Իսրայելը հայտարարել է Գազայի հատվածում ցամաքային գործողությունն ընդլայնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ ընդլայնում է իր ցամաքային գործողությունը «ՀԱՄԱՍ-ի կենտրոնների դեմ ամբողջ Գազայի հատվածում»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԻՊԲ խոսնակ Դանիել Հագարին։
Հագարին նշել է, որ իսրայելցի զինվորները դեմ առ դեմ կռվում են պաղեստինցի զինյալների հետ։
Ըստ BBC-ի՝ Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Գազայի հատվածի հարավային հատվածներին, ուր տեղահանվել են Գազայի հյուսիսից հարյուր հազարավոր մարդիկ։
Առավոտյան ԻՊԲ-ն X սոցիալական ցանցի իր էջում քարտեզ էր տեղադրել՝ պաղեստինցիներին հորդորելով դուրս գալ Գազայի հատվածի մոտ 20 վայրերից և շարժվել դեպի է՛լ ավելի հարավ։
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի խոսնակը հայտարարել է, որ յուրաքանչյուր 10 րոպեն մեկ ռումբեր են ընկնում, և մտավախություններ կան Գազայի հարավում Իսրայելի ռազմական գործողությունների ծանր հետևանքների վերաբերյալ՝ չնայած ԱՄՆ-ն կոչ էր արել Գազայի հարավում թույլ չտալ այն ավերածությունները և մարդկային զոհերը, որ եղել էին հյուսիսում։
Ըստ BBC-ի՝ ՄԱԿ-ի պաշտոնյաներից մեկը հայտնել է, որ պաղեստինցիներն այլևս փախչելու տեղ չունեն։ Ըստ ՄԱԿ-ի գնահատումների՝ Գազայի 1,8 միլիոն բնակիչ արդեն տեղահանվել է։
Հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական կազմակերպության ներխուժումից հետո Իսրայելը պատերազմ է հայտարարել ՀԱՄԱՍ-ին և ռմբակոծում է Գազայի հատվածը։ ՀԱՄԱՍ-ի ներխուժման հետևանքով Իսրայելում զոհերի թիվը 1200 է։ Իսրայելը հայտարարել է նաև, որ զոհված իսրայելցի զինվորների թիվը հասել է 398-ի։ Պաղեստինցիների շրջանում զոհերի թիվը գերազանցել է 15 500-ը։ ՀԱՄԱՍ-ի մոտ դեռ գտնվում է Իսրայելից գերեվարված 136 մարդ։
Կողմերի միջև 7-օրյա հրադադարի ընթացքում 105 գերիներ փոխանակվել են իսրայելական բանտերում գտնվող 240 բանտարկյալների հետ։

Израиль объявил о расширении наземной операции в секторе Газа
Армия обороны Израиля объявила, что расширяет свою наземную операцию: «Израильская армия продвигается к каждой базе ХАМАС». Как передает «Арменпресс», об этом заявил официальный представитель ЦАХАЛ Даниэль Хагари.
Хагари отметил, что израильские солдаты сражаются лицом к лицу с палестинскими боевиками.
По данным BBC, Израиль наносит удары по южным частям сектора Газа, где поселились сотни тысяч людей вынужденных покинуть свои дома на севере Газы.
ЦАХАЛ разместил на своей странице в социальной сети X карту, призывающую палестинцев покинуть примерно 20 населенных пунктов сектора Газа и двигаться дальше на юг.
Представитель Детского фонда ООН ЮНИСЕФ заявил, что бомбы падают каждые 10 минут, и есть опасения по поводу серьезных последствий израильских военных действий на юге Газы, несмотря на то, что США призвали к недопущению разрушений и человеческих жертв на юге Газы, которые произошли на севере.
Как сообщает BBC, один из должностных лиц ООН заявил, что палестинцам уже некуда бежать. По оценкам ООН, 1,8 миллиона жителей Газы уже стали вынужденными переселенцами.
После вторжения радикальной палестинской организации ХАМАС 7 октября Израиль объявил ХАМАС войну и начал бомбить сектор Газа. В результате вторжения ХАМАС число жертв в Израиле составляет 1200 человек, число погибших израильских солдат достигло 398. Число жертв среди палестинцев превысило 15 500 человек. ХАМАС все еще держит в заложниках 136 человек.
В течение 7-дневного прекращения огня 105 заложников были обменены на 240 заключенных в израильских тюрьмах палестинцев.