Հայաստանի հետ լարվածության ֆոնին Ադրբեջանը ԱԹՍ-ներ, ռազմական տեխնիկա է գնում. Տիգրան Բալայանի հարցազրույցը՝ Brussels Signal-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը Հայաստանի հետ լարվածության ֆոնին արտերկրից անօդաչու սարքեր և ռազմական տեխնիկա է գնում, դրանք, ըստ տեղեկությունների, գալիս են նաև Իսրայելից և Թուրքիայից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Եվրամիությունում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Տիգրան Բալայանն այս մասին ասել է Brussels Signal-ի հետ զրույցում:
Հայաստանը հետևել է զինամթերքի գնումներին, որոնք, ըստ տեղեկությունների, եկել են ռազմական թռիչքներով՝ այդ թվում Իսրայելից և Թուրքիայից: Այս առաքումները, ենթադրաբար, ներառում են անօդաչու սարքեր:
«Ադրբեջանի ռազմական տեխնիկայի 60 կամ 70 տոկոսը գալիս է Իսրայելից, այնուհետև Թուրքիայից», - ասել է Բալայանը:
Դեսպանը նաև նշել է, որ ավելացել են ռազմական թռիչքները Սերբիայից, որը վերջերս հայտարարել է Ադրբեջանին որոշ հրետանային տեխնիկա վաճառելու համաձայնության մասին:
Բալայանը, խոսելով Ադրբեջանի վերջին ագրեսիայի մասին, որի հետևանքով 4 հայ զինծառայող է զոհվել, նշել է, որ դա պատասխան է Եվրամիության հետ Հայաստանի համագործակցության մակարդակի աճին։
«Այդ հարձակումը մեսիջ էր ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև Բրյուսելին»,- ասել է Բալայանը՝ հավելելով, որ միջադեպը տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհրդի նիստից մի քանի ժամ առաջ։
Բալայանը հարձակումը որակել է որպես բացահայտ «մարտահրավեր»՝ ուղղված տարածաշրջանում ԵՄ «իշխանությանը»:
Դեսպանը նշել է, որ Ադրբեջանը մտադրություն չունի վերջ դնել Հայաստանի հետ հակամարտությունը։
«Չնայած բոլոր նախազգուշական կոչերին՝ Ադրբեջանը չդադարեցրեց իր ագրեսիվ հռետորաբանությունը, ագրեսիվ գործողությունները, սպանությունները և սադրանքները»,- ասել է նա:

YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Azerbaijan is buying drones and military equipment from abroad amid heightened tensions with Armenia, Armenia’s Ambassador to the EU Tigran Balayan told Brussels Signal.
Speaking toBrussels Signal, Tigran Balayan said that Armenia has tracked suspected munitions purchases which have reportedly come in on military flights from countries including Israel and Turkey. These deliveries are suspected to include drones.
“60 per cent or 70 per cent of Azerbaijani military hardware comes from Israel, then Turkey,” he said during an interview with Justin Stares, Head of News atBrussels Signal.
He also noted that there had been increased military flights from Serbia, which, he said, had “just announced the agreement about selling some sophisticated artillery equipment to Azerbaijan.”
Speaking about the latest Azeri attack in Syunik province which left 4 Armenian troops dead, Ambassador Balayan said that the shooting could’ve been Azerbaijan’s response to increased Armenian cooperation with the European Union.
“That [attack] was a message, not only to Armenia, but also to Brussels,” Balayan said, noting that the incident took place several hours before an EU-Armenia Partnership Council meeting.