Բորելը խիզախ և ծանրակշիռ է համարում Հռոմի ստատուտին միանալու Հայաստանի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը ողջունել է Հայաստանի կառավարության նախաձեռնությունները արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Բորելն այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ խրախուսում է Հայաստանին շարունակել դիմակայել մարտահրավերներին՝ խտրականության, ատելության խոսքի և ապատեղեկատվության տարածման դեմ պայքարում։
Ժոզեպ Բորելն անդրադարձել է նաև Հռոմի ստատուտին միանալու Հայաստանի որոշմանը՝ դա գնահատելով որպես ծանրակշիռ և խիզախ որոշում։

Borrell regards Armenia's decision to join the Rome Statute as courageous
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS.Josep Borrell, the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, has welcomed the initiatives of the Armenian government in the direction of reforms in the field of justice and the fight against corruption.
As reported by the Armenpress Brussels correspondent, Borrell made the remarks during a joint press conference with Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan.
Borrell announced that he welcomed the steps taken in the justice reform, the fight against corruption and encouraged Armenia to further address challenges in the fight against discrimination, hate speech and disinformation.
Borrell also referred to Armenia's decision to join the Rome Statute, assessing it as an important and courageous decision.