Փաշինյանը վստահեցնում է՝ Սահմանադրության փոփոխության նպատակն այն իշխանությանը հարմարեցնելը չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ հնարավոր նոր Սահմանադրության ընդունման նպատակը Սահմանադրությունն իշխող քաղաքական ուժին, այդ ուժի ղեկավարին հարմարեցնելը չէ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից Սոնա Ղազարյանի՝ հնարավոր Չորրորդ Հանրապետության ստեղծման վերաբերյալ քննարկումների մասին հարցին:
«Ես Չորրորդ Հանրապետություն ասելով ի՞նչ ի նկատի ունեմ. ներքին իմաստով նկատի ունեմ ընդունված նոր Սահմանադրություն, ոչ թե Սահմանադրության փոփոխություն, որն ընդունվել է ժողովրդի կողմից, և բոլորը, նույնիսկ նրանք, որոնք դեմ են քվեարկել, ընդունում են, որ մեծամասնությունը կողմ է քվեարկել»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը շեշտեց, որ իրենց կառավարման օրոք Հայաստանում ոչ մի մակադրակում ոչ մի ընտրակեղծիք չի եղել և չի կարող լինել:
«Եթե անկեղծ ասեմ՝ կառավարությունը, կառավարող քաղաքական ուժը չունի սեղանին դնելու փաթեթ, որ ասի սա է առաջարկում: Եվ դա վատ չէ, ընդհակառակը՝ լավ է, նախ հանրության մեջ պետք է տեղի ունենա քննարկում, թե դա ինչի մասին է, ինչի համար է»,-նշեց նա՝ կարևորելով, որ խոսակցություն տեղի ունենա, ըմբռնում ձևավորվի, որ դա կարևոր է, պետք է անել, հետո նոր անցնել կոնկրետ բովանդակությանը:
Վարչապետը հավելեց՝ ավանդույթ կա, երբ սահմանադրությունները հարմարեցրել են կամ գործող կառավարությանը, կամ գործող կառավարության ղեկավարին: «Մեր մտադրություններն այդպիսին չեն և չեն կարող լինել, քանի որ դրա անհրաժեշտությունն ուղղակի չկա»,-նշեց Փաշինյանը:
ՎարչապետՆիկոլ Փաշինյանը հունվարինհայտարարել էր, որ Հայաստանը կարիք ունի նոր Սահմանադրության: Ըստ նրա՝ Հայաստանը պետք է ունենա Սահմանադրություն, որը Հայաստանի Հանրապետությունն ավելի մրցունակ և ավելի կենսունակ է դարձնում աշխարհաքաղաքական և ռեգիոնալ նոր պայմաններում:Ավելի ուշ հարցազրույցում, անդրադառնալով հարցին, թե ինքը նոր Սահմանադրություն առաջարկո՞ւմ է նոր՝ Չորրորդ հանրապետության համար՝ վարչապետը պատասխանել էր, որ դա գաղափարներից մեկն է:

Пашинян заверяет, что цель изменения Конституции не в том, чтобы адаптировать ее под правительство
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уверяет, что целью возможного принятия новой Конституции не является адаптация Конституции к правящей политической силе, лидеру этой силы.
Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании в ответ на вопрос депутата Соны Казарян о дискуссиях по поводу возможного создания Четвертой республики.
“Что я подразумеваю под Четвертой республикой? Во внутреннем смысле я имею в виду принятую новую Конституцию, а не поправку к Конституции. Конституцию, которую принял народ, и все, даже те, кто голосовал против, признают, что за нее проголосовало большинство”, - сказал премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что за время их правления в Армении не было и не может быть никаких фальсификаций на выборах.
“Честно говоря, у правительства, у правящей политической силы нет пакета, который можно было бы положить на стол и сказать, что именно это предлагается принять. И это не плохо, наоборот, это хорошо. Прежде всего, должна быть дискуссия в обществе о том, о чем этот процесс, для чего это делается”, - сказал он, подчеркнув, что должен состояться разговор, должно сформироваться понимание, что это важно, что надо сделать, после чего только переходить к содержанию.
Премьер-министр добавил, что существует традиция, когда конституции адаптируются либо под действующее правительство, либо под главу действующего правительства. “Наши намерения не такие и не могут быть такими, потому что в этом просто нет необходимости”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил в январе, что Армении нужна новая Конституция. По его словам, Армения должна иметь Конституцию, которая сделает Республику Армения более конкурентоспособной и более жизнеспособной в новых геополитических и региональных условиях. Позже в интервью, отвечая на вопрос, предлагает ли он новую Конституцию для новой Четвертой республики, премьер-министр ответил, что это одна из идей.