ԵՄ ռազմական կոմիտեի նախագահը Հայաստանին կարևոր գործընկեր է համարում Հարավային Կովկասում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիությունում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Տիգրան Բալայանը հանդիպել է Եվրոպական միության ռազմական կոմիտեի նախագահ գեներալ Ռոբերտ Բրիգերի հետ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության «Ֆեյսբուք»-ի էջը։
Գեներալ Բրիգերը ներկայացրել է ռազմական և պաշտպանական ոլորտում Եվրոպական միության ռազմավարությունը և դրանից բխող առաջնահերթությունները, համաեվրոպական անվտանգության տեսլականը՝ այս համատեքստում նշելով, որ Հայաստանը ԵՄ կարևոր գործընկերն է Հարավային Կովկասում։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, դեսպան Բալայանը բարձր է գնահատել Հայաստան-Եվրոպական միություն ընդհանուր փոխգործակցության մակարդակը՝ կարևորելով դրա անվտանգային և պաշտանական բաղադրիչի ընդլայնումը։ Նա գործընկերոջ ուշադրությունը հրավիրել է Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող զինված ուժերի մասշտաբային բարեփոխումների ծրագիրը՝ այս առնչությամբ ընդգծելով ԵՄ աջակցության անհրաժեշտությունը։
Անդրադառնալով Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական դիտորդական առաքելությանը գործունեությունը, դեսպանը նշել է, որ այն կարևոր կայունացնող դերակատարություն ունի տարածաշրջանային անվտանգության տեսանկյունից։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում և Արևելյան Եվրոպայում վերջին զարգացումների, տարածաշրջանային անվտանգության հեռանկարների ու համագործակցության հնարավորությունների շուրջ։

Председатель Военного комитета ЕС считает Армению важным партнером на Южном Кавказе
Глава представительства Республики Армения в Евросоюзе, посол Тигран Балаян встретился с председателем Военного комитета Европейского Союза генералом Робертом Бригером.
Как передает Арменпресс, об этом сообщается на странице Facebook представительства РА в ЕС.
Генерал Бригер представил стратегию Евросоюза в военной и оборонной сфере и вытекающие из нее приоритеты, видение общеевропейской безопасности, отметив в этом контексте, что Армения является важным партнером ЕС на Южном Кавказе.
Выразив благодарность за прием, посол Балаян высоко оценил уровень общего сотрудничества между Арменией и Евросоюзом, подчеркнув расширение его безопасности и официальной составляющей. Он обратил внимание коллеги на реализуемую правительством Армении масштабную программу реформирования вооруженных сил, подчеркнув необходимость поддержки ЕС в этом отношении.
Касаясь деятельности Гражданской наблюдательной миссии Евросоюза в Армении, посол отметил, что она играет важную стабилизирующую роль с точки зрения региональной безопасности.
Собеседники обменялись идеями о последних событиях на Южном Кавказе и в Восточной Европе, перспективах региональной безопасности и возможностях сотрудничества.