Միշուստինը պատրաստակամություն է հայտնել օգնել Հայաստանին՝ ԵԱՏՄ-ում նախագահության ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը կիսում է Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) իր նախագահության տարվա համար Հայաստանի հռչակած առաջնահերթությունները և պատրաստ է աջակցել դրանց իրականացման հարցում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստում հայտնել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
«Հունվարից միության մարմիններում նախագահության գործառույթներն անցել են Հայաստանին։ Հաջողություն եմ մաղթում իմ հայ գործընկերներին։ Մենք ուշադիր ուսումնասիրել ենք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկած ինտեգրման հետագա զարգացման առաջնահերթությունները։ Դրանք մեծապես համընկնում են ռուսական կողմի դիրքորոշման հետ։ Մենք պատրաստ ենք լիարժեք աջակցություն ցուցաբերել դրանց իրականացման համար», - Միշուստինի խոսքերը մեջբերել է ՏԱՍՍ-ը։
2024 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանը ստանձնել է Եվրասիական տնտեսական միության մարմինների նախագահությունը և մեկ տարի նախագահելու է Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհուրդը, Եվրասիական միջկառավարական խորհուրդը և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհուրդը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախագահել է ԵԱՏՄ երկրների վարչապետների նիստը՝ շեշտելով ԵԱՏՄ-ում ընդհանուր էներգետիկ շուկա ձևավորելու կարևորությունն ու գործընկերներին կոչ անելով այդ հարցում փոխզիջումային պայմանավորվածությունների հասնել։

Мишустин выразил готовность помогать Армении в течение председательства в ЕАЭС
Россия разделяет заявленные Арменией приоритеты в год ее председательства в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и готова поддержать их реализацию.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил премьер-министр России Михаил Мишустин на заседании Межправительственного совета ЕАЭС.
«С января функции председательства в органах Союза переданы Армении. Желаю успехов моим армянским коллегам. Мы внимательно изучили приоритеты дальнейшего развития интеграции, предложенные премьер-министром Николом Пашиняном. Они во многом совпадают с позицией российской стороны. Мы готовы оказать полную поддержку их реализации», - цитирует Мишустина ТАСС.
С 1 января 2024 года Армения приняла на себя председательство в органах Евразийского экономического союза и в течение одного года будет председательствовать в Евразийском высшем экономическом совете, Евразийском межправительственном совете и Совете Евразийской экономической комиссии.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян председательствовал на заседании премьер-министров ЕАЭС, подчеркнув важность формирования общего энергетического рынка ЕАЭС и призвав партнеров достичь компромиссных договоренностей по этому вопросу.