Հայաստանը ՌԴ-ի հետ հարաբերություններում երբեք իրեն ոչ դաշնակցային ձևով չի դրսևորել․ Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում իրեն երբևիցե ոչ դաշնակցային և ոչ գործընկերային ձևով չի դրսևորել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանի՝ ՀՀ արտգործնախարարություն կանչվելու վերաբերյալ հարցին:
«Հայկական կողմը մշտապես իրեն պարկեշտ հռետորաբանության մեջ է պահել, երբևիցե իրեն ոչ դաշնակցային և ոչ գործընկերային ձևով չի դրսևորել»,-ասաց Սիմոնյանը:
Նա նկատեց, որ «Առաջին ալիք» համառուսաստանյան դաշնային հեռուստատեսության եթերում թողարկված հաղորդումը, որտեղ վիրավորական արտահայտություններ էին հնչել Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հասցեին և որի համար ՌԴ դեսպանն ԱԳՆ էր կանչվել, միակը չէ։ Նա հիշեցրեց նաև Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարության, քարոզչությամբ զբաղվող հայտնի անձանց հայտարարությունների, վիրավորանքների մասին:
«Նրանք փորձում են ինչ-որ բաներ անել, որոնք մեր հասարակության մեջ, որը բավականին տեղեկացած է, ժողովրդավար է, հակառակ էֆեկտն են ունենում: Ես չգիտեմ, թե իրենց խորհրդատուներն ովքեր են, բայց այդ նույն ծրագիրը (խմբ.- «Առաջին ալիք» համառուսաստանյան դաշնային հեռուստատեսության եթերում թողարկված հաղորդումը), հայտարարությունները Հայաստանի Հանրապետությունում հակառակ արձագանքն են ունենում: Թող երկու անգամ մտածեն՝ հաջորդ անգամ նման բան անելիս»,-ասաց Սիմոնյանը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն «Առաջին ալիք» համառուսաստանյան դաշնային հեռուստատեսության եթերում 2023թ. հոկտեմբերի 23-ին թողարկված հաղորդման առնչությամբ, որի ընթացքում հնչեցվել էին վիրավորական և բացարձակապես անընդունելի արտահայտություններ Հայաստանի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հասցեին, ՀՀ ԱԳՆ է կանչել Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Հանդիպման ընթացքում դեսպանին է հանձնվել համապատասխան բողոքի հայտագիր:

Армения в отношениях с РФ никогда не вела себя не как союзник: спикер НС Армении
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами заявил спикер НС Ален Симонян, касаясь вызова посла России в Армении в МИД РА.
«Армянская сторона всегда соблюдала достойную риторику и никогда не проявляла себя в несоюзнической и непартнерской манере», - сказал Симонян.
Он отметил, что вышедшая на общероссийском федеральном Первом телеканале передача, в которой прозвучали оскорбительные высказывания в адрес высокопоставленных чиновников Армении и из-за которой посол России был вызван в МИД, не единственная. Он также напомнил о заявлении официального представителя МИД России Марии Захаровой, высказываниях и оскорблениях известных лиц, занимающихся пропагандой.
«Они делают вещи, которые в нашем обществе, достаточно информированном, демократическом, получают противоположный эффект. Я не знаю, кто их советники, но заявления, прозвучавшие в этой же программе, (прим. - программа, вышедшая на общероссийском федеральном телеканале «Первый канал»), получили обратную реакцию в Республике Армения. Им надо дважды подумать, когда в следующий раз сделают что-то подобное», - сказал Симонян.
В связи с программой, показанной 23 октября 2023 года на общероссийском федеральном телеканале «Первый канал», в течение которой были высказаны оскорбительные и абсолютно неприемлемые высказывания в адрес высокопоставленных чиновников Республики Армения, вызвал посла Российской Федерации Сергея Копыркина в МИД Армении. Послу была вручена нота протеста.