ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 7 բուժառու
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից սեպտեմբերի 19-ին 7 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախ վերադարձնել 6 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ «Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 28 երեխա, 6-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 67 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

ICRC evacuates 7 patients from Nagorno-Karabakh
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) on September 19 evacuated 7 patients requiring urgent treatment from Nagorno-Karabakh to Armenia, the Nagorno-Karabakh Ministry of Healthcare said in a statement.
The ICRC plans to transport another 6 patients who have completed treatment in Armenia back to Nagorno-Karabakh later on Tuesday. All patients are accompanied by their attendants.
28 children, 6 of whom in neonatal and intensive care, are hospitalized in Nagorno-Karabakh’s Arevik clinic.
Another 67 patients are hospitalized in Nagorno-Karabakh’s Republican Medical Center. 7 of them are in intensive care, 4 of whom are critically-ill.