Հայաստանի և Պորտուգալիայի արդարադատության նախարարները քննարկել են ոլորտի թվայնացման, քրեակատարողական ոլորտին վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը Պորտուգալիայում կայացած Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության Գլոբալ իրավունքի գերակայության հանձնաժողովի տարեկան նստաշրջանի ընթացքում երկկողմ հանդիպում է ունեցել Պորտուգալիայի արդարադատության նախարար Կատարինա Սարմենտո Է Կաստրոյի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արդարադատության նախարարությունը։
Կողմերը քննարկել են երկու երկրների արդարադատության ոլորտներում համագործակցության հնարավոր շրջանակները։ Մասնավորապես` անդրադարձ է կատարվել Պորտուգալիայի թվայնացման, քրեակատարողական ոլորտի առաջադեմ փորձին:
Քննարկվել են նաև հաշտարարության՝ որպես վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմների ոլորտում հնարավոր համագործակցության ուղղությունները:
Երկու երկրների արդարադատության նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև արդարադատության ոլորտում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի շուրջ։

Министры юстиции Армении и Португалии обсудили вопросы цифровизации сферы и пенитенциарной системы
В рамках ежегодной сессии Глобальной комиссии по верховенству права Европейской организации публичного права, состоявшейся в Португалии, министр юстиции Григор Минасян встретился с министром юстиции Португалии Катариной Сарменту э Кастро.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Министерство юстиции Республики Армения.
Стороны обсудили возможности сотрудничества в области правосудия. В частности, был затронут передовой опыт Португалии в области цифровизации и пенитенциарной системы.
Также были обсуждены направления возможного сотрудничества в области медиации как альтернативных механизмов разрешения споров.
Министры юстиции двух стран обменялись мнениями по ряду вопросов, представляющих взаимный интерес в сфере правосудия.