Հայաստանի պարի պետական անսամբլը հյուրախաղերով հանդես կգա Սաուդյան Արաբիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պարի պետական անսամբլը հյուրախաղերով կներկայանա Սաուդյան Արաբիայում։ Հիմնադրման 65-ամյակին անսամբլը հրավեր է ստացել հունվարի 18-28-ը մասնակցելու «Qemam International Festival for Mountain Performance Arts» («Քեմամ» լեռնային կատարողական արվեստի միջազգային փառատոն) միջոցառմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գլխավոր բալետմայստեր Ասատուր Քալաշյանի ղեկավարությամբ պարողները ելույթ կունենան երրորդ ամենամյա փառատոնի ութ տարածքներում։
Այդ վայրերն են Բաստա Ալ-Քաբիլը, Աբու Շահրա պալատը Ալ Մասկիում, Շամսան ամրոցը, Բին Ադվան ժառանգության գյուղը, Մալիք պատմական պալատը, Ալ-Մուշեյթ պալատները և Աբու Նուկաթա Ալ-Մութահմիի ամրոցները:
Պարի պետական անսամբլը տեղի հանդիսատեսին կներկայացնի հայ պարն իր ողջ ներկապնակով ու գեղեցկությամբ՝ տարածելով հայկական մշակույթը Սաուդյան Արաբիայում։ Սպասվում է բոլորովին դինամիկ և արդի համերգային ծրագրիր։

В Саудовской Аравии состоятся гастроли Государственного ансамбля танца Армении
Государственный ансамбль танца Армении выступит в Саудовской Аравии. В день 65-летия со дня основания ансамбль получил приглашение принять участие в фестивале «Qemam International Festival for Mountain Performance Arts», который пройдет с 18 по 28 января.
Как передает «Арменпресс», артисты под руководством главного балетмейстера Асатура Калашьяна выступят на восьми площадках этого ежегодного фестиваля, проводимого уже в третий раз.
Ансамбль выступит в Баста Аль-Кабиль, во дворце Абу Шахра в Аль-Маски, в крепости Шамсан, в исторической деревне Бин Адван, в историческом дворце Малик, в Аль-Мушейте и в крепости Абу Нуката аль-Мутахми.
Государственный ансамбль танца Армении представит местной публике армянский танец во всей его красе, распространяя армянскую культуру в Саудовской Аравии. Ожидается очень динамичная концертная программа.