ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 7 բուժառու
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից սեպտեմբերի 19-ին 7 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախ վերադարձնել 6 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ «Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 28 երեխա, 6-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 67 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

При посредничестве и в сопровождении МККК из Арцаха в Армению перевезены 7 пациентов
19 сентября 7 пациентов Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах вместе с сопровождающими их лицами при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения для получения неотложной специализированной медицинской помощи.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Минздрава Арцаха, в течение суток при посредничестве и в сопровождении МККК в Арцах планируется возвратить 6 пациентов вместе с их сопровождающими, которые получили в Армении лечение в рамках государственного заказа.
В сообщении также отмечается, что в настоящее время в Медицинском объединении «Аревик» находятся 28 детей, 5 из них - в отделении неонатологии и реанимации.
Стационарное лечение в Республиканском медицинском центре получают 67 пациентов, 7 из них - в отделении реанимации, 4 - в крайне критическом состоянии.