Միրզոյանն ու Կլաարը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ ցանկացած ոտնձգության, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության առանցքային ուղերձներին համահունչ բանակցային գործընթացի շարունակման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել ենԼեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 հազար բնակչության բռնի տեղահանմանը, ԼՂ-ն փաստացի էթնիկ զտման ենթարկվելու հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, ԼՂ հայության իրավունքների և առկա հումանիտար խնդիրների հասցեագրման անհրաժեշտությանը:

YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has met with Toivo Klaar, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia.
Issues related to the Armenia-Azerbaijan normalization process were discussed, the foreign ministry said in a readout.
“Ararat Mirzoyan underscored the need for ruling out any encroachment, use of force or the threat of force against Armenia’s sovereignty and territorial integrity, as well as the need for continuing the negotiations process in line with the key messages in the statement adopted during the October 5 quadrilateral meeting in Granada,” the foreign ministry said.
Mirzoyan and Klaar also discussed the need to address the forced displacement of the population of more than 100,000 people of Nagorno-Karabakh, the current situation resulting from the factual ethnic cleansing carried out in NK, and the rights and existing humanitarian issues of the Armenians of NK.