ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար նախատեսված բեռով ինքնաթիռը Բուենոս Այրեսից Հայաստան կժամանի հոկտեմբերի 22-ի երեկոյան
ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուենոս Այրեսից hոկտեմբերի 21-ին Երևան է մեկնել հատուկ չվերթ, որը տեղափոխում է հումանիտար օգնություն՝ Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված էթնիկ զտման արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արգենտինայում, Ուրուգվայում, Չիլիում, Պերուում և Պարագվայում Հայաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջը տեղեկացնում է, որ թռիչքը կազմակերպել են Արգենտինայի արտաքին հարաբերությունների, միջազգային առևտրի և պաշտամունքի նախարարությունը և «Սպիտակ սաղավարտներ» գործակալությունը՝ համագործակցությամբ Էնրիկե Պինիեյրոյի «ՍոլիդԱիր» հիմնադրամի:
Դեսպանությունն իր խորին երախտիքն է հայտնում նաև Արգենտինայի հայ համայնքին, բոլոր համայնքային կառույցներին և անհատներին, ովքեր իրականություն են դարձրել այս հումանիտար առաքելությունն իրենց հայրենանվեր աշխատանքով:
Բուենոս Այրեսից Հայաստան եկող 10 հազար 865 կգ մարդասիրական օգնությունը ներառում է տաք հագուստ, կոշիկ, մանկական հիգիենայի պարագաներ, սրբիչներ, էլեկտրական տաքացնող սարքավորումներ և այլ իրեր։ Տեղափոխող ինքնաթիռը Հայաստանում կլինի հոկտեմբերի 22-ի երեկոյան։

Самолет с грузом для переселенцев из НК прибудет из Буэнос-Айреса в Армению вечером 22 октября
Из Буэнос-Айреса 21 октября в Ереван вылетел специальный рейс, перевозящий гуманитарную помощь населению, вынужденно перемещенному из Нагорного Карабаха в результате этнической чистки, организованной Азербайджаном.
Как передает Арменпресс, Facebook посольства Армении в Аргентине, Уругвае, Чили, Перу и Парагвае сообщает, что полет организовали Министерство иностранных дел, международной торговли и культа Аргентины и агентство «Солид Эйр» в сотрудничестве с Энрике Пиниейро.
Посольство выражает глубокую признательность также армянской общине Аргентины, всем общинным структурам и отдельным лицам, которые своей патриотической работой сделали реальностью эту гуманитарную миссию.
10 тысяч 865 кг гуманитарной помощи, поступающей из Буэнос-Айреса в Армению, включают теплую одежду, обувь, детские гигиенические принадлежности, полотенца, электрообогревательное оборудование и другие предметы. Транспортный самолет прибудет в Армению вечером 22 октября.