Իսպանացի պատգմավորը կոչ է արել ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր հարձակումները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսպանացի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտման վերաբերյալ փաստահավաք առաքելության կազմում գտնվում է Հայաստանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ պատգամավորը տեսանյութ է հրապարակել Երևանի Հանրապետության հրապարակից՝ իր աջակցությունը հայտնելով հայ ժողովրդին, հատկապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայերին։
The situation in #Armenia and #Artsakh demands our attention and action to prevent further ethnic cleansing. We must act now! #Nagorno_Karabakh #Artsakh pic.twitter.com/djspKq8OB9
— Jon Inarritu (@JonInarritu) October 4, 2023
«Ավելի քան 100 000 հայ փախել է Արցախից Հայաստանի Հանրապետություն։ Նախ, կարևոր է ուժեղացնել այս փախստականներին հումանիտար օգնությունը։ Երկրորդ, կարևոր է հավաքել բոլոր ցուցմունքները, բոլոր վկայություններն այս ողբերգության մասին, և, վերջապես, պետք է ապահովվի Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր հարձակումները և սպառնալիքները», - հայտնել է իսպանացի պատգամավորը։
Ըստ Ջոն Ինյարիտուի՝ պետք է գործել և Հայաստանում ու Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին արձագանքել հիմա։
Հոկտեմբերի 2-ին Ինյարիտուն ևս մեկ տեսանյութ էր հրապարակել Գորիսից՝ կոչ անելով միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի սպառնալիքները կասեցնելու համար։

Испанский депутат призвал обеспечить безопасность Армении, чтобы предотвратить новые нападения со стороны Азербайджана
Депутат Парламента Испании Джон Иньярриту находится в Армении в рамках миссии по установлению фактов этнической чистки армян в Нагорном Карабахе. Как передает «Арменпресс», депутат выступил с видеообращением, сделанным на площади Республики в Ереване, в котором выразил поддержку армянскому народу, особенно армянам Нагорного Карабаха.
The situation in #Armenia and #Artsakh demands our attention and action to prevent further ethnic cleansing. We must act now! #Nagorno_Karabakh #Artsakh pic.twitter.com/djspKq8OB9
— Jon Inarritu (@JonInarritu) October 4, 2023
«Более 100 000 армян бежали из Арцаха в Республику Армения. Во-первых, необходимо усилить гуманитарную помощь этим беженцам. Во-вторых, важно собрать все свидетельства этой трагедии и, наконец, должна быть обеспечена безопасность Республики Армения для предотвращения новых нападений и угроз со стороны Азербайджана», - сказал испанский депутат.
По мнению Джона Иньярриту, действовать и реагировать на ситуацию в Армении и Нагорном Карабахе необходимо уже сейчас.
2 октября Иньярриту опубликовал еще одно видеообращение из Гориса, призывающее принять меры по прекращению угроз Азербайджана.