Եվրոպան գիտի, որ հանուն կլիմայի գործողությունը կենսական է գլոբալ անվտանգության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Ներկայիս միտումների պայմաններում մեր մոլորակը սլանում է դեպի փակուղային երեք աստիճան ջերմաստիճանի բարձրացում»,-վերջերս զգուշացրել էր ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը: Եվ, նա իրավացի է: Եթե մենք վճռական գործողություններ չձեռնարկենք, մասնավորապես՝ սկսած Դուբայում ընթացող Միավորված ազգերի կազմակերպության Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսից՝ COP28-ից, մարդկության համար կլիմայի փոփոխության սպառնալիքը կարող է դառնալ ոչ պակաս գոյաբանական:
Արդեն ներկայումս կլիմայի փոփոխությունն ինքնին բազմապատկում է ընթացող հակամարտություններով և անկայունությամբ պայմանավորված հիմնական ռիսկերը: Եղանակային ծայրահեղ դրսևորումները, մասնավորապես՝ ջրհեղեղներն ու տապը, 2008 թվականից ի վեր պատճառ են դարձել տարեկան 20 մլն-ից ավել մարդկանց բռնի տեղահանումների համար։
Ջրի սակավությունը և սննդի պակասը կատաղի հակամարտություններ են հրահրում, մասնավորապես՝ «Սահելի» հատվածում, «Աֆրիկայի եղջյուր»-ի երկրներում և աշխարհի այլ մասերում: Կլիմայի փոփոխության նկատմամբ առավել խոցելի 20 երկրներից 12-ում հակամարտություններ են ընթանում: Ավտորիտար երկրներն օգտվում են առաջացած իրարանցումից՝ փորձելով ազդեցություն ձեռք բերել փխրուն կառավարությունների նկատմամբ և ապահովել հումքի հասանելիություն: Այս միտումները կարող են արագանալ և տարածվել՝ բերելով իսկապես աղետալի հետևանքների, եթե մեղմացմանը և հարմարվողականության ուղղված մեր ջանքերը հավասարազոր չլինեն կլիմայական ճգնաժամին:
Նման արդյունքից խուսափելու նպատակով Եվրոպական միությունն անում է գործի իր բաժինը։ Եվրոպական «Կանաչ գործարքի» միջոցով մենք նպատակ ունենք մինչև 2030 թվականն առնվազն 55%-ով նվազեցնել ջերմոցային գազերի արտանետումների ծավալը՝ ապահովելով մեր էներգիայի 42,5%-ից ավել հատվածի ստացումը վերականգնվող աղբյուրներից և առնվազն 11,7%-ով բարձրացնելով էներգաարդյունավետությունը: Մենք ձգտում ենք մինչև 2050 թվականը հասնել կլիմայական չեզոքության:
Այս նպատակներին հասնելու համար մեր ռազմավարության առանցքում ածխաթթու գազի արտանետումների համար գնի սահմանումն է։ Սակայն միայն ԵՄ-ի կողմից թողարկվող արտադրության համար ածխածնի գին սահմանելով՝ կարող ենք առաջացնել ածխածնի ինտենսիվ արտանետումներով գործունեությունը զուտ մեր սահմաններից դուրս մղելու վտանգ: Այդպիսի «ածխածնի արտահոսքի» արդյունքում ԵՄ տարածքում ի հայտ կգա աշխատատեղերի կորուստ՝ այդուհանդերձ, առանց համաշխարհային արտանետումների ծավալը նվազեցնելու ։
Ահա թե ինչու մենք որոշեցինք իրականացնել Ածխածնի սահմանի ճշգրտման մեխանիզմը (CBAM), որը երաշխավորում է, որ ածխածնի ինտենսիվ արտանետումներ առաջացնողապրանքների մեծ մասի ներմուծման սակագինը պետք է համարժեք լինի եվրոպական ապրանքների համար սահմանված ածխածնի սակագնին: Սա պրոտեկցիոնիզմ չէ։ Ավելի շուտ, սա անհրաժեշտ քայլ է՝ ապահովելու համար, որ ածխաթթվի չեզոքացման մեր հավակնոտ միջոցառումներն օգտակար լինեն գլոբալ կլիմայի համար:
Մենք նաև ցանկանում ենք պատասխանատվություն ստանձնել ԵՄ ներմուծվող ապրանքների սպառման հետևանքով առաջացած ջերմոցային գազերի արտանետումների համար, ինչի պատճառով մենք «առավել կանաչ ենք դարձնում» մեր առևտրի քաղաքականությունը։ Մասնավորապես, մենք ցանկանում ենք ապահովել, որ մեր կողմից ներմուծված ապրանքներն այլևս չնպաստեն անտառահատմանը՝ կլիմայի և կենսաբազմազանության համար լրջագույն սպառնալիքներից մեկին:
Մենք գիտենք, որ ԵՄ օրենքից բխող պահանջները լարվածություն են առաջացնում մեր որոշ գործընկերների շրջանում։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել նրանց այս միջոցառումների իրականացման գործում և միասին հաղթահարել անտառահատման մարտահրավերը:
Կանաչ անցումը ցնցելու է ուժերի համաշխարհային հավասարակշռությունը։ ԵՄ-ի համար այս գործընթացը ենթադրում է և՛ օգուտներ, և՛ ռիսկեր։ Մի կողմից դա կնվազեցնի մեր կախվածությունը հանածո վառելիքից, մի կախվածություն, որը, ինչպես ցույց տվեց Ռուսաստանի պատերազմն Ուկրաինայի դեմ, կրում է բարձր քաղաքական և տնտեսական ծախսեր: Մյուս կողմից դա կարող է ստեղծել նոր կախվածություններ, օրինակ՝ կարևոր հումք արտադրողներից: Այդ արդյունքից խուսափելը և մեր անվտանգությունն ամրապնդելը մեզանից պահանջում է ապահովել մատակարարման բազմազանությունը: Այդ նպատակով մենք պետք է ամրապնդենք մեր կապերը Աֆրիկայի, Լատինական Ամերիկայի և Հարավային Ասիայի հետ՝ զարգացնելով հարմարեցված գործընկերություններ, որոնք թույլ են տալիս հավելյալ արժեք և աշխատատեղեր ստեղծել մեր գործընկեր երկրներում:
Թեև Եվրոպան կրում է պատմական կարևոր պատասխանատվություն կլիմայի փոփոխության համար, մեզ այսօր բաժին է ընկնում գլոբալ արտանետումների ընդամենը 7,5%-ը, ինչը նշանակում է, որ մեր տանը կատարվող գործողությունները կարող են միայն սահմանափակ ազդեցություն ունենալ աշխարհի կլիմայի վրա: Կլիմայի փոփոխության միակ լուծումը գլոբալ լուծումն է։ Այնպիսի ժամանակներում, երբ բազմակողմանիության նկատմամբ ճնշումները հետզհետե աճում են Փարիզի COP21-ի շրջանակներում սահմանված նպատակներին հասնելու շուրջ համաձայնության գալը ոչ միայն թույլ կտա ապահով դարձնել մեր երեխաների ապագան, այլ նաև ցույց կտա, որ բազմակողմ հաստատությունները դեռ կարող են արդյունքներ գրանցել:
COP28-ը պետք է աշխարհն առավել մեծ շարժման մեջ դնի։ ԵՄ-ն հավատարիմ է հանածո վառելանյութերի և բոլոր հանածո վառելիքի սուբսիդիաների աստիճանական վերացմանը, էներգաարդյունավետության միջոցառումների կրկնապատկմանը և վերականգնվող էներգիայի հզորությունների եռապատկմանը ամբողջ աշխարհում: Բայց դա իրականացնելու համար մեզ անհրաժեշտ է ներգրավել արդյունաբերական մյուս տնտեսությունները, ինչպես նաև Չինաստանը, որը, չնայած վերականգնվող էներգիայի ոլորտում իր հսկայական առաջընթացին, դեռևս ավելի շատ ածուխ է այրում, քան մնացած աշխարհը միասին վերցրած:
Կանաչ անցումը կհաջողվի միայն այն դեպքում, երբ այն արդար և ձեռնտու լինի բոլորի համար: Կլիմայապես ավելի խոցելի երկրները քիչ են նպաստել կլիմայի փոփոխությանը, սակայն բախվում են հիմնական հետևանքները կրելու ռիսկերին։ Թեև նրանք պետք է լինեն զուտ զրոյական արտանետումների գլոբալ մրցավազքի մասնակից, նրանք կարիք ունեն և արժանի են ավելի մեծ աջակցության, երբ խոսքը վերաբերում է կլիմայի հարմարվողականությանը և կանաչ էներգիայի անցմանը: ԵՄ-ն պատրաստ է նման աջակցություն տրամադրել և օգնել մեր գործընկերներին խուսափել կրկնելու անցյալում մեր արած սխալները:
ԵՄ-ն, նրա անդամ պետությունները և եվրոպական ֆինանսական հաստատություններն արդեն իսկ հանդիսանում են զարգացող տնտեսություններ ունեցող երկրների կլիմայական հանրային ֆինանսավորման ամենամեծ ներդրողները՝ 2022 թվականի ընթացքում փոխանցելով 28,5 մլրդ եվրո (30 մլրդ դոլար):
Բացի այդ, զարգացող տնտեսություններ ունեցող երկրները վերջապես նույնպես ստանձնել են թիրախին հասնելու ուղին՝ զարգացող աշխարհի երկրների համար մոբիլիզացնելով տարեկան 100 միլիարդ դոլար՝ ուղղված կլիմայի հարմարվողականությանը և մեղմացմանը: Բայց մենք պետք է մտածենք այս խոստումից անդին, որի վերջնաժամկետ է սահմանված 2025 թվականը։
Ժամանակն է ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր ֆինանսական հոսքերը համահունչ դարձնել Փարիզի կլիմայի համաձայնագրով նախատեսված նպատակների հետ և կլիմայի ֆինանսավորումը միլիարդներից հասցնել տրիլիոնների: Միևնույն ժամանակ, միջազգային ֆինանսական հաստատությունները և զարգացման բազմակողմ բանկերը պետք է բարեփոխվեն, որպեսզի նրանք կարողանան ավելին անել համաշխարհային հանրային բարիքների մատակարարմանն աջակցելու համար։ Իսկ «Կորուստների և վնասների» նոր հիմնադրամին անհրաժեշտ է համապատասխան ֆինանսական խթան: Առաջին էական խոստումները հուսադրող են. այստեղ նույնպես Չինաստանը լինելու է անփոխարինելի գործընկեր։
Առավել բազմաբևեռ դարձող աշխարհում, որը հատկանշվում է մեծ ուժերի վերադարձով մեծ քաղաքականություն, համաձայնեցված միջազգային համագործակցությունը կարող է անիրական թվալ: Բայց նման գլոբալ գոյաբանական մարտահրավերի պայմաններում մենք պարտավոր ենք հաջողության հասնել:
Ժոզեպ Բորել՝ Եվրոպական միության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահն՝ հանդես է գալիս ի նպատ աշխարհում ավելի ուժեղ Եվրոպայի կայացմանը:

Europe Knows that Climate Action Is Vital to Global Security By Josep Borrell and Wopke Hoekstra
BRUSSELS, DECEMBER 11, ARMENPRESS.“Present trends are racing our planet down a dead-end three-degree temperature rise,” United Nations Secretary-General António Guterres recently warned. He is right. Unless we act decisively – beginning at the United Nations Climate Change Conference (COP28) underway in Dubai – the threat that climate change poses to humanity will become nothing short of existential.
Already, climate change is a major risk multiplier for conflict and instability. Extreme weather events like floods and heatwaves have led to the forcible displacement of more than 20 million people each year since 2008. By 2050, more than one billion people may have insufficient access to water, and more than 200 million may be forced to migrate.
Water scarcity and food shortages are fueling violent conflicts in the Sahel, the Horn of Africa, and other parts of the world. Of the 20 countries that are most vulnerable to climate change, 12 are mired in conflicts. Authoritarian countries are taking advantage of the turmoil, attempting to gain influence over fragile governments and secure access to raw materials. Unless our mitigation and adaptation efforts are equal to the climate crisis, these trends will accelerate and spread, with truly catastrophic results.
The European Union is doing its part to avoid such an outcome. With the European Green Deal, we are aiming, by 2030, to reduce our greenhouse-gas emissions by at least 55%, ensure that more than 42.5% of our energy comes from renewable sources, and increase energy efficiency by at least 11.7%. We strive to become climate-neutral by 2050.
Central to our strategy for achieving these goals is putting a price on carbon dioxide emissions. But imposing a carbon price only on EU production risks simply pushing carbon-intensive activities beyond our borders. Such “carbon leakage” would mean losing jobs in the EU without achieving any reduction in global emissions.
That is why we implemented the Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM), which ensures that the most carbon-intensive imports are subject to a carbon price in line with that put on European goods. This is not protectionism. Rather, it is a necessary step to ensure that our ambitious decarbonization measures are helpful for the global climate.
We also want to take responsibility for the greenhouse-gas emissions caused outside the EU by our consumption of imported goods, which why we are “greening” our trade policy. In particular, we want to ensure that the products we import no longer contribute to deforestation – one of the greatest threats to the climate and biodiversity. We know that the requirements stemming from this EU law are causing tensions with some of our partners. We are ready to support them in implementing these measures and to address together the challenge of deforestation.
The green transition will shake up the global balance of power. For the EU, this process implies both benefits and risks. On one hand, it will reduce our dependence on fossil fuels – a dependence that, as Russia’s war against Ukraine has demonstrated, carries high political and economic costs. On the other hand, it could create new dependencies, such as on producers of critical raw materials. Avoiding that outcome – and bolstering our security – requires us to ensure diversity of supply. To that end, we must strengthen our ties with Africa, Latin America, and South Asia, developing tailor-made partnerships that allow for value-addition and job creation in our partner countries.
While Europe bears an important historical responsibility for climate change, we account for just 7.5% of global emissions today, meaning that the actions we take at home can have only a limited impact on the world’s climate. The only solution to climate change is a global one. At a time when multilateralism is under growing pressure, agreement on how to meet the targets set at COP21 in Paris would not only ensure a safe future for our children, but also would show that multilateral institutions can still deliver.
COP28 must shift the world into higher gear. The EU is committed to pushing for the phase-out of unabated fossil fuels and all fossil-fuel subsidies, the doubling of energy-efficiency measures, and the tripling of renewable-energy capacity worldwide. But to make this happen, we need the buy-in of the other industrialized economies, as well as China, which, despite its tremendous progress in renewables, still burns more coal than the rest of the world combined.
The green transition will succeed only if it is just and benefits all. The most climate-vulnerable countries have contributed little to climate change but risk bearing the brunt of it. While they must be part of the global race to net-zero emissions, they need and deserve greater support when it comes to climate adaptation and the green-energy transition. The EU is prepared to deliver such support – and help our partners avoid repeating our past mistakes.
The EU, its member states, and the European financial institutions are already the largest contributors of public climate finance to developing economies, having delivered €28,5 billion ($30 billion) in 2022. Moreover, the developed economies are finally on track to meet the goal of mobilizing $100 billion annually for climate adaptation and mitigation in the developing world. But we must think beyond this pledge, which ends in 2025.
It is time to align both public and private financial flows with the goals laid out in the Paris climate agreement, and take climate finance from billions to trillions. At the same time, the international financial institutions and multilateral development banks need to be reformed, so that they can do more to support the delivery of global public goods. And the new Loss and Damage Fund needs the appropriate financial firepower. The first substantial pledges are encouraging. Here, too, China will be an indispensable partner.
In an increasingly multipolar world, shaped by the return of great-power politics, concerted international cooperation might seem far-fetched. But in the face of such a global existential challenge, we must succeed.
Josep Borrell, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, is Vice President of the European Commission for a Stronger Europe in the World