Ադրբեջանը շարունակում է ռազմական հարկադրանքի քաղաքականություն վարել Հայաստանի նկատմամբ․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ վերջին ագրեսիային, որի հետևանքով Հայաստանն ունի 4 զոհ և 1 վիրավոր։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության հերթական նիստին վարչապետ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ փետրվարի 13-ին Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով զոհվեց Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի հատվածում Հայաստանի պետական սահմանին մարտական հերթապահություն իրականացնող 4 դիրքապահ։
Ցավակցություն հայտնելով զոհվածների հարազատներին և մտերիմներին՝ կառավարության ղեկավարն ընդգծեց, որ տեղի ունեցածը Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության հերթական դրսևորումն է։
Նա հիշեցրեց, որ փետրվարի 12-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկատվություն տարածեցին, թե Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի վերը հիշատակված հատվածում Հայաստանի դիրքապահների կողմից կրակ է արձակվել, որի հետևանքով վիրավորում է ստացել Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայող։ Նրա խոսքով՝ այդ հայտարարությունից հետո Հայաստանի ռազմական ոստիկանությունը հայտարարություն տարածեց, թե դեպքի հետաքննություն է սկսել, քանի որ պաշտպանության նախարարի կողմից հստակ հրաման կա՝ հրադադարի ռեժիմի խախտումներ թույլ չտալ, սադրանքների չտրվել և, հետևաբար, եթե պարզվի, որ հրամանը խախտելու դեպք կա, կլինեն նաև իրավական հետևանքներ։
«Չնայած սրան՝ հաջորդ առավոտյան Ադրբեջանը զանգվածային կրակ է բացել վերը հիշատակված դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով չորս զոհ ունեցանք։ Իրադարձությունների նկարագրությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի մտադրությունները շարունակում են մնալ նույնը՝ ռազմական հարկադրանքի քաղաքականություն վարել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։ Մեր տպավորությունն այն է, որ Ադրբեջանը որևէ հետաքրքրություն չի ցուցաբերում սահմանային կայունության և անվտանգության ապահովման հարցում և դրա հիմնավորումները բազմաթիվ են։
Օրինակ՝ դեռևս 2022 թվականին պայմանավորվածություն էր ձեռքբերվել, որ սահմանազատման հանձնաժողովների մանդատի մեջ պետք է ներառվեն նաև սահմանային անվտանգության հարցերը։ Հայաստանի Հանրապետությունը պայմանավորվածության համաձայն ստեղծեց Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողով՝ ենթադրելով, որ հանձնաժողովները նաև սահմանային անվտանգության հետ կապված հարցերով կաշխատեն, իսկ Ադրբեջանը՝ ի հեճուկս պայմանավորվածության, իր կողմից ստեղծած հանձնաժողովը կոչեց Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողով՝ բաց թողնելով անվտանգության կոմպոնենտը։ Այս և մի քանի այլ հանգամանքներ հիմք են տալիս եզրակացնելու, որ Ադրբեջանը շարունակում է վարել՝ «այն ինչ ուզում եմ՝ տվեք բանակցային եղանակով, հակառակ դեպքում ես դա կվերցնեմ պատերազմով» քաղաքականությունը»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has commented on the latest Azeri aggression targeting Armenia which left 4 soldiers dead and 1 wounded.
Speaking at the Cabinet meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan said that 4 on-duty servicemen near Nerkin Hand in Syunik Province were killed as a result of the aggressive actions of Azerbaijan on February 13. He expressed condolences to the families and friends of the fallen troops and said that the shooting was yet another manifestation of Azerbaijan’s destructive policy.
He reminded that Armenian authorities had launched an investigation into Azeri allegations that a day before an Armenian border guard had opened fire and wounded an Azeri soldier. Troops are instructed to not allow ceasefire violations and not give in to provocations, and thus, if the investigation were to conclude that a violation had taken place, those guilty would face consequences. “Nonetheless, the next morning Azerbaijan opened intense fire at the abovementioned position, which resulted in four deaths. The description of events shows that Azerbaijan’s intentions remain the same: to engage in a policy of military coercion against the Republic of Armenia. It is our impression that Azerbaijan doesn’t display any interest in ensuring border stability and security and there are numerous grounds for this. For example, back in 2022, we reached an agreement that the delimitation commissions’ mandate should include also border security issues. In accordance with the agreement, the Republic of Armenia created the Commission on State Border Delimitation and Border Security Issues between the Republic of Armenia and Republic of Azerbaijan, assuming that the commissions would also work around matters of border security, but Azerbaijan, despite the agreement, named its commission the State Commission for State Border Delimitation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, skipping the security component. This and several other circumstances give the grounds to conclude that Azerbaijan continues to engage in the so-called ‘give me what I want through talks otherwise I will take it through war’ policy,” Pashinyan said.