ԼՂ-ում ռազմական գործողությունների ինտենսիվությունը կտրուկ նվազել է. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնում է, որ Լեռնային Ղարաբաղից ստացված վերջին տեղեկությունների համաձայն` ռազմական գործողությունների ինտենսիվությունը կտրուկ նվազել է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց ուղիղ եթերում:
«Վերջին տեղեկատվությունը, որ հաջողվել է ստանալ ԼՂ-ից, հետևյալն է, որ ռազմական գործողությունների ինտենսիվությունը կտրուկ նվազել է: Չեմ կարող ասել, որ զրոյացել է, բայց կտրուկ նվազել է»,-ասաց վարչապետը:
Նա հույս հայտնեց, որ ռազմական էսկալացիան չի շարունակվի, առավել ևս այս պայմաններում կայունությունը և ռազմական գործողությունների դադարը շատ կարևոր է:
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ լայնածավալ հարձակում է սկսել, զոհերի և վիրավորների թվում կան քաղաքացիական անձինք: Սեպտեմբերի 20-ին հայտնի դարձավ, որ Արցախի Հանրապետության իշխանություններն ընդունում են ռուսական խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող զորակազմի հրամանատարության առաջարկությունը՝ կրակի դադարեցման վերաբերյալ։

Nagorno-Karabakh reports sharp decrease in intensity of hostilities – PM
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. The intensity of hostilities in Nagorno-Karabakh has sharply decreased, Prime Minister Nikol Pashinyan said Wednesday citing latest information received from Nagorno-Karabakh.
“The latest information that we were able to receive from Nagorno-Karabakh is the following, that the intensity of the military actions has sharply decreased. I can’t say that it has gone down to zero, but it has sharply decreased,” Pashinyan said.
PM Pashinyan expressed hope that the military escalation will not continue and attached importance to stability and end to hostilities in Nagorno-Karabakh.
Azerbaijan on September 19 launched a large-scale attack on Nagorno-Karabakh, bombarding and sending troops from various directions of the line of contact. Civilian infrastructures are being hit. The attack has caused multiple casualties, including among the civilian population.