Փաստաթղթային ձևով պետք է վերարտադրվի 1991-ին գոյություն ունեցած սահմանը. Փաշինյանը՝ դելիմիտացիայի գործընթացի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դելիմիտացիայի գործընթացը չպետք է սահմաններ ստեղծի, այլ փաստաթղթային ձևով պետք է վերարտադրվի այն սահմանը, որը գոյություն է ունեցել 1991թ կամ Խորհրդային միության հանրապետությունների միջև՝ որպես ադմինիստրատիվ սահման:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախաձեռնող խմբի նիստի ժամանակ՝ մանրամասներ ներկայացնելով խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքից:
«Արդյոք կա պատկերացում, թե որն է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը. այս հարցի պատասխանը կա: 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչում են 1991թ. Ալմաթայի հռչակագրի վրա: Իսկ Ալմաթայի հռչակագիրը հետևյալի մասին է, որ Խորհրդային միությունը դադարում է գոյություն ունենալ, իսկ ԽՄ այն հանրապետությունները, որոնք ստորագրել են Ալմաթայի հռչակագիրը, արձանագրում են, որ իրենց վարչական սահմանները վեր են ածվում պետական սահմանների: Մենք ասում ենք, որ այդ սկզբունքն ընդունում ենք: Եվ ըստ էության Պրահայում քառակողմ հայտարարություն է ընդունվել, որը Ադրբեջանը նույնպես ընդունել է: Մենք ասում ենք, և դա ակնհայտ է, որ դելիմիտացիայի գործընթացը սահմաններ չպետք է ստեղծի, այլ պետք է փաստաթղթային ձևով նաև գետնի վրա վերարտադրվի այն սահմանը, որը գոյություն է ունեցել 1991թ. կամ ԽՄ հանրապետությունների միջև՝ որպես ադմինիստրատիվ սահման»,-ասել է վարչապետը:
Փաշինյանն ընդգծել է՝ սա է այն բանաձևը, որը կարող է հնարավոր դարձնել խաղաղությունը:
Ըստ վարչապետի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այժմ գոյություն ունեցող երկկողմ աշխատանքային խողովակը պետք է բերի կոնկրետ արդյունքների: Իսկ արդյունքն այն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ոչ միայն հայտարարեն, որ առանց վերապահումների ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, այլ նաև այդ իրողությունն արձանագրվի դե յուրե խաղաղության պայմանագրում:
«Եվ Հայաստանը, և Ադրբեջանն ունեն միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներ: ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը Հայկական Սովետական Սոցիալիստական Հանրապետության տարածքն է: Եվ, երբ կանգնում ենք այս միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության անվտանգության պաշտպանության դիրքերում, մենք կանգնում ենք լեգիտիմ հենքի վրա, ինչը պետք է պրոֆեսիոնալ աշխատանքի դեպքում ապահովի, լրացուցիչ գործոն դառնա նաև մեր անվտանգության համար»,-ընդգծել է Փաշինյանը:

Граница 1991 года должна быть восстановлена документально. Пашинян — о процессе делимитации
Процесс делимитации между Арменией и Азербайджаном не должен создавать границ, а должна быть восстановлена граница, которая существовала в 1991 году или между республиками Советского Союза — и восстановлена в документальном виде как административная граница.
Как передает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе заседания инициативной группы партии "Гражданский договор", представляя подробности работы над мирным соглашением.
"Есть ли представление о том, что такое территориальная целостность РА? Ответ на этот вопрос существует. 6 октября 2022 года в Праге была достигнута договоренность о том, что Армения и Азербайджан признают территориальную целостность и суверенитет друг друга по алмаатинской декларации 1991 года. А Алматинская декларация говорит о том, что Советский Союз прекращает свое существование, а те республики Союза, подписавшие Алматинскую декларацию, фиксируют, что их административные границы становятся государственными границами. И мы говорим, что принимаем этот принцип.
И фактически в Праге было принято четырехстороннее заявление, которое принял и Азербайджан. Мы говорим, и это очевидно, что процесс делимитации не должен создавать границы, а та граница, которая существовала между республиками СССР в 1991 году - в качестве административной границы, должна быть воспроизведена на местах в документальной форме", - сказал премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что именно эта формула может сделать мир возможным.
По словам премьер-министра, существующий двусторонний рабочий процесс между Арменией и Азербайджаном должен принести конкретные результаты. А результат таков: Армения и Азербайджан не только заявляют, что безоговорочно признают территориальную целостность друг друга, но и что эта реальность зафиксирована в мирном договоре — де-юре.
«И у Армении, и у Азербайджана есть международно признанные территории. Международно признанной территорией Республики Армения является территория Армянской Советской Социалистической Республики. И когда мы становимся на позицию защиты суверенитета и территориальной целостности этой международно признанной территории, мы становимся на легитимную точку опоры, которая при профессиональной деятельности должна обеспечить, стать дополнительным фактором нашей безопасности», - подчеркнул Пашинян.