Հունգարիան պատրաստակամություն է հայտնել միջամտել, որ ԼՂ-ում հայկական մշակութային ժառանգությունը պահպանվի
Հունգարիան պատրաստակամություն է հայտնել միջամտել, որ  ԼՂ-ում հայկական մշակութային ժառանգությունը պահպանվի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն Հայաստանի արտգործնախարարի հետ հանդիպմանը պատրաստակամություն է հայտնում միջամտել, իր ներդրումն ունենալ , որ Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգությունը պահպանվի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ՀՀ արտգործնախարարությունում Հունգարիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Բռնի տեղահանությունից հետո հայկական մշակութային, հոգևոր ժառանգության հարցը Լեռնային Ղարաբաղում էլ ավելի է սրվել: Մենք նախկինում դիմել էինք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին, այլ միջազգային գործընկերներին, կար որոշում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ: Եվ Ադրբեջանի հարուցած բազմաթիվ խոչընդոտների հետևանքով այդ այցը չի կայացել մինչև այժմ: Բայց հիմա այդ առաքելությունն էլ ավելի պահանջված է»,-ասաց Միրզոյանը:
Հայկական կողմը հուսով է, որ այս առաքելության այցը տեղի կունենա, այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում են:
ԱԳ նախարարը շնորհակալություն հայտնեց նաև Հունգարիայի արտգործնախարարին:
«Նա անկեղծորեն ցանկություն հայտնեց միջամտել ու իր ներդրումն ունենալ այդ կարևոր գործում՝ ապահովելով հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանումը, նաև մատչելիությունը դեպի այդպիսի վայրեր»,-նշեց արտգործնախարարը:

Венгрия выразила готовность содействовать сохранности армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе
На встрече с министром иностранных дел Армении министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто выразил готовность вмешаться и внести свой вклад в дело сохранения армянского культурного и духовного наследия в Нагорном Карабахе.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД Венгрии.
«После принудительного изгнания армян из Нагорного Карабаха, вопрос оставшегося там армянского культурного и духовного наследия стал намного острее. Ранее мы обращались в ЮНЕСКО, к другим международным партнерам, было решение направить миссию ЮНЕСКО в Нагорный Карабах и в соседние регионы. Но из-за множества препятствий, создаваемых Азербайджаном, этот визит до сих пор так и не состоялся. Сейчас, эта миссия более востребована», - сказал Мирзоян.
Армянская сторона надеется, что визит этой миссии состоится, работы в этом направлении ведутся.
Министр иностранных дел также поблагодарил министра иностранных дел Венгрии.
«Он выразил искреннее желание вмешаться и внести свой вклад в эту важную работу, обеспечив сохранение армянского культурного и духовного наследия, а также доступ в эти места», - отметил министр иностранных дел.