Ադրբեջանը շարունակում է ռազմական հարկադրանքի քաղաքականություն վարել Հայաստանի նկատմամբ․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ վերջին ագրեսիային, որի հետևանքով Հայաստանն ունի 4 զոհ և 1 վիրավոր։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության հերթական նիստին վարչապետ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ փետրվարի 13-ին Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով զոհվեց Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում Հայաստանի պետական սահմանին մարտական հերթապահություն իրականացնող 4 դիրքապահ։
Ցավակցություն հայտնելով զոհվածների հարազատներին և մտերիմներին՝ կառավարության ղեկավարն ընդգծեց, որ տեղի ունեցածը Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության հերթական դրսևորումն է։
Նա հիշեցրեց, որ փետրվարի 12-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկատվություն տարածեցին, թե Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի վերը հիշատակված հատվածում Հայաստանի դիրքապահների կողմից կրակ է արձակվել, որի հետևանքով վիրավորում է ստացել Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայող։ Նրա խոսքով՝ այդ հայտարարությունից հետո Հայաստանի ռազմական ոստիկանությունը հայտարարություն տարածեց, թե դեպքի հետաքննություն է սկսել, քանի որ պաշտպանության նախարարի կողմից հստակ հրաման կա՝ հրադադարի ռեժիմի խախտումներ թույլ չտալ, սադրանքների չտրվել և, հետևաբար, եթե պարզվի, որ հրամանը խախտելու դեպք կա, կլինեն նաև իրավական հետևանքներ։
«Չնայած սրան՝ հաջորդ առավոտյան Ադրբեջանը զանգվածային կրակ է բացել վերը հիշատակված դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով չորս զոհ ունեցանք։ Իրադարձությունների նկարագրությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի մտադրությունները շարունակում են մնալ նույնը՝ ռազմական հարկադրանքի քաղաքականություն վարել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։ Մեր տպավորությունն այն է, որ Ադրբեջանը որևէ հետաքրքրություն չի ցուցաբերում սահմանային կայունության և անվտանգության ապահովման հարցում և դրա հիմնավորումները բազմաթիվ են։
Օրինակ՝ դեռևս 2022 թվականին պայմանավորվածություն էր ձեռքբերվել, որ սահմանազատման հանձնաժողովների մանդատի մեջ պետք է ներառվեն նաև սահմանային անվտանգության հարցերը։ Հայաստանի Հանրապետությունը պայմանավորվածության համաձայն ստեղծեց Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողով՝ ենթադրելով, որ հանձնաժողովները նաև սահմանային անվտանգության հետ կապված հարցերով կաշխատեն, իսկ Ադրբեջանը՝ ի հեճուկս պայմանավորվածության, իր կողմից ստեղծած հանձնաժողովը կոչեց Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողով՝ բաց թողնելով անվտանգության կոմպոնենտը։ Այս և մի քանի այլ հանգամանքներ հիմք են տալիս եզրակացնելու, որ Ադրբեջանը շարունակում է վարել՝ «այն ինչ ուզում եմ՝ տվեք բանակցային եղանակով, հակառակ դեպքում ես դա կվերցնեմ պատերազմով» քաղաքականությունը»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Азербайджан в отношении Армении продолжает свою политику военного принуждения: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян на очередном заседании правительства коснулся недавней агрессии Азербайджана против Армении, в результате которой погибли 4 военнослужащих Армении, 1 получил ранение.
Как передает «Арменпресс», премьер-министр напомнил, что 13 февраля в результате агрессивных действий Азербайджана погибли 4 военнослужащих, несших боевое дежурство на государственной границе Армении в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области.
Выразив соболезнования родным и близким погибших, глава правительства подчеркнул, что произошедшее является очередным проявлением деструктивной политики Азербайджана.
Он напомнил, что 12 февраля азербайджанские СМИ распространили информацию, что армянские пограничники открыли огонь на вышеупомянутом участке армяно-азербайджанской границы, в результате чего был ранен военнослужащий азербайджанских вооруженных сил. По его словам, после этого заявления военная полиция Армении выступила с заявлением, что проведет расследование инцидента, поскольку есть четкий приказ министра обороны не допускать нарушений режима прекращения огня, не поддаваться провокациям, следовательно, при выяснении факта нарушения приказа, будут и правовые последствия.
«Несмотря на это, на следующее утро Азербайджан открыл массированный огонь в направлении вышеупомянутых позиций, в результате чего мы потеряли четырех человек. Описание событий показывает, что намерения Азербайджана остаются прежними: проводить против Республики Армения политику военного принуждения. Мы считаем, что Азербайджан не проявляет никакой заинтересованности в обеспечении стабильности и безопасности границ, и на это есть много причин.
К слову, еще в 2022 году была достигнута договоренность, что вопросы пограничной безопасности также должны быть включены в мандат комиссий по демаркации границы. Согласно соглашению, Республика Армения создала комиссию по демаркации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, предполагая, что комиссии будут работать и над вопросами, связанными с безопасностью границ. Вопреки соглашению, Азербайджан назвал свою комиссию комиссией по демаркации государственной границы, исключив компонент безопасности. Эти и ряд других обстоятельств дают основание для вывода, что Азербайджан продолжает проводить политику «путем переговоров дайте мне то, что я хочу, иначе я возьму это войной», - заключил Пашинян.