Նուբար Աֆեյանը CNN-ի եթերում խոսել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտման և Ռուբեն Վարդանյանի անօրինական ձերբակալության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկյան Moderna դեղագործական ընկերության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը CNN-ի լրագրող Քրիստիան Ամանփուրի հետ զրույցում խոսել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտման մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Աֆեյանն անդրադարձել է 2020 թ․-ին Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմին, դրանից 2 տարի անց Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակմանը և 2023 թ․ սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի վրա ադրբեջանական հարձակմանը, որի հետևանքով հարյուրավոր մարդիկ զոհվեցին, իսկ հայերը ստիպված եղան զանգվածային կերպով լքել իրենց պատմական հայրենիքը։
«Երբ մենք խոսում ենք 120 հազար մարդու մասին, որոնք լքում են իրենց հայրենի հողը, դա էթնիկ զտում է՝ դասական սահմանմամբ։ Եվ դա իմ կողմից տրված սահմանումը չէ։ Դա սահմանում է՝ տրված միջազգային փորձագետների մեծ մասի կողմից, որոնք բարձրաձայնել են այս մասին վերջին մեկ ամսվա ընթացքում՝ ասելով, որ այն, ինչ տեղի է ունենում, նախ՝ շրջափակումը, այնուհետև դրան հաջորդող իրադարձությունները, էթնիկ զտում են», - ասել է Աֆեյանը։
Նա նաև անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությանը Ադրբեջանի կողմից։
«Սա, իսկապես, չափազանց անձնական և ցավալի իրավիճակ է», - նշել է Աֆեյանը՝ հիշելով տարբեր մարդասիրական նախագծերում Ռուբեն վարդանյանի հետ իր 23 տարվա համատեղ աշխատանքի մասին, նաև ասելով, որ Ռուբեն Վարդանյանը պետնախարարի պաշտոնից հեռանալուց հետո էլ մնացել է Լեռնային Ղարաբաղում և տեղում մարդասիրական նախագծեր իրականացրել։
Moderna-ի ղեկավարը նշել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացված մեղադրանքներն անհիմն են, և հույս է հայտնել, որ միջազգային տերությունները ինչ-որ բան կձեռնարկեն ինչպես Ռուբեն Վարդանյանի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի մյուս ձերբակալված պաշտոնյաների հարցով, քանի որ անգործությունը և անպատժելիությունը խրախուսում են նման անարդարությունները։
Խոսելով այս ամենի մասին ահազանգելու իր անձնական պատճառների մասին՝ Աֆեյանը հիշեցրել է, որ իր նախնիները մազապուրծ են եղել Օսմանյան կայսրության կողմից իրագործված Հայոց ցեղասպանությունից, իսկ իր ընտանիքը փախել է Լիբանանից քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ։
COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութ ստեղծած ընկերության համահիմնադիրը հիշեցրել է վերջին 25 տարիներին Հայաստանում տարբեր ծրագրերում ներգրավված լինելու, ինչպես նաև «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը ստեղծելու մասին։ Աֆեյանի խոսքով՝ իրեն գոհացնում էր այն, որ Հայոց ցեղասպանությունից 1 դար անց հնարավորություն ուներ այդ նախագծի միջոցով օգնել ճնշումների ենթարկված տարբեր մարդկանց և այնպես անել, որ նման բան այլևս երբեք տեղի չունենա։
«Երբ աշխարհը մի կողմ կանգնած դիտում է անարդարությունները և ոչինչ չի անում, ապա ոչ միայն դժվար է հասնել արդարության, այլև դժվար է հասնել խաղաղության», - ասել է Նուբար Աֆեյանը։

Нубар Афеян в эфире CNN рассказал об этнической чистке в Нагорном Карабахе и незаконном аресте Рубена Варданяна
Нубар Афеян, соучредитель американской фармацевтической компании «Moderna», в интервью, данном журналисту CNN Кристиану Аманпуру, рассказал об этнической чистке, проведенной Азербайджаном в Нагорном Карабахе.
Как передает «Арменпресс», Афеян подразумевал события 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном в 2020 году, блокаду Нагорного Карабаха со стороны Баку 2 года спустя и нападение Азербайджана на Нагорный Карабах 19 сентября, в результате которого были убиты сотни людей и армяне были вынуждены массово покинуть свою историческую родину.
«Когда мы говорим о том, что 120 000 человек покидают родную землю, это этническая чистка в классическом понимании. И это не мое определение. Такое определение дает большинство международных экспертов, которые предупреждали об этом в течение последнего месяца, говоря, что все происходящее: сначала блокада, затем последовавшие за ней события, является этнической чисткой», - сказал Афеян.
Он коснулся и ареста Азербайджаном бывшего государственного министра Нагорного Карабаха Рубена Варданяна.
«Это действительно очень личная и болезненная ситуация», - сказал Афеян, напомнив о 23-летней совместной работе с Рубеном Варданяном в различных гуманитарных проектах, и отметив, что Рубен Варданян остался в Нагорном Карабахе и на месте проводил гуманитарные программы.
Глава компании «Moderna» отметил, что обвинения в адрес Рубена Варданяна безосновательны, и выразил надежду, что международные державы предпримут что-то как в отношении Рубена Варданяна, так и в отношении других арестованных чиновников Нагорного Карабаха, поскольку бездействие и безнаказанность поощряют подобные преступления и несправедливость.
Говоря о своих личных причинах бить тревогу по поводу всего этого, Афеян напомнил, что его предки спаслись от Геноцида армян, осуществленного Османской империей, а его семья бежала из Ливана во время гражданской войны.
Соучредитель компании, создавшей вакцину от COVID-19, напомнил о своем участии в различных проектах в Армении за последние 25 лет, а также о создании глобальной гуманитарной премии «Аврора». По словам Афеяна, он удовлетворен тем, что спустя столетие после Геноцида армян у него появилась возможность посредством этого проекта помогать угнетенным людям и тому, чтобы нечто подобное никогда не повторилось.
«Когда мир стоит в сторонке и наблюдает за несправедливостью и ничего не делает при этом, не только трудно добиться справедливости, но и трудно достичь мира», - заключил Нубар Афеян.