Գերմանացի պաշտոնյան կողմնակից է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության ընդլայնմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Միխայել Ռոթը կողմնակից է, որ Եվրամիությունը ընդլայնի իր քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ռոթն այս մասին հայտարարեց լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ։
«Ես կողմնակից եմ, որ Եվրամիությունը ընդլայնի իր քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանում՝ ի շահ հայ ժողովրդի ապահովության և անվտանգության։ Մենք սատարում ենք այս քաղաքականությանը»,- ասաց Ռոթը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրոպայի խորհրդում իր ելույթում ուղենիշային մի դրույթ ներկայացրեց, որը նշանակում է Հայաստանի պատրաստակամությունը մերձենալ եվրոպական կառույցներին, որքանով դա հնարավոր է։
« Դա ենթադրում է, որ Եվրամիությունը պետք է հնարավորինս արագ զարգացնի և ընդլայնի իր տնտեսական և քաղաքական համագործակցությունը Հայաստանի հետ և ավելի լայն աջակցություն ցուցաբերի Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված քաղաքացիներին»,- ընդգծեց Ռոթը։

I strongly support the EU expanding its civilian mission in Armenia: Roth
YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS.The Chairman of the Bundestag Foreign Relations Committee, Michael Roth, is in favor of the EU expanding its civilian mission in Armenia.
''I strongly support the EU expanding its civilian mission in Armenia for the benefit of Armenia, the safety and security of the Armenian people. We support this policy,'' Michael Roth said at a briefing with journalists.
''The Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, during his speech at the European Parliament in Strasbourg, presented a landmark provision, which meansArmenia's willingness to get closer to European structures as much as possible.
It means that the European Union should develop, expand its economic and political cooperation with Armenia as soon as possible and provide wider support to displaced persons from Nagorno-Karabakh,'' said the Chairman of the Bundestag Foreign Relations Committee.