ԼՂ-ում մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության օրակարգում է. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը մշտապես Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության օրակարգում է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության պահպանման հարցը մեր օրակարգում է: Այդ հարցը բարձրաձայնվում է թե՛ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գործադիր մարմնում, թե՛ այլ համապատասխան գերատեսչություններում: Եթե կհիշեք, 2020 թվականի դեկտեմբերին ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գործադիր խորհրդի կողմից կայացվել էր որոշում, որ պետք է փաստահավաք առաքելություն գործուղվի Լեռնային Ղարաբաղ՝ տեղում դիտարկելու իրավիճակը, թե ինչ վիճակում են մշակութային ժառանգության կոթողները»,- ասաց Կոստանյանը:
Փոխնախարարը նշեց, որ այս ընթացքում իրենք շարունակաբար աշխատանքներ են տանում, որպեսզի այդ առաքելության այցը տեղի ունենա:

Armenia focused on preservation of NK cultural heritage, says Deputy FM
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. The preservation of Nagorno-Karabakh’s Armenian cultural heritage is always on the Foreign Ministry’s agenda, Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan has said.
“The preservation of the cultural heritage in Nagorno-Karabakh is on our agenda. This issue is raised both at the UNESCO executive body and in other relevant organizations. If you recall, in December 2020 the UNESCO executive council made a decision on sending a fact-finding mission to Nagorno-Karabakh to observe the situation on the ground regarding the state of cultural heritage monuments,” Kostanyan said, adding that the foreign ministry has been continuously working in order for that mission’s visit to eventually take place.