ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հանձնաժողովը կոչ է արել անհապաղ ազատ արձակել Բաքվում ապօրինի պահվող հայերին
Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակել Բաքվում ապօրինի պահվող հայերին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ամերիկայի հայ դատի հանձնախումբը (ANCA)։
Նախաձեռնությունը, որը հեղինակել է Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի փոխնախագահ, կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը (դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա)՝ հանձնաժողովի նախագահ Բրայան Մաստի (հանրապետական, Ֆլորիդա) աջակցությամբ, արժանացել է 44 կողմ և 7 դեմ ձայների:
Առաջարկը հանձնաժողովում քննարկվել է դեռևս հունիսի 10-ին, սակայն քվեարկության է դրվել հուլիսի 22-ին:
«Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը 44 կողմ, 7 դեմ հարաբերակցությամբ քվեարկեց իմ առաջարկության օգտին, որը կոչ էր անում Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և քաղաքական բանտարկյալներին։ Հպարտ եմ, որ Կոնգրեսում պաշտոնապես հայտնել եմ իմ դիրքորոշումը, և կշարունակեմ պայքարել Ադրբեջանի կողմից անօրինական և անարդարացիորեն պահվող, խոշտանգումների ու բռնությունների ենթարկվող հայերի ազատ արձակման համար»,-նշել է Շերմանը։
Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի պահել 19 հայերի, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներին։ Նրանց նկատմամբ Ադրբեջանում հարուցված շինծու  քրեական գործերի հիման վրա տեղի ունեցած դատավարությունների արդյունքներով կայացվել են ազատազրկման վճիռներ։
Մասնավորապես ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, պաշտպանության բանակի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը։  20 տարվա ազատազրկման են դատապարտել Լեռնային Ղարաբաղի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, 19 տարվա ազատազրկման են դատապարտել Մադաթ Բաբայանը և Մելիքսեթ Փաշայանը։ Դավիթ Ալլահվերդյանը դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման, Էրիկ Ղազարյանը, Գուրգեն Ստեփանյանը և Վասիլի Բեգլարյանը դատապարտվել են 15, իսկ Գարիկ Մարտիրոսյանը՝ 18 տարվա ազատազրկման։

U.S. House committee calls for immediate release of Armenians unlawfully held in Baku
The U.S. House Committee on Foreign Affairs has called on Azerbaijan to immediately and unconditionally release the Armenians unlawfully held in Baku.
The Armenian National Committee of America (ANCA) reported the development.
The measure, introduced by Rep. Brad Sherman (D-California), Vice Chair of the Congressional Armenian Caucus, with the support of Committee Chairman Rep. Brian Mast (R-Florida), was approved by a vote of 44 to 7.
The proposal was first considered by the committee on June 10 and was put to a vote on July 22.
"The House Foreign Affairs Committee voted 44-7 in favor of my amendment calling on Azerbaijan to immediately release all Armenian prisoners of war and political prisoners. I am proud to have officially put Congress on record on this issue, and I will continue fighting for the release of Armenians who are being illegally and unjustly detained by Azerbaijan and subjected to torture and abuse," Sherman said.
Azerbaijan continues to unlawfully detain 19 Armenians, including former military and political leaders of Nagorno-Karabakh. They have been sentenced to prison following trials conducted on the basis of what Armenia describes as fabricated criminal charges brought against them in Azerbaijan.
In particular, former Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan, former Foreign Minister Davit Babayan, former Commander of the Defense Army Levon Mnatsakanyan, former Deputy Commander of the Defense Army Davit Manukyan, and former Speaker of the National Assembly Davit Ishkhanyan have been sentenced to life imprisonment.
Former Nagorno-Karabakh presidents Arkadi Ghukasyan and Bako Sahakyan, as well as former State Minister Ruben Vardanyan, have been sentenced to 20 years' imprisonment. Madat Babayan and Melikset Pashayan have each been sentenced to 19 years' imprisonment. Davit Allahverdyan has been sentenced to 16 years' imprisonment, while Erik Ghazaryan, Gurgen Stepanyan, and Vasili Beglaryan have each been sentenced to 15 years' imprisonment, and Garik Martirosyan has been sentenced to 18 years' imprisonment.