Փաշինյանը հայտնեց, թե ինչու է Հայաստանը համաձայնել ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումն անցկացնել Բեռլինում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը համաձայնել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումն անցկացվի Գերմանիայում այն պատճառով, որ Գերմանիան Գրանադայի քառակողմ հանդիպման կողմ է և ստորագրել է 3 կարևոր սկզբունք:
«Արմենպրես»-իփոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանին:
Փաշինյանը հիշեցրեց՝ փետրվարի 28-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հանդիպում են Գերմանիայում: Վայրն ինչ-որ առումով միայն վայր է, բայց այն բովանդակություն էլ ունի:
«Մենք ինչո՞ւ ենք համաձայնվել, որ Գերմանիայում այդ հանդիպումը տեղի ունենա. շատ պարզ պատճառով, որովհետև Գերմանիան Գրանադայի քառակողմ հանդիպման կողմ է և ստորագրել է 3 կարևոր սկզբունք՝ առաջինը Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչում՝ Ալմաթայի հռչակագրի հիման վրա, երկրորդը, որ Ալմաթայի հռչակագիրը պետք է լինի սահմանագծման գործընթացի հիմքը և երրորդը, որ տարածաշրջանային հաղորդակցությունները պետք է գործեն երկրների սուվերենության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով: Այսինքն՝ Բեռլինում այլ քաղաքական բովանդակություն չի կարող քննարկվել: Մենք նաև դրա համար ենք համաձայնել, որ այնտեղ այդ քննարկումը տեղի ունենա»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հայտարարեց՝ Հայաստանի համար ընդունելի չի լինի, եթե որևէ միջնորդ փորձի այս շրջանակից դուրս բերել գործընթացը: Դա նշանակում է միջնորդել ոչ թե խաղաղություն, այլ խաղաղության ճարտապարետության փլուզում:
«Այն երկրները, կազմակերպությունները, որոնք այս 3 սկզբունքն ընդունում են, կարող ենք նաև նրանց միջնորդությունն ընդունել: Ովքեր չեն ընդունում, նախ պետք է ճշտենք իրենց վերաբերմունքն այս սկզբունքների վերաբերյալ, հետո նոր վերաբերմունք արտահայտենք»,-ասաց վարչապետը՝ կրկնելով, որ Գերմանիան Գրանդայի հայտարարության կողմ է:

Пашинян объяснил, почему Армения согласилась провести встречу глав МИД Армении и Азербайджана в Германии
Армения согласилась провести встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Германии, поскольку Германия является стороной четырехсторонней встречи в Гранаде и подписала 3 важных принципа. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в НС сказал премьер-министр Никол Пашинян.
Пашинян напомнил, что 28 февраля в Германии проходит встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана. Место — в каком-то смысле, это только место, но оно также имеет содержание.
“Почему мы согласились, чтобы эта встреча состоялась в Германии? По очень простой причине: потому что Германия является стороной четырехсторонней встречи в Гранаде и подписала 3 важных принципа: во-первых, взаимное признание территориальной целостности Армении и Азербайджана на основе Алма-Атинской декларации, во-вторых, Алма-Атинская декларация должна лежать в основе процесса делимитации и, в-третьих, региональные коммуникации должны действовать в соответствии с принципами суверенитета, юрисдикции, равенства и взаимности стран. Т.е. никакой другой политический контент в Берлине обсуждаться не может. Именно поэтому мы согласились провести там это обсуждение”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр заявил, что для Армении будет неприемлемо, если какой-либо посредник попытается вывести процесс из этих рамок. Это означает посредничество не для достижения мира, а разрушения архитектуры мира.
“Если страны и организации принимают эти три принципа, мы можем принять и их посредничество. Тем, кто не принимает, мы должны сначала выяснить их позицию относительно этих принципов, а затем выразить свою позицию”, - сказал премьер-министр, повторив, что Германия является стороной принятого в Гранаде заявления.