Հայաստանում դեկտեմբերին վերջին 100 տարվա ընթացքում ամենատաք եղանակն է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում 2023 թվականի դեկտեմբերը եղել է անոմալ տաք։ Օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը նորմայից բարձր է 5-6 աստիճանով։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը նշեց, որ գրանցվել են կլիմայական ռեկորդներ։
«Դեկտեմբերի 3-րդ տասնօրյակում Արարատյան դաշտում օդի ջերմաստիճանը հասավ 16-17,5 աստիճանի։ Եթե նայում ենք վերջին 100 տարվա վիճակագրական վերլուծությունը, ապա տեսնում ենք, որ և՛ միջին ամսական ջերմաստիճանով, և՛ ցերեկային ժամերին դիտված առավելագույն ջերմաստիճանով այս տարվա դեկտեմբերն ամենատաքն է եղել»,-ասաց Գագիկ Սուրենյանը։
Հայաստանը շարունակում է գտնվել արևադարձային տաք հոսանքների ազդեցության գոտում։ Հանրապետության ամբողջ տարածքում օդի ջերմաստիճանը շարունակում է կլիմայական նորմայից բարձր մնալ 6-8 աստիճանով։
«Առաջիկա 5 օրերին այդ տաք օդային հոսանքները չեն նահանջելու։ Մինչև հունվարի 6-ը հանրապետությունը գտնվելու է տաք օդային ալիքի ազդեցության գոտում, անոմալ բարձր ջերմային ֆոնը պահպանվելու է, և ամբողջ տարածքում հաստատվելու է առանց տեղումների եղանակ»,-ասաց Գագիկ Սուրենյանը։
Ուժեղ քամիներ առաջիկա 5 օրերին հանրապետության տարածքում չեն սպասվում։
Հունվարին ամսական միջին ջերմաստիճանը հանրապետության ամբողջ տարածքում կանխատեսվում է կլիմայական նորմայից բարձր 3-5 աստիճանով, տեղումների քանակը լինելու է նորմային մոտ։ Դա նշանակում է լինելու է անոմալ տաք ու բավարար տեղումներով հունվար։

В декабре в Армении была зафиксирована самая теплая погода за последние 100 лет
Декабрь 2023 года в Армении выдался аномально теплым. Среднемесячная температура воздуха на 5-6 градусов была выше нормы. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холле «Арменпресс», заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды РА Гагик Суренян сообщил, что даже были зафиксированы климатические рекорды.
«В 3-й декаде декабря температура воздуха в Араратской долине достигла 16-17,5 градусов. Если рассматривать статистический анализ за последние 100 лет, можно заметить, что декабрь этого года был самым теплым как с точки зрения среднемесячной температуры, так и максимальной температуры, наблюдаемой в течение дня», - сказал Гагик Суренян.
Армения продолжает находиться в зоне влияния тропических теплых течений. Температура воздуха на всей территории республики продолжает оставаться на 6-8 градусов выше климатической нормы.
«Эти теплые воздушные потоки не отступят и в ближайшие 5 дней. До 6 января республика будет находиться в зоне влияния теплой воздушной волны, сохранится аномально высокий тепловой фон, на всей территории установится погода без осадков», - отметил Гагик Суренян.
В ближайшие 5 дней сильных ветров на территории республики не ожидается.
В январе среднемесячная температура на всей территории республики прогнозируется на 3-5 градусов выше климатической нормы, количество осадков будет близко к норме. Это означает, что январь также будет аномально теплым и с достаточным количеством осадков.