Քիմ Քարդաշյանը և Էրիկ Էսրայիլյանը կոչ են արել Բայդենի վարչակազմին անհապահ միջոցներ ձեռնարկել Լաչինի միջանցքը բացելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աշխարհահռչակ հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանը և ամերիկահայ հայտնի բժիշկ Էրիկ Էսրաիլյանը «Rolling Stone» պարբերականում հոդված են հրապարակել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի մասին։ «Արմենպրես»-ը ստորև ներկայացնում է հոդվածն ամբողջությամբ․
«ՄԵՆՔ ՀԱՅ ԵՆՔ։ Մենք Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգներն ենք և չենք ցանկանում խոսել ապագայում ևս մեկ ցեղասպանության ճանաչման կամ հիշատակի հավերժացման մասին:
Անցած տարվա դեկտեմբերից Ադրբեջանը շրջափակել է Արցախի (հայտնի է նաև որպես Լեռնային Ղարաբաղ) բնիկ քրիստոնյա հայերին արտաքին աշխարհի հետ կապող փրկության միակ ճանապարհը: Նրանք տարիներ շարունակ կախված են եղել Լաչինի միջանցքով պարենի, դեղորայքի և մարդասիրական օգնության փոխադրումից։ Ուկրաինայի պատերազմն Ադրբեջանին որոշ երկրների համար ռուսական նավթի ու գազի թվացյալ ավելի շահավետ այլընտրանք դարձրեց։ Սակայն այդ հանգամանքը համարձակություն է տվել ադրբեջանական ավտոկրատ կառավարությանը սովը որպես զենք օգտագործել տարածաշրջանի հայ բնակչության դեմ։ Այլևս ժամանակ չկա մտածելու, աղոթելու կամ անհանգստանալու համար:
2020 թվականի պատերազմը, այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանն առանց որևէ պատճառի հարձակվեց Արցախի հայերի վրա, երբեք չի անհետացել աշխարհասփյուռ հայության գիտակցությունից: Չնայած հրադադարի պայմանավորվածության, հայ զինվորների վրա հարձակումները եղել են մշտական և անհետևանք: Հայատյաց քաղաքականությունը մշակվել և լայնորեն քարոզվում է Ադրբեջանի կառավարության և այլ երկրների կողմից: Տարածաշրջանային խաղաղությունը չպետք է ենթադրի Արցախում հայերի ինքնիշխանության զոհաբերում, բայց անկախ նրանից, թե ինչ է մտածում որևէ մեկը մեր կարծիքի մասին, պարզ է, որ այս անողոք շրջափակումը հատել է մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի բոլոր կարմիր գծերը: Իրավապաշտպան կազմակերպությունների արգելափակումը, ինչպիսին է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ), և շրջափակմանը ուղեկցող ատելության հռետորաբանությունը ցեղասպանություն իրականացնելու մտադրության նշաններ են:
Ադրբեջանի կառավարությունն ու նրա դաշնակիցները պնդում են, որ գոյություն ունեն այլընտրանքային երթուղիներ, որոնք պետք է օգտագործել: Պաշարների երբեմն մատակարարման համար Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող առանձին ճանապարհի օգտագործումը լավագույն դեպքում անկեղծ չէ։ Ամենայն հավանականությամբ, սա Արցախի հայերի և քրիստոնյաների համար վերջի սկզբի ազդանշան կլինի։ Այս ճգնաժամի սկզբում երկրում ապրում էր մոտ 120 000 հայ, այդ թվում ՝ 30 000 երեխա։ Դժբախտաբար, սովի և համապատասխան բժշկական օգնություն ստանալու անկարողության պատճառով արդեն տեղի են ունեցել զգալի և ողբերգական մարդկային զոհեր, և առանց անհապաղ գործողությունների, իրավիճակը միայն կվատթարանա: Նրանց համար, ովքեր գոյատևում են, հետևանքները անդառնալի կլինեն: Թեև կեղծավոր փորձ արվեց շրջափակումը ներկայացնել որպես բնապահպանական խնդիրների հետ կապված, սակայն հայերն ու միջազգային դիտորդները գիտեին, որ նրանց նպատակն էր երկիրն ապրելու համար այնքան անտանելի դարձնել, որ մարդիկ կամ մահանան, կամ համաձայնվեն հեռանալ:
Միևնույն ժամանակ, սովի մատնելու կողմնակիցները օգտագործում են համակարգված սոցիալական լրատվամիջոցների արշավներ՝ ձևացնելու համար, որ շրջափակումը տեղի չի ունենում: Այս հակաուտոպիական քարոզչությունը կարող է անհեթեթ թվալ գիտելիք ունեցողների համար, բայց մարդու իրավունքների այս խախտումների պաշտպանները փորձում են մարդկանց շփոթեցնել ՝ հաշվի առնելով այն ամենը ինչ կատարվում է աշխարհում։
Ցեղասպանության վերահսկման բազմաթիվ խմբեր և ՄԱԿ-ի անկախ հատուկ զեկուցողները, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով առաջին հատուկ խորհրդական, պրոֆեսոր Խուան Մենդեսը, ամիսներ շարունակ փորձում են աշխարհին ահազանգել այս վերահաս վայրագությունների մասին: Անցյալ ամիս Միջազգային քրեական դատարանի առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն հրապարակեց իր անկախ զեկույցը։ Նա եզրակացրեց, որ ցեղասպանությունն արդեն ընթանում է, քանի որ Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի «գ» կետի համաձայն՝ Ադրբեջանը «որևէ խմբի համար կյանքի այնպիսի պայմաններ է միտումնավոր ստեղծում, որոնք ուղղված են նրա լրիվ կամ մասնակի ֆիզիկական ոչնչացմանը»:
Մարդու իրավունքների համալսարանական ցանցը, համագործակցելով մի շարք ինստիտուտների, իրավաբանների և գիտնականների հետ, 2022 թվականի մարտից մինչև 2023 թվականի հուլիս ընկած ժամանակահատվածում անցկացրել է երկու ճանաչողական այց դեպի Լեռնային Ղարաբաղ և չորսը՝ Հայաստան։ Նրանց վերջերս հրապարակված տեղեկատվական փաստաթղթում ասվում է. «Ավելին, խախտումները, որոնք մենք արձանագրել ենք, իրար հետ կապ չունեցող իրավունքների զուտ խախտումներ չեն. միասին վերցրած՝ այս խախտումները բացահայտում են Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանի որոշ մասերը հայաթափելու շղթան, համապարփակ արշավը»։
Անհատների, կառավարությունների և կառավարական կազմակերպությունների հավաքական լռությունը կամ անգործությունը, ինչպիսիք են Միավորված ազգերի կազմակերպությունը և Եվրամիությունը, հավերժացրել են ճգնաժամը: Անցնող յուրաքանչյուր օր ավելի ու ավելի շատ կյանքեր է վտանգում: Ամերիկացի հարկատուների դոլարները ներկայումս նպաստում են այս վարքագծին՝ նավթով հարուստ երկրին օտարերկրյա օգնություն տրամադրելով: Տնտեսական պատժամիջոցների, Ադրբեջանին օտարերկրյա օգնության դադարեցման, Ադրբեջանում միջազգային միջոցառումների բոյկոտի (օրինակ ՝ համերգների և սպորտի, ինչպիսիք են ֆուտբոլը և Ֆորմուլա 1-ը), ինչպես նաև միջազգային դատարաններում վարույթների միջոցով մենք կարող ենք հավաքականորեն արդյունքի հասնել, բայց գործընթացը չափազանց դանդաղ է ընթանում, և ժամանակը սպառվում է: Որպես քաղաքացիներ, մենք դիմում ենք այնպիսի առաջնորդների, ինչպիսիք են նախագահ Բայդենը, պետքարտուղար Բլինքենը և նրանց գործընկերները ՝ կոչ անելով անհապաղ դիրքորոշում արտահայտել: Նրանք պետք է ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա, որպեսզի Ադրբեջանը միջանցքը բացի առանց նախապայմանների։
Արցախի ժողովուրդն ուզում է խաղաղ ապրել։ Հիմա իսկական առաջնորդության ժամանակն է: Մեզ անհրաժեշտ է, որ նրանք, ովքեր նշանակալի դեր են խաղում այդ գործերում, անհապաղ պահանջեն բացել Լաչինի միջանցքը, որպեսզի կանգնեցնեն հերթական ցեղասպանությունը։ Մենք ցանկանում ենք ավելի շատ ուշադրություն հրավիրել ճգնաժամի վրա և կոչ անել մեր կառավարության անդամներին, ովքեր իսկապես հոգ են տանում մարդկության մասին, միջամտել: Միացյալ Նահանգները պատասխան միջոցները մոբիլիզացնելու հնարավորություն ունի: Առաջնորդներին, ովքեր արդյունավետ են և օգնում են մեր ժողովրդին, կհիշեն իրենց հերոսության համար։ Նույնիսկ եթե նրանք գործում են լավագույն նպատակներով, նրանք, ովքեր իներտ են և անարդյունավետ, կհիշվեն այն բանի համար, որ թույլ են տվել, որ ցեղասպանությունը տեղի ունենա իրենց աչքի առաջ: Ընտրությունը իրենցն է»։

Kim Kardashian calls on Biden to stop the next Armenian genocide, pressure Azerbaijan to open Lachin Corridor
YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. Armenian-American reality TV star, entrepreneur Kim Kardashian and UCLA physician, Emmy-nominated film producer Eric Esrailian are making a public plea to U.S. President Joe Biden, calling on him and other world leaders to stop the Armenian genocide in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
In a piece published by the Rolling Stone, Kardashian and Esrailian appealed to U.S. President Joe Biden, Secretary of State Blinken, and their colleagues to take a stand immediately and pressure Azerbaijan to open the Lachin corridor without preconditions.
Below is the full article.
“WE ARE ARMENIAN.We are the descendants of ArmenianGenocidesurvivors, and we do not want to be talking about the recognition or commemoration of yet another genocide in the future.
“Since December of last year,Azerbaijanhas blockaded the only lifeline between the indigenous Christian Armenians of Artsakh (also known as Nagorno-Karabakh) and the rest of the world. For many years, they have been dependent on the transport of food, medical supplies, and humanitarian aid through the Lachin Corridor. The war in Ukraine has made Azerbaijan a seemingly more favorable alternative to Russian oil and gas for some countries. However, this reliance has emboldened the autocratic Azeri government to use starvation as a weapon against the Armenian population in the region. There is no more time for thoughts, prayers, or concern.
“The 2020 war, after Azerbaijan attacked Armenians in Artsakh without provocation, has never ended in the minds of Armenians around the world. Despite a cease-fire agreement, the attacks on Armenian soldiers have been constant and without repercussions. Armenophobic policies have been designed and widely promoted by the Azeri government and others. Regional peace should not involve sacrificing the sovereignty of the Armenians in Artsakh, but regardless of what anyone believes about our opinion, it is clear that this ruthlessblockadehas crossed all red lines ofhuman rightsand humanitarian law. Blocking human rights groups, such as the International Committee of the Red Cross (ICRC), and the hateful rhetoric accompanying the blockade are signs of genocidal intent.
“Azerbaijan’s government and its allies claim that there are alternate routes that should be used. Using a separate Azerbaijan-controlled passage for the occasional delivery of supplies is disingenuous at best. More likely, it will signal the beginning of the end for Armenians and Christians in Artsakh. At the start of this crisis, there were approximately 120,000 Armenians, including 30,000 children, living in the republic. Unfortunately, because of starvation and the inability to receive adequate medical care, there has already been a significant and tragic loss of life — and it will only get worse without immediate action. For those who survive, the trauma will be permanent. While there was a disingenuous attempt to portray the blockade as one related to environmental concerns, Armenians and international observers knew that the desire was to make the republic so uninhabitable that people would either die or agree to leave. Meanwhile, supporters of this starvation use coordinated social media campaigns to pretend that a blockade is not taking place. This dystopian propaganda may be absurd to those with knowledge, but the defendersof these human rights abuses are trying to confuse people given everything else happening in the world.
“Numerous genocide watchdog groups and theUnited Nations’ own independent Special Rapporteurs — including the first UN Special Advisor on the Prevention of Genocide, Professor Juan Mendez — have been trying to alert the world about these impending atrocities for months. Last month, Luis Moreno Ocampo, the first chief prosecutor of the International Criminal Court,published his independent report. He concluded that a genocide is already underway because under Article II, (c) of the Genocide Convention, Azerbaijan is “Deliberately inflicting on the group conditions of life calculated to bring about its physical destruction.”
“The University Network for Human Rights, in collaboration with students, lawyers, and academics from Harvard Law School Advocates for Human Rights, UCLA’s Promise Institute for Human Rights, Wesleyan University, and Yale’s Lowenstein Project, conducted two fact-finding trips in Nagorno-Karabakh and four in Armenia between March 2022 and July 2023. Theirrecently published briefingpaper states, “Moreover, the abuses we documented are not a string of unrelated rights violations; taken together, these abuses reveal a synchronized, comprehensive campaign to empty Nagorno-Karabakh and parts of Armenia of Armenians.”
“The collective silence or inaction by individuals, governments, and governmental organizations like the United Nations and European Union has perpetuated the crisis. Every passing day puts more lives in danger. American taxpayer dollars are now facilitating and enabling this behavior by providing foreign aid to an oil-rich nation. Through economic sanctions, cutting off foreign aid to Azerbaijan, boycotting international events in Azerbaijan (such as concerts and sporting events like soccer and Formula 1), and through proceedings in international courts, we can collectively achieve results, but this process has been too slow and time is running out. As citizens, we are appealing to leaders such as President Biden, Secretary of State Blinken, and their colleagues to take a stand immediately. They must pressure Azerbaijan to open the corridor without preconditions.
“We are just two people. We have been working behind the scenes to support our Armenian brothers and sisters, but this diplomatic approach has not yielded meaningful results. This crisis will clearly not be remedied by individuals, but we will continue to do what we can to use whatever influence we have. We are not politicians or government leaders, and despite our own diplomatic efforts, this humanitarian crisis has persisted with no clear end in sight — except for the potential for ethnic cleansing of the Armenian population. We will continue to use our voices to amplify the truth.
“The people in Artsakh want to live in peace. Now is the time for true leadership. We need for those who have a meaningful role in these affairs to immediately demand that the Lachin Corridor is opened to stop another genocide. We want to draw more attention to the crisis and appeal to those in our own government who truly care about humanity to intervene. The United States has the ability to mobilize a response. Leaders who are effective and help our people will be remembered for their heroism. Even if well-meaning, the ones who are inert and ineffective will be remembered for allowing a genocide to take place under their watch. The choice is theirs.”