Փաստաթղթային ձևով պետք է վերարտադրվի 1991-ին գոյություն ունեցած սահմանը. Փաշինյանը՝ դելիմիտացիայի գործընթացի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դելիմիտացիայի գործընթացը չպետք է սահմաններ ստեղծի, այլ փաստաթղթային ձևով պետք է վերարտադրվի այն սահմանը, որը գոյություն է ունեցել 1991թ կամ Խորհրդային միության հանրապետությունների միջև՝ որպես ադմինիստրատիվ սահման:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախաձեռնող խմբի նիստի ժամանակ՝ մանրամասներ ներկայացնելով խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքից:
«Արդյոք կա պատկերացում, թե որն է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը. այս հարցի պատասխանը կա: 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը ճանաչում են 1991թ. Ալմաթայի հռչակագրի վրա: Իսկ Ալմաթայի հռչակագիրը հետևյալի մասին է, որ Խորհրդային միությունը դադարում է գոյություն ունենալ, իսկ ԽՄ այն հանրապետությունները, որոնք ստորագրել են Ալմաթայի հռչակագիրը, արձանագրում են, որ իրենց վարչական սահմանները վեր են ածվում պետական սահմանների: Մենք ասում ենք, որ այդ սկզբունքն ընդունում ենք: Եվ ըստ էության Պրահայում քառակողմ հայտարարություն է ընդունվել, որը Ադրբեջանը նույնպես ընդունել է: Մենք ասում ենք, և դա ակնհայտ է, որ դելիմիտացիայի գործընթացը սահմաններ չպետք է ստեղծի, այլ պետք է փաստաթղթային ձևով նաև գետնի վրա վերարտադրվի այն սահմանը, որը գոյություն է ունեցել 1991թ. կամ ԽՄ հանրապետությունների միջև՝ որպես ադմինիստրատիվ սահման»,-ասել է վարչապետը:
Փաշինյանն ընդգծել է՝ սա է այն բանաձևը, որը կարող է հնարավոր դարձնել խաղաղությունը:
Ըստ վարչապետի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այժմ գոյություն ունեցող երկկողմ աշխատանքային խողովակը պետք է բերի կոնկրետ արդյունքների: Իսկ արդյունքն այն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ոչ միայն հայտարարեն, որ առանց վերապահումների ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, այլ նաև այդ իրողությունն արձանագրվի դե յուրե խաղաղության պայմանագրում:
«Եվ Հայաստանը, և Ադրբեջանն ունեն միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներ: ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը Հայկական Սովետական Սոցիալիստական Հանրապետության տարածքն է: Եվ, երբ կանգնում ենք այս միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության անվտանգության պաշտպանության դիրքերում, մենք կանգնում ենք լեգիտիմ հենքի վրա, ինչը պետք է պրոֆեսիոնալ աշխատանքի դեպքում ապահովի, լրացուցիչ գործոն դառնա նաև մեր անվտանգության համար»,-ընդգծել է Փաշինյանը:

The 1991 border should be formally documented- Pashinyan on the delimitation process
YEREVAN, JAN UARY 20, ARMENPRESS.The border delimitation process between Armenia and Azerbaijan isn’t about creating a border, but the border that existed in 1991 or between the republics of the Soviet Union should be restated in a documentary form as an administrative border.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan saidat a meeting of his Civil Contract party on Saturday, presenting details of the peace process.
"Is there an idea about the territorial integrity of the Republic of Armenia? Yes, there is an answer to this question. On October 6, 2022, an agreement was reached in Prague where Armenia and Azerbaijan recognized each other's territorial integrity and sovereignty based on the 1991 Alma-Ata Declaration.
The Alma-Ata Declaration signifies the dissolution of the Soviet Union and those republics of the Union that signed the Alma-Ata Declaration state that their administrative borders would become state borders. We accept this principle.
In fact, a quadripartite statement was adopted in Prague, which Azerbaijan also accepted. We emphasize, and this is evident, that the delimitation process should not establish new borders. The border that existed between the republics of the USSR in 1991, functioning as an administrative border, should be documented on the ground," said the Prime Minister.
According to the Prime Minister, the ongoing bilateral working process between Armenia and Azerbaijan should yield tangible results. Both countries should not only declare their unconditional recognition of each other's territorial integrity but also formalize this reality in the peace treaty - de jure.
"Both Armenia and Azerbaijan have internationally recognized territories. The internationally recognized territory of the Republic of Armenia is the territory of the Armenian Soviet Socialist Republic,’’ said PM Pashinyan.