Դե-յուրե ՀԱՊԿ-ը հրաժարվում է արձանագրել իր պատասխանատվության գոտին Հայաստանում․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀԱՊԿ-ն իր ունեցած դե-յուրե պարտադիր պարտավորությունների պատշաճ արձագանք չի տվել Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերներին, և դա կրկնվել է մի քանի անգամ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հարցին, թե ինչո՞ւ է Հայաստանը հրաժարվում մասնակցել ՀԱՊԿ-ի և ԱՊՀ-ի ձևաչափերով տարբեր հանդիպումներին և ի՞նչ է այս ամենը նշանակում. արդյոք ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հող է նախապատրաստվում։
Ի պատասխան այս հարցերին, վարչապետը ասաց, որ Հայաստանը չի հրաժարվում հանդիպումներից, այլ որոշում է կայացվել կոնկրետ այդ միջոցառումներին ներկա չգտնվել տարբեր պատճառներով։
«Ինչ վերաբերվում է այն հարցին, թե արդյոք որևէ բանի համար հող եմ նախապատրաստում՝ ես որևէ բանի համար հող չեմ նախապատրաստում, որովհետև այդ հողը կամ կա, կամ չկա՝ անկախ մեր նախապատրաստելուց։
Դուք հարց տվեցիք նաև, թե ի՞նչ անվտանգության համակարգով ենք աշխատել կամ ապահովել երկրի անվտանգությունը։
ՀԱՊԿ-ում տեղի ունեցող գործընթացների հետ կապված և մեր դիրքորոշումների հետ կապված ամենակարևոր արձանագրումն այն է, որ, ցավոք, ՀԱՊԿ-ը իր ունեցած դե-յուրե պարտադիր պարտավորությունների պատշաճ արձագանք չի տվել Հայաստանի անվտանգային մարտահրավերներին, և դա կրկնվել է մի քանի անգամ։ Մենք ամենայն հարգանքով վերաբերվելով մեր բոլոր գործընկերներին, ուղղակի արձանագրում ենք, որ նաև մեր հանրության համար էլ հասկանալի չէ, թե ինչու ենք ամեն անգամ գնում նույն բաները կրկնում, նույն բաները ասում՝ չստանալով ոչ մի արձագանք, թողնում հետ վերադառնում։ Հետո հաջորդ անգամ գնում, նույն կերպ հետ վերադառնում՝ չստանալով ոչ մի արձագանք»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը ամենամեծ ֆունդամենտալ խնդիրը համարում է այն, որ դե-յուրե ՀԱՊԿ-ը հրաժարվում է արձանագրել իր պատասխանատվության գոտին Հայաստանի Հանրապետությունում։
«Սա կարող է նշանակել, որ մենք այդ պայմաններում, ուղղակի լուռ մասնակցելով, կարող ենք միանալ այն տրամաբանությանը, որը կասկածի տակ կդնի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը։ Մենք մեզ նման բան թույլ տալ չենք կարող այն առումով, որ մենք նաև այսպիսի որոշումներ ենք կայացնում, որպեսզի մեզ և ՀԱՊԿ-ին մտածելու ժամանակ տանք հետագա անելիքների մասին»,- նշեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը չի հրաժարվել, որ ՀԱՊԿ-ը առաքելություն ուղարկի, այլ ցանկացել է, որպեսզի ՀԱՊԿ-ը առաքելությունը ուղարկելուց առաջ հստակ արձանագրի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։
«Մեզ ցույց չի տրվել Հայաստանի Հանրապետությունը, մենք ենք ցույց տվել Հայաստանի Հանրապետությունը և ասել ենք, որ այս արձանագրումը պետք է արվի, ինչը ՀԱՊԿ-ը չի արել։ Չենք կարող նման առաքելություն ընդունել, որովհետև կստացվի, որ Հայաստանի Հանրապետության լղոզված պատկերացումը լեգիտիմացնում ենք և այդ պայմաններում նաև Ադրբեջանին ներխուժումներն ենք լեգիտիմացնում»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն իր անվտանգային հարաբերությունները դիվերսիֆիկացնում է, որովհետև անվտանգային ոլորտում իր գործընկերները, այդ թվում՝ օբյեկտիվ պատճառներով, զենք-զինամթերք չեն վաճառում։
«Մենք փնտրում ենք այլ անվտանգային գործընկերներ։ Եվ մենք փնտրում ենք և գտնում ենք այլ անվտանգային գործընկերներին, փորձում ենք կնքել պայմանագրեր, ձեռք բերել ինչ-որ սպառազինություն, ռազմական տեխնիկա։ Դա է մեր քաղաքականությունը։ Իսկ ռազմավարական առումով մեր քաղաքականության փոփոխության մասին չենք պատրաստվում հայտարարել, քանի դեռ չենք որոշել լքել ՀԱՊԿ-ը»,-եզրափակեց Փաշինյանը։

ОДКБ отказывается де-юре зафиксировать свою зону ответственности в Республике Армения: Пашинян
ОДКБ не дала должного ответа на вызовы безопасности Армении в своих де-юре обязательных обязательствах, и это повторялось несколько раз. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от фракции "Армения" Агнесы Хамоян, почему Армения отказывается от участия во встречах в форматах ОДКБ и СНГ и что все это значит: значит ли это, что создается почва для выхода из ОДКБ.
В ответ на эти вопросы, премьер-министр сказал, что Армения не отказывается от встреч, но по разным причинам было принято решение не присутствовать на этих мероприятиях.
“Что касается вопроса о том, готовлю ли я почву для чего-либо, то я ни для чего не готовлю почву, потому что эта почва либо есть, либо ее нет, независимо от нашей подготовки.
Вы также спросили, в рамках какой системы безопасности мы работали или обеспечивали безопасность страны?
Самый важный факт, связанный с происходящими в ОДКБ процессами и нашими позициями, заключается в том, что, к сожалению, ОДКБ не дала должного ответа на свои де-юре обязательные обязательства по вызовам безопасности Армении, и это повторялось несколько раз. Мы ко всем нашим коллегам относимся со всем уважением, мы просто фиксируем, что и нашему обществу непонятно, почему мы каждый раз идем туда и повторяем одно и то же, говорим одно и то же, не получая никакого ответа, и снова возвращаемся. Потом в следующий раз снова идем и возвращаемся, не получив никакого ответа”, - сказал Пашинян.
Самой большой фундаментальной проблемой премьер-министр считает то, что ОДКБ отказывается де-юре зафиксировать свою зону ответственности в Республике Армения.
“В этих условиях это может означать, что, просто молча участвуя в этом, мы можем присоединиться к логике, которая поставит под сомнение территориальную целостность и суверенитет Армении. Мы не можем себе этого позволить, и мы принимаем такие решения еще и для того, чтобы дать себе и ОДКБ время подумать, что делать дальше”, - сказал Пашинян.
По его словам, Армения не отказывала ОДКБ в отправке миссии, но хотела, чтобы ОДКБ перед отправкой миссии четко констатировала территориальную целостность Армении.
“Не нам показывали Республику Армения, а мы показали Республику Армения и сказали, что нужно зафиксировать это, чего ОДКБ не сделала. Мы не можем принять такую миссию, потому что получится, что мы легитимизируем размытое представление о Республике Армения, и в этих условиях мы также легитимизируем вторжения Азербайджана”, - подчеркнул Пашинян.
По его словам, Армения диверсифицирует свои отношения в сфере безопасности, поскольку ее партнеры в сфере безопасности, в том числе по объективным причинам, не продают оружие и вооружения.
“Мы ищем других партнеров по безопасности. И мы ищем и находим других партнеров по безопасности, пытаемся подписать контракты, получить какое-то вооружение, военную технику. Это наша политика. И стратегически мы не собираемся объявлять об изменении нашей политики, поскольку не принимали решения о выходе из ОДКБ”, - заключил Пашинян.