Ալեն Սիմոնյանը Բուլղարիայի վարչապետին է ներկայացրել տարածաշրջանում առկա անվտանգային խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիա պաշտոնական այցի շրջանակում փետրվարի 15-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ԲՀ վարչապետ Նիկոլայ Դենկովը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի ազգային ժողովից հայտնում են, որ ԱԺ նախագահը Բուլղարիայի վարչապետին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ ընդգծել երկկողմ ձեւաչափով Հայաստան-Բուլղարիա երկխոսության կարեւորությունը:
«Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Բուլղարիայի հետ բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացմանը եւ քաղաքական երկխոսության ամրապնդմանը: Վստահ եմ, որ այս այցը նոր թափ կհաղորդի մեր երկու երկրների միջեւ պատմականորեն հաստատված սերտ հարաբերություններին»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Նիկոլայ Դենկովն ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների հիմքում մեր երկու երկրների ընդհանուր արժեքներն են, որոնք ամրապնդվել եւ շարունակական զարգացում են ապրում ժողովրդավարական հաստատուն հիմքերի եւ տեսլականի շնորհիվ:
«Մենք մեծ հարգանք ենք տածում Հայաստանի պատմության եւ մշակույթի նկատմամբ»,- նշել է Բուլղարիայի վարչապետը:
Անդրադառնալով Եվրոպական միության շրջանակում համագործակցությանը` Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում Բուլղարիայի Հանրապետության շարունակական աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում:
«Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի մեկնարկը կարեւոր է Հայաստանի համար: Այս հարցում ապավինում ենք նաեւ Բուլղարիայի աջակցությանը»,- հավելել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը Բուլղարիայի վարչապետին է ներկայացրել տարածաշրջանում առկա անվտանգային խնդիրները, վերահաստատել Հայաստանի դիրքորոշումը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացում:
«Չնայած Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային մարտահրավերներին, որոնց հերթական դրսեւորումն արձանագրվեց փետրվարի 13-ին, հայկական կողմը հավատարիմ է Հարավային Կովկասում կայունության եւ խաղաղության հաստատմանը: Մեր տեսլականը հաստատուն է եւ հիմնված տարածքային ամբողջականության ու պետական սահմանների ճանաչման սկզբունքների վրա՝ համաձայն Ալմաթիի 1991 թվականի դեկտեմբերի հռչակագրի»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել է երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ՝ առեւտրատնտեսական, ռազմական, մշակութային եւ այլ ոլորտների վերաբերյալ:

Спикер НС Армении представил премьер-министру Болгарии вызовы безопасности в регионе
Премьер-министр Болгарии Николай Денков 15 февраля принял находящуюся в Болгарии с официальным визитом делегацию во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, Ален Симонян поблагодарил премьер-министра Болгарии за теплый прием и подчеркнул важность диалога Армения-Болгария в двустороннем формате.
“Армения придает большое значение стабильному развитию дружественных отношений с Болгарией и укреплению политического диалога. Уверен, что этот визит придаст новый импульс исторически сложившимся тесным отношениям между нашими двумя странами”, - сказал спикер НС.
Николай Денков подчеркнул, что в основе дружественных отношений с Арменией лежат общие ценности двух стран, которые укрепились и продолжают развиваться благодаря стабильным демократическим основам и видению.
“Мы с большим уважением относимся к истории и культуре Армении”, - сказал премьер-министр Болгарии.
Коснувшись сотрудничества в рамках ЕС, Ален Симонян подчеркнул, что армянская сторона высоко ценит постоянную поддержку Республики Болгария укреплению отношений Армения-ЕС, в частности, в рамках Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
“Для Армении важно начало процесса либерализации визового режима между Арменией и ЕС. В этом вопросе мы также рассчитываем на поддержку Болгарии”, - добавил Ален Симонян.
Спикер НС Армении представил премьер-министру Болгарии проблемы безопасности в регионе, подтвердил позицию Армении в процессе установления мира в регионе.
“Несмотря на созданные Азербайджаном вызовы безопасности в регионе, очередное проявление которых было зафиксировано 13 февраля, армянская сторона привержена установлению стабильности и мира на Южном Кавказе. Наше видение стабильно и основано на принципах территориальной целостности и признания государственных границ соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года”, - подчеркнул Ален Симонян.