ԱՄՆ-ի համար առաջնահերթություն են Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացումն ու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական խաղաղության հաստատումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ի համար առաջնահերթություն են ինչպես Լաչինի միջանցքի վերաբացումը, այնպես էլ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական խաղաղության հաստատումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
Վաշինգտոնի համար առաջնահերթ այս խնդիրներից նա խոսել է ՝ անդրադառնալով ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական Լուի Բոնոյի այցին Երևան, որը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 14-ին։
«Նա (խմբ․՝ Լուի Բոնոն) շարունակում է շփումները կարճաժամկետ առաջնահերթության, այն է՝ Լաչինի միջանցքի վերաբացման, և, իհարկե, երկարաժամկետ առաջնահերթության, այն է՝ ընդհանուր խնդրի վերաբերյալ խաղաղ լուծման հասնելու շուրջ, ինչը ես անվանում եմ երկարաժամկետ, բայց մենք իսկապես ցանկանում ենք, որ դա տեղի ունենա հնարավորինս շուտ», - ասել է Մեթյու Միլլերը։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վիճակին՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը կրկնել է Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացման կարևորությունը։
«Մենք ուզում ենք, որ Լաչինի միջանցքն անհապաղ բացվի։ Մենք դա հստակ ասել ենք։ Պետքարտուղար Բլինքենը շփումներ է ունեցել և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ հստակեցնելու, որ մենք ցանկանում ենք, որ Լաչինի միջանցքն անհապաղ բացվի՝ Լեռնային Ղարաբաղում իսկապես սարսափելի հումանիտար իրավիճակը հանգուցալուծելու համար», - ասել է Միլլերը։
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը սեպտեմբերի 14-ին ընդունել է Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Լուի Բոնոյին: Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը՝ հումանիտար ճգնաժամը և դրա հաղթահարմանն ուղղված ջանքերը, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցեր:

‘We want the Lachin Corridor to be opened immediately,’ U.S. Department of State
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. The reopening of the Lachin Corridor and reaching a peaceful resolution between Armenia and Azerbaijan is a priority for the United States, U.S. State Department spokesperson Matthew Miller has said.
At a press briefing on September 14, Miller was asked to elaborate on United States Senior Advisor for Caucasus Negotiations, the United States Co-chair of the OSCE Minsk Group Louis Bono’s visit to Armenia.
“He [Bono] continues to engage both on the short-term priority, which is to re-open the Lachin corridor, and of course the – our long-term priority, which I – I say long-term, but we really want it to happen as soon as possible, which is to reach a peaceful resolution to the overall matter,” Miller said.
Speaking about the situation facing the Armenian people in blockaded Nagorno-Karabakh, Miller reiterated the U.S. position that the Lachin Corridor must be opened immediately.
“We want the Lachin Corridor to be opened immediately. We have made that clear. Secretary Blinken has engaged with the leaders of both Armenia and Azerbaijan to make it clear that we want the Lachin Corridor to be opened immediately to address the really dire humanitarian situation in Nagorno-Karabakh,” the State Department spokesperson said.
Azerbaijan then illegally installed a checkpoint on Lachin Corridor. The blockade has led to shortages of essential products such as food and medication. Azerbaijan has also cut off gas and power supply into Nagorno Karabakh, with officials and experts warning that Baku seeks to commit ethnic cleansing against Armenians in Nagorno-Karabakh. Hospitals have suspended normal operations.