Հայաստանում դեռևս առկա է 42 165 966 մ² մակերեսով ականներով և չպայթած զինամթերքներով տարածք
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնը ամփոփել է 2023 թվականին կատարված աշխատանքները։ Ինչպես տեղեկացրին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ականազերծման գործողությունների ազգային մարմնից, Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի կողմից 2023 թվականին իրականացված ոչ տեխնիկական հետազոտական աշխատանքների արդյունքում ավելացել է պայթյունավտանգ զինամթերքներով աղտոտված ևս 2 նոր հաստատված վտանգավոր տարածք՝ 3 190 188 մ² մակերեսով։
«ՀԱՓԿ» ականազերծողները 2023 թվականի տարեկան պլանով նախատեսված 50 000 մ2 տարածքի փոխարեն Վայոց ձորի Ջերմուկ համայնքի Ջերմուկ, Կեչուտ և Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Սոթք, Գեղամասար բնակավայրերում պայթյունավտանգ զինամթերքներից մաքրել են ընդհանուր 234 192 մ² աղտոտված տարածք։ Մաքրված տարածքներում տեղադրվել են «Կանաչ պիտակ» ցուցանակներ՝ փաստելով, որ դրանք անվտանգ են, և հանձնվել տեղական ինքնակառավարման մարմիններին՝ հետագա նպատակային օգտագործման համար։
«2023 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում դեռևս առկա է 42 165 966 մ² մակերեսով ականներով և չպայթած զինամթերքներով աղտոտված 111 հաստատված և 25 կասկածելի վտանգավոր տարածքներ։
Պայթուցիկ զինամթերքով առավել բարձր աղտոտվածության մակարդակ ունեցող մարզերն են Գեղարքունիքը և Սյունիքը»-նշված է հաղորդագրության մեջ։

В Армении до сих пор остается территория площадью 42 165 966 м², загрязненная минами и неразорвавшимися боеприпасами
Центр по гуманитарному разминированию и экспертизе подвел итоги работы за 2023 год. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Центра, в результате нетехнических исследовательских работ были добавлены еще 2 новых подтвержденных опасных участка, зараженных взрывоопасными боеприпасами, площадью 3 190 188 м².
В общинах Джермук, Кечут и Варденис вместо 50 000 м² площади, предусмотренной годовым планом на 2023 год, саперы очистили в общей сложности 234 192 м² загрязненной территории от взрывоопасных боеприпасов. Очищенные территории были отмечены знаками «Зеленая этикетка», удостоверяющими их безопасность, и переданы органам местного самоуправления для дальнейшего целевого использования.
По состоянию на конец декабря 2023 года в Республике Армения остается 111 подтвержденных и 25 предположительно опасных территорий, загрязненных минами и неразорвавшимися боеприпасами, площадью 42 165 966 м².