Միրզոյանն ու Կլաարը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ ցանկացած ոտնձգության, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության առանցքային ուղերձներին համահունչ բանակցային գործընթացի շարունակման անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել ենԼեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 հազար բնակչության բռնի տեղահանմանը, ԼՂ-ն փաստացի էթնիկ զտման ենթարկվելու հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, ԼՂ հայության իրավունքների և առկա հումանիտար խնդիրների հասցեագրման անհրաժեշտությանը:

Министр ИД Армении принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара.
Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространил МИД Армении.
На встрече были обсуждены вопросы процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость исключения любых посягательств, применения силы и угрозы силой против суверенитета и территориальной целостности РА, а также необходимость продолжения переговорного процесса в соответствии с ключевыми положениями заявления, принятого по итогам четырехсторонней встречи, состоявшейся в Гранаде 5 октября.
Собеседники коснулись и насильственного перемещения более 100 000 жителей Нагорного Карабаха, ситуации, сложившейся в результате фактической этнической чистки Нагорного Карабаха, необходимости решения прав армян Нагорного Карабаха и существующих гуманитарных проблем.