ՀՀ ԱԳ նախարարն ու Ժոզեպ Բորելն առանձնազրույցի ընթացքում անդրադարձել են Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի հերթական սադրանքին
ԵՐԵՎԱՆ,13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի նիստին ընդառաջ փետրվարի 13-ին Բրյուսելում կայացել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի առանձնազրույցը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի արտաքին գերատեսչության տարածած հաղորդագրությունից, մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգային հարցերի շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքին, ՀՀ-ում ժողովրդավարական զարգացումներին, ինչպես նաև վերջին շրջանում գործընկերությունը նոր ուղղություններով զարգացնելու նպատակով համատեղ իրականացված քայլերին ու առկա հեռանկարներին։
Քննարկվել են նաև Հարավային Կովկասում անվտանգային հարցեր։
Անդրադարձ է կատարվել փետրվարի 13-ի առավոտյան Ադրբեջանի կողմից ՀՀ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ բնակավայրի շրջանում Ադրբեջանի զինված ուժերի հերթական սադրանքի և ուժի կիրառման դեպքին։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ այս միջադեպը հերթական անգամ ի ցույց է դնում այն, որ Ադրբեջանը սահմանային էսկալացիաներ ծավալելու համար պատրվակեր է փնտրում է և շարունակաբար փորձում վիժեցնել Հարավային Կովկասի կայունությամբ ու անվտանգությամբ շահագրգիռ դերակատարների՝ բանակցությունները վերսկսելու ջանքերը:

Министр иностранных дел Армении и Жозеп Боррель во время личной беседы коснулись очередной провокации ВС Азербайджана
13 февраля в Брюсселе до начала заседания Совета партнерства Армения-ЕС состоялась приватная беседа министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и заместителя председателя Европейской комиссии, верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение внешнеполитического ведомства Армении, состоялся обмен мнениями по вопросам повестки Партнерства Армения-ЕС. Были затронуты ход реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, демократические развития в Армении, а также совместные шаги, предпринятые в последнее время с целью развития партнерства по новым направлениям, и существующие перспективы.
Обсуждались также вопросы безопасности на Южном Кавказе.
Была затронута очередная провокация и применение силы вооруженными силами Азербайджана в районе населенного пункта Неркин Ханд Сюникской области Армении утром 13 февраля. Министр иностранных дел Армении подчеркнул, что этот инцидент в очередной раз демонстрирует, что Азербайджан ищет предлог для эскалации на границе и постоянно пытается сорвать усилия акторов, заинтересованных в стабильности и безопасности на Южном Кавказе и возобновлении переговоров.
Была отмечена важность сдерживания дальнейших шагов, направленных на дестабилизацию ситуации на Южном Кавказе.