Ադրբեջանի Սահմանադրությունում նույնպես կան դրույթներ, որոնք հայելային պետք է փոփոխվեն․ Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ,31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կարծիքով՝ Հայաստանի Հանրապետությունը իր Սահմանադրության մեջ և այլ փաստաթղթերում ի սկզբանե ունեցել է և ունի դրույթներ, որոնք պետք է վերանայվեն՝ հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական բոլոր փոփոխությունները և իրադարձությունները:
Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասաց՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք իշխանությունը մտածում է Սահմանադրությունից Անկախության հռչակագրին հղումը հանելու ուղղությամբ, որտեղ խոսք կա Լեռնային Ղարաբաղի մասին։
«Մենք պետք է հասկանանք, թե Հայաստանն ու՞ր է գնում և ի՞նչ նպատակներ է հետապնդում, ի՞նչի համար է Հայաստանի Հանրապետության գոյությունը: Արդյոք այդ գոյությունը նրա համա՞ր է, որպեսզի մենք վերականգնենք պատմական Մեծ Հայքը, Փոքր Հայքը, թե՞ դա սեպտեմբերի 21-ի մասին է, երբ մենք ստացանք անկախություն, թե՞ դա Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու մասին է, որը պետք է լինի ապահով և ունենա բարեկեցիկ կյանք»,- նշեց Սիմոնյանը:
Նա ընդգծեց, որ այդ հարցերի պատասխանները պետք է տալ, և որ դրանց պատասխանները միանշանակ չեն հանրության մեջ:
«Չի կարող Հայաստանը լինել ամորֆ բան։ Որևիցե մեկը չի կարող այդ հարցում մեզ հետ վիճել: Չի կարող Հայաստանի քաղաքացին չհասկանալ և չիմանալ, թե որտեղ է սկսվում ու վերջանում իր հայրենիքը։
Հայկական լեռնաշխարհը, այո՛, իմ հայրենիքն է, իմ բնօրրանն է, բայց ես ունեմ պետություն, որը կոչվում է Հայաստանի Հանրապետություն։ Մենք անկախացել ենք 1991 թվականին կոնկրետ սահմաններով, և դա պետք է հասկանալի լինի և արտացոլված լինի բոլոր փաստաթղթերում»,- ընդգծեց Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե Սահմանադրության փոփոխությունը Ադրբեջանի պահա՞նջն է կամ կապ ունի՞ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների հետ, ԱԺ նախագահը պատասխանեց․
«Ես ձեզ կոչ եմ անում և մի պնդում եմ ուզում անել, որ այսուհետ բոլոր այն դրվագներում, որտեղ դուք Հայաստանի պաշտոնյաներին նման հարց կտաք, իմացե՛ք, որ նույն հարցը բարձրացվում է Հայաստանի կողմից: Ադրբեջանի Սահմանադրությունում, Ադրբեջանի իրավական ակտերում նույնպես կան դրույթներ, որոնք հայելային պետք է փոփոխվեն:
Եվ կրկնում եմ՝ յուրաքանչյուր բանակցություն, որը Հայաստանը իրականացնում է, արվում է հայելային: Այսինքն՝ եթե կա ինչ-որ ակնարկ կամ առաջարկ ապագա խաղաղությունն ավելի ամուր դարձնելու համար, դա վերաբերելի է թե՛ Ադրբեջանին, թե՛ Հայաստանի Հանրապետությանը»,- եզրափակեց Սիմոնյանը։

Azeri constitution should be amended reciprocally, says Armenian Speaker of Parliament
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan believes that the Armenian Constitution contains clauses that should be revised given all geopolitical changes and developments.
“We must understand in which direction Armenia is moving and what goals it is pursuing, and what’s the meaning of the existence of the Republic of Armenia,” Simonyan said at a press conference when asked whether the authorities consider removing the mention of the Declaration of Independence from the Constitution because it in turn mentions Nagorno-Karabakh. “Is that existence for us to restore the historic [Armenia Major], or is it about September 21, when we gained independence, or is it about the citizen of the Republic of Armenia who must be safe and have a prosperous life,” Simonyan added. The Speaker said that answers must be given to these questions, and that the answers aren’t unequivocal within the public. “Armenia can’t be something amorphous. No one can argue with us about this. The citizens of Armenia cannot not understand or know where their homeland begins and ends. Indeed, the Armenian highlands is my homeland, but I have a state called the Republic of Armenia. We gained independence in 1991 with concrete borders, and this must be clear and reflected in all documents,” Simonyan said.
Asked whether amending the Constitution is Azerbaijan’s demand and has something to do with the peace talks, Simonyan said, “I am urging you, and I insist, that from now on, in all the cases when you will ask such a question to Armenian officials, know that the same issue is raised by Armenia. The Azerbaijani Constitution, the Azerbaijani legal acts also contain provisions that should be reciprocally changed. I say again, any negotiations carried out by Armenia are done [reciprocally] in a mirrored way. Meaning, if there is a remark or offer to make the future peace stronger, this relates both to Azerbaijan and to Armenia.”