Армении: Урсула фон дер Ляйен
До трехсторонней встречи РА-ЕС-США в Брюсселе, председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что ЕС обещал быть рядом с Арменией и сегодня выполняет это обещание. Как передает «Арменпресс», об этом Урсула фон дер Ляйен сказала на пресс-конференции, предшествовавшей встрече Пашинян-Блинкен-фон дер Ляйен.
Урсула фон дер Ляйен отметила, что видение партнерства с Арменией будет воплощено в жизнь посредством программы содействия устойчивости Армении. «Мы будем инвестировать, чтобы экономика и общество Армении стали сильнее и устойчивее к потрясениям», - заявила председатель Еврокомиссии, упомянув о гранте в 270 миллионов евро, который поможет особенно малым и средним предприятиям.
По словам фон дер Ляйен, ЕС будет инвестировать в Армению, прежде всего, в инфраструктурные проекты, в частности, в проект Черноморского электрического кабеля, а также в производство возобновляемой энергии.
Урсула фон дер Ляйен приветствовала проект правительства Армении «Перекресток мира» и отметила, что ЕС также изучит трансграничные перевозки, когда позволят условия.
Председатель Еврокомиссии рассказала о новом пакете поддержки, европейской экономической и инвестиционной программе для Армении. «Она уже мобилизовала полмиллиарда евро для инвестиций. Это отличная новость, и мы можем сделать больше. Именно поэтому мы недавно запустили платформу координации инвестиций, чтобы мы могли выявлять новые проекты и ускорять их реализацию», - сказала фон дер Ляйен.
Урсула фон дер Ляйен приветствовала усилия Армении по осуществлению демократических реформ, несмотря на проблемы, с которыми сталкивается страна, и подтвердила, что ЕС продолжит поддерживать текущие реформы посредством консультаций, технической помощи и финансирования.
Урсула фон дер Ляйен добавила, что они не забывают о тяжелом положении вынужденных переселенцев арцахских армян. «Гуманитарная ситуация беженцев в Армении остается приоритетом. Мы предоставили им более тридцати миллионов евро и готовы сделать больше», - заявила фон дер Ляйен, выразив удовлетворения, что они могут рассчитывать и на Соединенные Штаты как на верного партнера и партнера-единомышленника в этих усилиях.
«Мы продолжим работать вместе ради будущего Армении, в стабильном и процветающем регионе Южного Кавказа», - заключила председатель Еврокомиссии.