Տենոր Ռամոն Վարգասը Երևանում կհնչեցի արիաներ համաշխարհային օպերաներից
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանյան 15-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում աշխարհահռչակ տենոր Ռամոն Վարգասն առաջին անգամ հանդես կգա Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ:
Համերգը, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 25-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում, կղեկավարի նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երեկոյին կհնչեն սիրված արիաներ և նախերգանքներ համաշխարհային օպերաներից:
«Ես փորձելու եմ այստեղ հատուկ ծրագիր ներկայացնել և ընտրել եմ այն ստեղծագործությունները, որ կարատել եմ իմ ամբողջ կարիերայի ընթացքում, կլինեն նաև գործեր, որոնք կատարում եմ վերջին ամիսներին: Երկարատև դադարից հետո այս տարի կատարել եմ հատված «Կարմեն» օպերայից»,-հոկտեմբերի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց տենորը:
Նա առաջին անգամ է այցելում Հայաստան և չի հասցրել լավ ճանաչել հայկական մշակույթը, սակայն ունի հայ ընկերներ, որոնց հիանալի մարդիկ ու մասնագետներ է համարում: Ասում է՝ նրանցից է երգչուհի Կարինե Բաբաջանյանը:
«Ձեր երկրի նկատմամբ մեծ համակրանք ունեմ, ուստի ուրախ եմ, որ այստեղ ելույթ ունենալու առիթ է ստեղծվել: Ես հավանում եմ Հայաստանի բնակիչներին, եղանակը, սնունդն ու երաժշտությունը և մեծ բավականություն եմ ստանում այդ ամենից»,- նշեց Վարգասն ու անդրադարձավ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբին՝ շեշտելով, որ այն հրաշալի է, բացառիկ է, իսկ Թոփչյանը մեծանուն դիրիժոր է:
Նրա խոսքով՝ մշակույթն ու արվեստը մասնավորապես երաժշտությունը համախմբում են մարդկանց, ուստի հատկապես այս օրերին այն չափազանց անհրաժեշտ է:
Ռամոն Վարգասն աշխարհի առաջատար օպերային երգիչներից է: 1992 թվականին Մետրոպոլիտեն օպերայում Լուչանո Պավարոտիին «Լյուչիա դի Լամերմուր» օպերայում փոխարինելուց հետո նա դարձել է աշխարհի գլխավոր թատրոնների ցանկալի հյուրը: Դրան հաջորդել է նրան դեբյուտը Լա Սկալայում. այժմ Վարգասը մշտապես ելույթներ է ունենում Բուենոս Այրեսի Կոլոն թատրոնում, Լոնդոնի Թագավորական թատրոնում, Լա Սկալայում, Մետրոպոլիտենում, Մադրիդի Թագավորական թատրոնում, Փարիզի Օպերա Բաստիլում, Սան Ֆրանցիսկո օպերայում, Վիեննայի պետական օպերային թատրոնում, Արենա դի Վերոնայում և այլուր:
Փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ:

В Ереване выступит тенор с мировым именем Рамон Варгас
В рамках XV Ереванского международного музыкального фестиваля впервые в сопровождении Национального филармонического оркестра Армении выступит тенор с мировым именем Рамон Варгас.
Дирижировать концертом, который состоится 25 октября в концертном зале «Арам Хачатрян», художественный руководитель и главный дирижер оркестра Эдуард Топчян.
Как сообщает «Арменпресс», прозвучат популярные арии и прелюдии для тенора.
«Я постараюсь представить здесь особую программу и выбрал произведения, которые я исполнял на протяжении всей своей карьеры, также и те, с которыми я выступал в последние месяцы. После длительного перерыва в этом году я исполню арию из оперы «Кармен», - рассказал тенор 24 октября на встрече с журналистами.
Он впервые приехал Армению и плохо знаком с армянской культурой, но у него есть друзья-армяне, которых он считает отличными людьми и профессионалами. Он назвал одну из них - певицу Карине Бабаджанян.
«Я очень симпатизирую вашей стране, поэтому рад, что есть возможность выступить здесь. Мне нравится народ Армении, погода, еда и музыка, и я получаю от всего этого огромное удовольствие», - сказал Варгас. Он обратился и к Национальному филармоническому оркестру, подчеркнув, что он замечательный, исключительный, а Топчян – дирижер с большим именем.
Уроженец Мексики Рамон Варгас сегодня является одним из популярных оперных певцов мира. Выступив после смерти Лучано Паваротти в «Лючии ди Ламмермур» в Метрополитен-опера в 1992 году, Рамон Варгас стал желанным гостем в крупнейших театрах мира. Затем последовал его дебют в Ла Скала, и теперь он выступает в Театре Колон в Буэнос-Айресе, в Королевском театре Лондона, в Ла Скала, в Метрополитен-опера, в Королевском театре Мадрида, в Опере Бастилии Парижа, в Венском государственном оперном театре, на Арена ди Верона и на других престижных сценах мира.