Հայաստանը ՄԱԿ-ի դատարանին ծանուցել է ԼՂ ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը ծանուցել է Արդարադատության միջազգային դատարանին երեկ և այսօր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայի առկա հետևանքների, ինչպես նաև հնարավոր անդառնալի կորստի ռիսկի մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից:
Ավելի վաղ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը դիմել էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակչության իրավունքներին սպառնացող անդառնալի կորուստը կանխելու նպատակով միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով։Մասնավորապես, պահանջվել է պարտավորեցնել Ադրբեջանին դադարեցնել զինված ուժերի կողմից բոլոր քաղաքացիական օբյեկտների, բնակավայրերի և բնակչության թիրախավորումը:

Armenia informs ICJ on risk of irreparable harm facing people of Nagorno-Karabakh amid Azeri aggression
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. The Representative of Armenia on International Legal Matters has informed the International Court of Justice about the large scale aggression by Azerbaijan towards the people of Nagorno Karabakh as well as the consequences and the risk of irreparable harm, the Office of the Representative of Armenia on International Legal Matters said in a statement.
The Representative of Armenia on International Legal Matters earlier also submitted a request to ECHR on applying interim measures against Azerbaijan under Rule 39 of the Rules of Court aiming to prevent massive human right violations resulting from the large-scale aggression by Azerbaijan towards the civilian population of Nagorno Karabakh. In particular, the Government has requested the Court to oblige Azerbaijan to stop targeting all civilian settlements, objects and population.