ՀՀ քաղաքացին կհաղթի անկախության, ժողովրդավարության և ազատության համար մղվող այս պայքարում ․ ՀՀ վարչապետի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետի կարծիքով՝ վերջին տարիներին ՀՀ-ի դեմ ձեռնարկած Ադրբեջանի հարձակումներն ակնհայտ եզրակացության են բերում, որ արտաքին անվտանգության այն համակարգերը, որոնցում ներգրավված է Հայաստանը, արդյունավետ չեն ՀՀ-ի պետական շահերի և անվտանգության տեսակետից։
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ վարչապետը ժողովրդին հղված ուղերձում նշել է, որ վերջին տարիներին տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններն իրադրությունը գնահատելու, վերագնահատելու, հետևություններ անելու հրամայականի առաջ են կանգնեցրել։ Ինչ է տեղի ունեցել Հայաստանում, ինչ է տեղի ունենում և ինչ պետք է տեղի ունենա․ սրանք են այն հարցերը, որոնց պատասխանը ռազմավարական է ապագայի համար։
«Սա երևաց թե՛ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, թե՛ 2021 թվականի մայիսի ու նոյեմբերի իրադարձությունների ժամանակ, թե՛ 2022 թվականի սեպտեմբերին, և ցանկը դեռ կարելի է շարունակել։ 2020 թվականի դեկտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի Խծաբերդի և Հին Թաղերի գրավումն ու 60-ից ավելի հայ զինծառայողների գերեվարումը, Փառուխի դեպքերը, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության ահաբեկման բազմաթիվ արտահայտությունները, Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը, սեպտեմբերի 19-ի ադրբեջանական հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա լրջագույն հարցեր են բարձրացնում նաև Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի գործունեության նպատակների և մոտիվների մասին»,- նշել է Փաշինյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ ի հեճուկս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունն այսօր էլ էթնիկ զտումների վտանգի առաջ է։ Վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար բեռների մուտք է տեղի ունեցել, բայց դա իրադրությունը չի փոխում։ Եվ եթե Լեռնային Ղարավաղի հայերի՝ իրենց տներում ապրելու իրական պայմաններ և էթնիկ զտումներից պաշտպանության գործուն մեխանիզմներ չստեղծվեն, ապա հավանականությունը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերն իրենց կյանքն ու ինքնությունը փրկելու միակ միջոց կտեսնեն հեռացումը իրենց հայրենիքից, չափազանց մեծանում է։ Իրադարձությունների նման զարգացման պատասխանատվությունը ամբողջությամբ կընկնի էթնիկ զտումների քաղաքականությունը որդեգրած Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի վրա։
Վարչապետը վստահեցրել է, որ Հայաստանի կառավարությունն, իհարկե, միջազգային գործընկերների հետ աշխատում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմների ձևավորման վրա, բայց եթե այդ ջանքերը կոնկրետ արդյունքներ չտան, կառավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի մեր քույրերին և եղբայրներին ամենայն հոգատարությամբ կընդունի ՀՀ-ում։ Սրանով, սակայն, վերը հիշատակված հարցերը ոչ միայն չեն հասցեագրվի, այլև ավելի կսրվեն։ «ՀՀ-ն իր դաշնակցային պարտավորություններից երբեք չի հրաժարվել և իր դաշնակիցներին երբեք չի դավաճանել, սակայն իրադարձությունների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ անվտանգության այն համակարգերը և այն դաշնակիցները, որոնց վրա մենք երկար տարիներ հույս ենք դրել, մեր խոցելիություններն ի ցույց դնելու և հայ ժողովրդի անկախ պետություն ունենալու անհնարինությունը հիմնավորելու խնդիր են դրել։ Ընդ որում՝ նման քաղաքականությունը ամենևին էլ կապ չունի 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությամբ հաստատված կառավարության հետ, և այդ քաղաքականության դրսևորումները մենք պարբերաբար տեսել ենք վերջին տասնամյակներում։ Այդ քաղաքականության արտահայտությունն էր նաև 2016 թվականի չորսօրյա պատերազմը, 2014-15 թվականներին տեղի ունեցած սահմանային լարումները և այլն»,- ասել է ՀՀ վարչապետը։
«Մենք Հայաստանի անկախությունը կասկածի տակ դնողներին երբեք չենք համաձայնվել, բայց մտահոգիչ է այն, որ անկախ, ինքնիշխան, ազատ և ժողովրդավարական պետություն ունենալու մեր կամքին ականջալուր լինելու փոխարեն՝ մեր որոշ գործընկերներ անվտանգության ոլորտում մեր խոցելիություններն ի ցույց դնելու գործում ավելի ու ավելի մեծ ջանքեր են գործադրում՝ հիմա արդեն հարվածի տակ դնելով ոչ միայն մեր արտաքին, այլև ներքին անվտանգությունն ու կայունությունը՝ այս ընթացքում խախտելով դիվանագիտական, միջպետական հարաբերությունների էթիկայի, կոռեկտության բոլոր նորմերը, ընդհուպ՝ պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունները։ Այս քայլերին ի պատասխան՝ մենք կոչ ենք անում և հորդորում ենք մեր գործընկերներին հարգել մեր պետությունն ու ինքնիշխանությունը, և մեր վճռական կամքն ենք արտահայտում՝ ուժեղացնելու մեր պետականությունը, ինքնիշխանությունը, ժողովրդավարությունը, արտաքին և ներքին անվտանգությունը։ Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում անսասան աջակցություն հայտնել Հայաստանի անկախությանը, ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու ժողովրդավարությանը։
Մենք ձեռնարկելու ենք բոլոր միջոցները՝ մեր անկախությունը պաշտպանելու համար։ Այս առումով մեզ անհրաժեշտ է վերափոխել, լրացնել, հարստացնել ՀՀ-ի արտաքին և ներքին անվտանգության գործիքները՝ համագործակցելով փոխշահավետ քայլերի պատրաստ բոլոր գործընկերների հետ։ Մենք այս շարքում ենք դիտում ոչ միայն բանակի, անվտանգության ուժերի խորը և համապարփակ բարեփոխումները, այլև 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի և 2023 թվականի մայիսի 14-ի Բրյուսելի պայմանավորվածությունների դե-յուրե արձանագրումը, որով Խորհրդային Հայաստանի վարչական սահմանները դե-յուրե ձևակերպվում են որպես ՀՀ-ի պետական սահման։ Մենք այս շարքում ենք դիտում նաև Հռոմի ստատուտի վավերացումը, որը ՀՀ-ին հնարավորություն կտա արտաքին անվտանգության ապահովման գործում օգտվել նաև Միջազգային քրեական դատարանի հնարավորություններից։ Հռոմի ստատուտը վավերացնելու որոշումը մենք կայացրել ենք 2022 թվականի դեկտեմբերին, երբ բոլորիս համար ակնհայտ դարձավ, որ ՀԱՊԿ և հայ-ռուսական ռազմավարական գործընկերության գործիքները բավարար չեն Հայաստանի արտաքին անվտանգությանն ապաովելու համար։ Այդ որոշումը որևէ կերպ ուղղված չէ ՀԱՊԿ-ի և Ռուսաստանի Դաշնության դեմ։ Դա բխում է մեր արտաքին անվտանգության շահերից, և նման որոշում կայացնելը մեր սուվերեն իրավունքն է։
Սիրելի հայրենակիցներ, Հայաստանը պետք է լինի խաղաղ, զարգացած, ազատ, երջանիկ և ժողովրդավարական պետություն, բայց այս ճանապարհին անհրաժեշտ է վերահաստատել ազատ և ինքնիշխան պետություն լինելու մեր կամքը և մենք գնում ենք այդ ճանապարհով՝ հարգելով մեր բոլոր գործընկերներին, բայցև նույնպիսի հարգանք ակնկալելով մեր ժողովրդի, մեր պետության, մեր ինքնիշխանության, մեր ազատության նկատմամբ։ Վերջին տարիներին և այսօր էլ մեզ հետ տեղի ունեցող իրադարձությունների խորքային իմաստը հենց սա է։ Հայաստանը լինելու է ինքնիշխան, ազատ, ժողովրդավարական պետությո՞ւն, թե՞ վախվորած ծայրագավառ։ Արդեն գրեթե բաց և թափանցիկ այս ընտրությունն է դրվում Հայաստանի ներքաղաքական դաշտում, և ամեն քաղաքացի պետք է ընտրություն կատարի՝ ինքն անկախությա՞ն շարժման մասնակից է, թե՞ ծայրագավառային հնազանդության։ Ես ՀՀ վարչապետն եմ, հետևաբար առաջնորդում եմ անկախության պաշտպանության շարժումը։ Եթե չլինեի վարչապետ, ապա, որպես քաղաքացի, կգնայի Հայաստանի անկախության պաշտպանության շարժումն առաջնորդող վարչապետի հետևից՝ իմանալով, որ հեշտ չի լինելու, բայց լինելու է, որովհետև Հայաստանի ապագան կախված է մեկ մարդուց, և այդ մեկ մարդը ես եմ, Հայաստանի ապագան կախված է մեկ մարդուց, և այդ մեկ մարդը դու ես։ ՀՀ քաղաքացին չի կորցրել և չի կորցնի իր հպարտությունն ու հաստատակամությունը, և ՀՀ քաղաքացին կհաղթի անկախության, ինքնիշխանության, ժողովրդավարության, երջանկության և ազատության համար մղվող այս պայքարում։ Փա՛ռք նահատակներին և կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը»,- ասել է ՀՀ վարչապետն իր ուղերձում։

В этой борьбе за независимость, демократию и свободу победит гражданин РА. Обращение премьер-министра РА
По словам премьер-министра Армении, нападения Азербайджана на Армению в последние годы приводят к очевидному выводу: системы внешней безопасности, в которые вовлечена Армения, неэффективны — с точки зрения государственных интересов и безопасности Армении.
Как передает Арменпресс, в своем обращении к народу премьер-министр заявил, что ряд событий, произошедших в последние годы, поставили перед необходимостью оценить, переоценить ситуацию и сделать выводы.Что произошло в Армении, что происходит и что должно произойти —это вопросы, ответ на которые имеет стратегическое значение для будущего.
«Это стало видно и во время 44-дневной войны, и во время событий в мае и ноябре 2021 года, и в сентябре 2022 года, и этот список можно продолжить. Захват сел Хцаберд и Хин Тагер Нагорного Карабаха в декабре 2020 года, захват более 60 армянских военнослужащих, события в Парухе, многочисленные проявления запугивания армянского населения Нагорного Карабаха, незаконное блокирование Лачинского коридора, нападение Азербайджана на Нагорный Карабах 19 сентября — все это ставит серьезные вопросы также о целях и мотивах деятельности российских миротворческих войск в Нагорном Карабахе", - отметил Пашинян.
По его словам, несмотря на трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, армяне Нагорного Карабаха по-прежнему сталкиваются с угрозой этнических чисток. В последние дни в Нагорный Карабах поступили гуманитарные грузы, но это не меняет ситуации. И если не будут созданы реальные условия для проживания армян Нагорного Карабаха в своих домах и эффективные механизмы защиты от этнических чисток, то вероятность того, что армяне Нагорного Карабаха увидят исход со своей родины как единственный способ спасти свои жизни и свою идентичность значительно увеличится. Ответственность за такое развитие событий полностью ляжет на Азербайджан, проводящий политику этнических чисток, и российские миротворческие силы в Нагорном Карабахе.
Премьер заверил, что, конечно, правительство Армении работает с международными партнерами над формированием международных механизмов обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, но если эти усилия не дадут конкретных результатов, правительство будет приветствовать наших сестер и братьев из Нагорного Карабаха в Армению со всей осторожностью. «Этим путем, однако, упомянутые выше проблемы не только не будут решены, но и усугубятся. Республика Армения никогда не отказывалась от своих союзнических обязательств и никогда не предавала своих союзников. Однако анализ событий показывает, что системы безопасности и союзники, на которых мы надеялись на протяжении многих лет, поставили перед собой задачу выставить на показ нашу уязвимость и обосновать невозможность армянского народа иметь независимое государство. При этом, такая политика не имеет никакого отношения к правительству, которое было сформировано в результате произошедшей в Армении в 2018 году народной ненасильственной бархатной революции, и проявления этой политики мы регулярно наблюдали в последние десятилетия. Четырехдневная война 2016 года, приграничные напряжения 2014-2015 гг. и т.д. - все это тоже было отражением этой политики», - сказал премьер.
«Мы никогда не соглашались со ставящими под сомнение независимость Армении формулировками. Однако вызывает озабоченность то, что вместо того, чтобы прислушаться к нашему желанию иметь независимое, суверенное, свободное и демократическое государство, некоторые из наших партнеров прилагают все больше и больше усилий, чтобы выставить на показ наши уязвимости в сфере безопасности, ставя под удар не только нашу внешнюю, но и внутреннюю безопасность и стабильность, нарушая при этом все нормы этикета и корректности в дипломатических и межгосударственных отношениях, в том числе взятые в рамках договоров обязательства. В ответ на эти шаги мы призываем наших партнеров уважать нашу государственность и суверенитет, и выражаем свою решимость укреплять нашу государственность, суверенитет, демократию, внешнюю и внутреннюю безопасность. Мы призываем международное сообщество выразить непоколебимую поддержку независимости, суверенитету, территориальной целостности и демократии Армении. Мы примем все меры для защиты своей независимости.
В этом контексте необходимо трансформировать, дополнять и обогащать инструменты внешней и внутренней безопасности Республики Армения, сотрудничая со всеми партнерами, готовыми к взаимовыгодным шагам. В этом ряду мы рассматриваем не только глубокие и комплексные реформы армии и силовых структур, но и де-юре фиксацию достигнутых 6 октября 2022 года в Праге и 14 мая 2023 года в Брюсселе договоренностей, согласно которым административные границы Советской Армении де-юре стали государственными границами Республики Армения. В этом ряду мы также рассматриваем ратификацию Римского статута, который позволит Республике Армения использовать возможности Международного уголовного суда в обеспечении внешней безопасности. Решение о ратификации Римского статута мы приняли в декабре 2022 года, когда всем нам стало ясно, что инструментов ОДКБ и армяно-российского стратегического партнерства недостаточно для обеспечения внешней безопасности Армении, и это решение никоим образом не направлено против ОДКБ или РФ. Оно исходит из наших интересов в сфере внешней безопасности, и принятие такого решения является нашим суверенным правом.
Дорогой народ, дорогие соотечественники,
Армения должна быть мирным, развитым, счастливым, свободным и демократическим государством. Однако на этом пути необходимо подтвердить нашу волю быть свободным и суверенным государством, и мы идем по этому пути, уважая всех наших партнеров, но и ожидая такого же уважения к нашему народу, нашему государству, нашему суверенитету, нашей свободе. Глубинный смысл происходящих с нами в последние годы и даже сегодня событий таков: будет ли Армения суверенным, свободным, демократическим государством или перепуганной окраинной провинцией? Уже практически открыто и прозрачно именно такой выбор ставится во внутриполитическом поле Армении. И каждый гражданин должен сделать выбор: он является участником движения за защиту независимости или сторонником окраинной провинции.
Я являюсь премьер-министром Республики Армения, следовательно, возглавляю движение за защиту независимости. Если бы я не был премьер-министром, то как гражданин я бы пошел за таким премьер-министром, который возглавляет движение по защите независимости Армении, осознавая, что хоть и будет нелегко, но будет, потому что будущее Армении зависит от одного человека и этот человек - это я, будущее Армении зависит от одного человека и этот человек - это ты!
Гражданин Республики Армения не потерял и не потеряет своей гордости и решимости, и гражданин Республики Армения победит в этой борьбе за независимость, суверенитет, демократию, счастье и свободу.