ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հանձնաժողովը կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել Բաքվում ապօրինի պահվող հայերին
Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակել Բաքվում ապօրինի պահվող հայերին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ամերիկայի հայ դատի հանձնախումբը (ANCA)։
Նախաձեռնությունը, որը հեղինակել է Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի փոխնախագահ, կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը (դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա)՝ հանձնաժողովի նախագահ Բրայան Մաստի (հանրապետական, Ֆլորիդա) աջակցությամբ, արժանացել է 44 կողմ և 7 դեմ ձայների:
Առաջարկը հանձնաժողովում քննարկվել է դեռևս հունիսի 10-ին, սակայն քվեարկության է դրվել հուլիսի 22-ին:
«Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը 44 կողմ, 7 դեմ հարաբերակցությամբ քվեարկեց իմ առաջարկության օգտին, որը կոչ էր անում Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և քաղաքական բանտարկյալներին։ Հպարտ եմ, որ Կոնգրեսում պաշտոնապես հայտնել եմ իմ դիրքորոշումը, և կշարունակեմ պայքարել Ադրբեջանի կողմից անօրինական և անարդարացիորեն պահվող, խոշտանգումների ու բռնությունների ենթարկվող հայերի ազատ արձակման համար»,-նշել է Շերմանը։
Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի պահել 19 հայերի, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներին։ Նրանց նկատմամբ Ադրբեջանում հարուցված շինծու  քրեական գործերի հիման վրա տեղի ունեցած դատավարությունների արդյունքներով կայացվել են ազատազրկման վճիռներ։
Մասնավորապես ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը։  20 տարվա ազատազրկման են դատապարտել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, 19 տարվա ազատազրկման են դատապարտել Մադաթ Բաբայանը և Մելիքսեթ Փաշայանը։ Դավիթ Ալլահվերդյանը դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման, Էրիկ Ղազարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Վասիլի Բեգլարյանը դատապարտվել են 15, իսկ Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18 տարվա ազատազրկման։

Комитет по иностранным делам Палаты представителей США призывает к немедленному освобождению армян, незаконно удерживаемых в Баку
Комитет по иностранным делам Палаты представителей США призвал Азербайджан немедленно и безоговорочно освободить армян, незаконно удерживаемых в Баку.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA).
Инициатива, автором которой является сопредседатель группы Конгресса по армянским вопросам, конгрессмен Брэд Шерман (демократ от Калифорнии) при поддержке председателя Комитета Брайана Маста (республиканец от Флориды), получила 44 голоса «за» и 7 «против».
Предложение обсуждалось в комитете еще 10 июня, но было вынесено на голосование 22 июля.
«Комитет по иностранным делам Палаты представителей проголосовал 44 голосами «за» и 7 «против» за мое предложение, которое призывает Азербайджан немедленно освободить всех армянских военнопленных и политических заключенных. Я горжусь тем, что официально изложил свою позицию в Конгрессе, и я буду продолжать бороться за освобождение армян, незаконно и несправедливо удерживаемых, подвергающихся пыткам и издевательствам со стороны Азербайджана», — отметил Шерман.
Азербайджан продолжает незаконно удерживать 19 армян, в том числе представителей бывшего военного и политического руководства Нагорного Карабаха. В результате судебных процессов, проведенных на основании сфабрикованных уголовных дел, возбужденных в Азербайджане, им были вынесены тюремные приговоры.
В частности, бывший президент Нагорного Карабаха Араик Арутюнян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, бывший заместитель командующего Армией обороны Давид Манукян и бывший спикер Национального собрания Давид Ишханян приговорены к пожизненному заключению.
Бывшие президенты Нагорного Карабаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян, бывший государственный министр Рубен Варданян - к 20 годам лишения свободы.
Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян — к 19 годам лишения свободы.
Давит Аллахвердян приговорен к 16 годам лишения свободы, Эрик Газарян, Гурген Степанян и Василий Бегларян — к 15 годам, а Гарик Мартиросян — к 18 годам лишения свободы.