Զոի Կոնստանդնուպուլուն Հունաստանում ՀՀ դեսպանի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է իր կուսակցության անվերապահ աջակցությունը Հայաստանին և հայ ժողովրդին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը դեկտեմբերի 18-ին հանդիպել է Հունաստանի օրենսդիր մարմնում և Եվրոպական խորհրդարանում ներկայացված «Ազատության ուղի» կուսակցության ղեկավար Զոի Կոնստանդնուպուլուի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունից հայտնում են, որ Տիգրան Մկրտչյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, բռնի տեղահանված արցախահայերի խնդիրները և միջազգային ատյաններում նրանց իրավունքների բարձրացման անհրաժեշտությունը, Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանմանն առնչվող հարցերը, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը և դրանցում առկա մարտահրավերները։
Հույն խորհրդարանականն անդրադառնալով իր` որպես Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ Հայաստան կատարած այցին՝ վերահաստատել է իր կուսակցության անվերապահ աջակցությունը Հայաստանին և հայ ժողովրդին և իր պատրաստակամությունը հայտնել վերոնշյալ խնդիրներին լուծումներ տալու նպատակով ջանքեր գործադրել խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակներում:

Зои Константопулу на встрече с послом Армении в Греции подтвердила безоговорочную поддержку своей партии Армении
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Греции Тигран Мкртчян 18 декабря встретился с главой партии «Путь свободы », представленной в Законодательном собрании Греции и Европейском парламенте, Зои Константопулу.
Как передает «Арменпресс», посольство Армении в Греции сообщает, что Тигран Мкртчян представил ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, проблемы насильственно переселенных арцахских армян и необходимость повышения их прав в международных судах, вопросы, связанные с сохранением армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе и процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений.
Касаясь своего визита в Армению в качестве спикера Парламента Греции по случаю 100-летия Геноцида армян, греческий парламентарий подтвердила безоговорочную поддержку своей партии Армении и армянскому народу и выразила готовность прилагать усилия в рамках парламентской дипломатии для поиска решений вышеупомянутых проблем.