Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն ութ ամսում աճել է 10.4 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2023 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին 10.4 տոկոսով ավելացել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը այս տարվա հունվար-օգոստոսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 0.1 տոկոսով:
Շինարարության ծավալը 2023-ի 8 ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ ավելացել է 17.3 տոկոսով:
Առևտրի շրջանառությունում հունվար-օգոստոսին 2022-ի հունվար-օգոստոսի նկատմամբ ավելացումը կազմել է 23.1 տոկոս: Նույն ժամանակահատվածում մատուցված ծառայությունների ծավալն ավելացել է 14.8 տոկոսով:
2023 թվականի առաջին 8 ամիսներին սպառողական գների ինդեքսը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 3.1 տոկոսով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսն աճել է 0.9 տոկոսով:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալներում արձանագրվել է նվազում, նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազումը կազմել է 2.6 տոկոս:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալն այս տարվա հունվար-օգոստոսիննախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նկատվել է 53 տոկոս աճ: Ընդ որում՝ արտահանումն աճել է 51.8 տոկոսով, իսկ ներմուծումը՝ 53.8 տոկոսով:

Показатель экономической активности Армении за восемь месяцев вырос на 10,4%
Показатель экономической активности Армении в январе-августе 2023 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 10,4%.
Как передает «Арменпресс», об этом свидетельствуют данные, опубликованные Статистическим комитетом Республики Армения
Объем промышленного производства в январе-августе текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года снизился на 0,1%.
Объем строительства за 8 месяцев 2023 года увеличился на 17,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Увеличение торгового оборота в январе-августе по сравнению с январем-августом 2022 года составило 23,1%, в тот же период объем предоставленных услуг увеличился на 14,8 %.
За первые 8 месяцев 2023 года индекс потребительских цен вырос на 3,1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, а индекс цен на промышленную продукцию вырос на 0,9 %.
В 2014 году объем производства электроэнергии сократился на 2,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Объем внешнеторгового оборота в январе-августе текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 53%.