Հայաստանը կողմ է Մոլդովայի և Ուկրաինայի անդամակցությանը ԵՄ-ին. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 11-ին Բրյուսելում մասնակցել է Արևելյան գործընկերության նախարարական հանդիպմանը։
Նախարարը հանդես է եկել ելույթով, որը «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ստորև.
տիկնայք և պարոնայք
հարգելի՛ գործընկերներ,
Ուրախ եմ, որ հնարավորություն ունենք հանդիպելու և անկաշկանդ քննարկում ունենալու ԱլԳ տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները և կիսվելու այս ձևաչափի ապագայի վերաբերյալ մեր գաղափարներով։ Հաշվի առնելով վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանի առջև ծառացած տարբեր մարտահրավերները՝ ներառյալ անվտանգության ճարտարապետության ցնցումները և հումանիտար խնդիրները, ԱլԳ նախարարական հանդիպումների կազմակերպման հարցում հետևողականությունը ողջունելի է:
ԱլԳ մեկնարկից ի վեր այն նպատակ է հետապնդել ամրապնդել գործընկերների կապերը ԵՄ և ԵՄ անդամ պետությունների հետ՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների, տնտեսական ու քաղաքական համագործակցությունը խորացնելու և բարեփոխումների օրակարգին աջակցելու նպատակների վրա:
Արևելյան գործընկերությունը նպաստել է իմ երկրում ժողովրադավարական անցման գործընթացին: Հայաստանը հստակ որոշում է կայացրել ընտրել ժողովրդավարացման և բարեփոխումների անշրջելի ուղին: Չնայած վերջին տարիներին մեր առջև ծառացած բոլոր մարտահրավերներին՝ ժողովրդավարացման գործընթացը և բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրականացումը Հայաստանում ոչ մի վայրկյան կանգ չի առել: Եվ Հայաստանը վճռական է շարունակելու այս ուղին Եվրոպական միության զգալի աջակցությամբ: Մեր վճռականության վերջին դրսևորումը Հայաստանում Հռոմի ստատուտի վավերացումն էր: Միանալով Արդարադատության միջազգային դատարանին՝ Հայաստանն իր ներդրումն է ունեցել միջազգային իրավակարգի ամրապնդմանը՝ միևնույն ժամանակ վերահաստատելով սեփական ազգային շահերից բխող որոշումներ կայացնելու ինքնիշխան իրավունքը:
Մեր կառավարությունը ողջունում է Եվրոպական հանձնաժողովի որոշումը՝առաջարկել Եվրոպական խորհրդին սկսել անդամակցության բանակցություններ Մոլդովայի և Ուկրաինայի հետ և Վրաստանին շնորհել թեկնածուի կարգավիճակ: Այս որոշումը ողջունելի է ոչ միայն Հայաստանի կառավարության, այլև Հայաստանի ժողովրդի կողմից, որը նույնպես ունի եվրոպական ձգտումներ:
Մենք կարծում ենք, որ այս նոր զարգացումները չպետք է հանդիսանան ԱլԳ նկատմամբ հետաքրքրության հետագա նվազման պատճառ, այլ պետք է ծառայեն այս եռյակի ողջունելի առաջընթացը լրացուցիչ կամուրջի փոխակերպելուն այն գործընկերների համար, որոնք ունեն հաստատակամ մտադրություն և վճռականություն առավել մերձենալու Եվրոպական միությանը:
Մենք հանձնառու ենք ոչ միայն շարունակել այս ճանապարհը, այլև այնքան մոտենալ Եվրոպական միությանը, որքանով Եվրոպական միությունը դա հնարավոր կհամարի:
Ինչպես տեղյակ եք, Հայաստանը ներկայումս առերեսվում է լրջագույն մարտահրավերների: Մեր կառավարության և բոլոր պատկան մարմինների ջանքերը կենտրոնացած են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայ բնակչության հումանիտար իրավիճակի հասցեագրման ուղղությամբ. ուժի կիրառման արդյունքում նրանք մեկ շաբաթվա ընթացքում ստիպված էին լքել իրենց տները:
Այս առումով մենք երախտապարտ ենք ԵՄ և ԵՄ անդամ պետություններին Լեռնային Ղարաբաղից մարդկանց զանգվածային ներհոսքը կառավարելու հարցում Հայաստանին տրամադրած մարդասիրական օգնության համար:
տիկնայք և պարոնայք,
Հայաստանի կառավարությունն ունի տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղություն կառուցելու քաղաքական կամք: Մենք պատրաստ ենք առաջ շարժվել այս ուղղությամբ՝ հիմնվելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի կողմից Գրանադայում ընդունված սկզբունքների վրա: Նույն այն սկզբունքների, որոնք վերաբերում են տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը, սահմանների փոխադարձ ճանաչմանը, հաղորդակցությունների, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բացմանը, որոնք մենք նախկինում ընդունել էինք Բրյուսելում ղեկավարների եռակողմ հանդիպումների ժամանակ:
Բազմաթիվ առիթներով մենք ցույց ենք տվել մեր պատրաստակամությունն ու վճռականությունը մեր հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման միջոցով տևական խաղաղություն և կայունություն հաստատել տարածաշրջանում, որտեղ բոլոր երկրները կապրեն բաց սահմաններով և կապված կլինեն ակտիվ տնտեսական, քաղաքական ու մշակութային կապերով։ Մեր կառավարությունը վերջերս ներկայացրել է ապագայի մեր տեսլականը, որը կոչվում է «Խաղաղության խաչմերուկ»՝ որպես խաղաղության օրակարգի մաս: Այս ծրագրի հիմքում ընկած է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների զարգացումը՝ ճանապարհների, երկաթուղիների, խողովակաշարերի, մալուխների և էլեկտրական գծերի վերանորոգման, կառուցման և շահագործման միջոցով: Ավելին, Ադրբեջանի հետ վերջերս ընդունված համատեղ հայտարարությունը գերիների ու պահվող անձանց փոխանակման և COP29 համաժողովի վերաբերյալ Հայաստանի համաձայնությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հասնելու մեր վճռականության ևս մեկ դրսևորում է: Մենք հույս ունենք, որ այս դրական ազդակից հետո Ադրբեջանը հավատարիմ կմնա խաղաղության գործընթացին։
Մենք կարծում ենք, որ այս ձևաչափն ու նախաձեռնությունները, որոնցում մենք ներգրավված ենք, պետք է ծառայեն մեր գործընկերների և հարևանների հետ մեզ ավելի մոտեցնելու վերջնական նպատակին։ Անհրաժեշտ եմ համարում վերահաստատել, որ ԱլԳ գործընկեր բոլոր երկրները պետք է հավատարիմ լինեն նույն արժեքներին և սկզբունքներին, քանի որ առանց մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների հարգման, առանց ապահով և խաղաղ միջավայրի ցանկացած նախաձեռնություն դատապարտված է ձախողման»:

Armenia in favor of Ukraine and Moldova accession to EU
YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. On December 11, in Brussels, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan participated in the EU Eastern Partnership Ministerial meeting.
The foreign ministry released the transcript of the FM's remarks which are presented below:
ladies and gentlemen
dear colleagues,
I am very pleased for this opportunity to meet and openly discuss the recent developments in the EaP region and share our ideas on the future of this format. Given the diverse challenges the Eastern Partnership region has been facing for the last couple of years, including the shake of the security architecture and humanitarian issues, the consistency of the EaP Ministerial meetings is quite welcoming.
Since EaP was launched, it has aimed to strengthen the ties of the partners with the EU and EU Member states based on common values, deepening economic and political cooperation and support for the reform agenda.
The Eastern Partnership has contributed to the democratic transition of my country, which made a clear decision to take an irreversible path of democratization and reforms. Despite all the challenges we had during the recent couple of years the democratization process and implementation of the ambitious reform agenda did not stop in Armenia for a single moment. And Armenia is resolute in continuing this journey with the substantial support of the European Union. The most recent manifestation of our determination is the ratification of the Rome Statute by Armenia. By joining the ICC Armenia contributed to the strengthening of the international legal order while at the same time reclaiming its sovereign right of taking decisions based on its national interests.
My government warmly welcomes the European Commission’s decision to recommend the European Council to open accession talks with Moldova and Ukraine and to grant candidate status to Georgia. This decision is welcomed not only by the Government of Armenia but also people of Armenia, who also have European aspirations.
We think that this new development should not be the cause for further weakening of their interest in EaP, but rather it should serve to transform the welcome progress of the trio into an additional bridge for those partners who have the firm intention and resolve to come closer to the European Union.
We are not only committed to continuing this path, but even coming closer to the European Union to the extent the EU will deem it possible.
As you are well aware Armenia is currently facing enormous challenges. The efforts of my government and all the competent authorities are focused on addressing thehumanitarian situationof theforcibly displaced Armenian population of Nagorno-Karabakh,who, within a week, had to abandon their houses and run as a result of use of force.
In this regard, we are grateful to the EU and its member States for humanitarian assistance to Armenia in response to the mass influx of people of Nagorno-Karabakh.
ladies and gentlemen,
The Government of Armenia has political will for building sustainable and lasting peace in the region. We are ready to move forward to that end on the basis of the principles adopted in Granada by Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia, President Michel of the European Council, President Macron of France and Chancellor Scholz of Germany. The same principles about mutual recognition of territorial integrity, mutual recognition of borders, opening of communications, transport infrastructures, that were previously acknowledged during the trilateral meetings of leaders in Brussels.
On numerous occasions, we have demonstrated our willingness and determination to establish long-lasting peace and stability in our region through the normalization of relations with our neighbors, where all countries will live with open borders and be connected by active economic, political and cultural ties. My government has recently presented our vision for the future named "The Crossroads of Peace" as a part of the peace agenda. At the core of this project is the development of regional communications by means of renovating, building, and operating roads, railways, pipelines, cables, and electricity lines. Moreover, the joint statement recently adopted with Azerbaijan regarding the exchange of detainees and Armenia’s agreement on the COP29 is yet another demonstration of our determination to reach peace and stability in the South Caucasus. We do hope that after this positive impulse Azerbaijan will adhere to the peace process.
We believe that this format and initiatives we are engaged in should serve the ultimate goal of bringing us closer to our partners and neighbors. We feel the need to reiterate that all of the EaP partner states should adhere to the same values and principles, as without respect for human rights and fundamental freedoms, without a secure and peaceful environment any endeavor is doomed to failure.