Վարչապետը հայտնեց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ նոր սադրանք ձեռնարկելու մտադրության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի արգելափակված պահել Լաչինի միջանցքը․ հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում հասել է գագաթնակետին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը այս գործողություններով ի ցույց է դնում ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության նոր ռազմական սադրանք ձեռնարկելու իր մտադրությունը։ Նման սադրանքը հիմնավորելու համար շրջանառության մեջ են դրվում կեղծ և իրականությանը չհամապատասխանող թեզեր»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա կարծիքով՝ իրավիճակն այնպիսին է, որ միջազգային հանրությունը, ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի երկրները պետք է լրջագույն միջոցներ ձեռնարկեն Հարավային Կովկասում նոր պայթյունը կանխելու համար։
«Միևնույն ժամանակ ընդգծում եմ Հայաստանի Հանրապետության հավատարմությունը 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում, 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում, 2023 թվականին Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, ինչպես նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարությանը։
Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության հասցեագրման համար Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսությունը միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում և Լաչինի միջանցքի ապաարգելափակումը՝ համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների, էական է։
Այս ամենի հենքի վրա Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է և ցանկանում է խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ, և մենք մեր հավատարմությունն ենք արտահայտում խաղաղության օրակարգին»,- եզրափակեց վարչապետը։

Pashinyan warns of Azerbaijan’s intentions to commit new military provocations,calls on UNSC members to prevent outbreak
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. Azerbaijan continues to keep Lachin Corridor under blockade and the resulting humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh has reached its culmination, Prime Minister Nikol Pashinyan said Thursday.
“It is obvious that with these actions, Azerbaijan is showing its intention to commit a new military provocation against Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia. Fake and untrue narratives are being circulated in an attempt to justify such a provocation,” Pashinyan warned at the Cabinet meeting.
The Armenian Prime Minister said the situation requires the international community, UN Security Council members to take serious measures to prevent a new outbreak in South Caucasus.
“At the same time, I underscore the commitment of the Republic of Armenia to the agreements reached on 14 December 2021 in Brussels, 6 October 2022 in Prague and in 2023 in Brussels, as well as the 9 November 2020 trilateral statement signed by the President of Russia, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia. Baku-Stepanakert dialogue within the framework of international mechanisms for addressing the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh and the unblocking of the Lachin Corridor in line with the 22 February and 6 July 2023 rulings of the International Court of Justice is significant. Based on all of this the Republic of Armenia is ready and willing to sign a treaty on peace and normalization of relations with Azerbaijan, and we express our commitment to the peace agenda,” PM Pashinyan said.