ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի թեմայով ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստից հետո Հայաստանը շարունակում է ակտիվ աշխատանքը տարբեր հարթակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն ընդգծում է, որ միջազգային հանրությունը, ՄԱԿ ԱԽ՝ տարածաշրջանում իրական, երկարատև կայունության հարցում շահագրգռված անդամները պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկեն, համադրեն ջանքերը՝ Լաչինի միջանցքի վերաբացման կարևորության հարցում ձևավորված ընկալումը, առկա մեխանիզմների արդյունավետ կիրառմամբ, խնդրի անմիջական կարգավորմանն ուղղորդելու նպատակով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասել է Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը՝ պատասխանելով լրատվամիջոցների հարցերին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի թեմայով քննարկումների և նիստին հաջորդող հնարավոր զարգացումների վերաբերյալ ։
Հարց. Օգոստոսի 16-ին կայացավ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մարդասիրական իրավիճակի առնչությամբ: Երկրներն արտահայտեցին իրենց դիրքորոշումները, բայց դա որևէ փաստաթղթով չարձանագրվեց։ Ինչու՞ որևէ որոշում չընդունվեց։ Հայաստանը չէ՞ր ներկայացրել նման փաստաթուղթ։
Պատասխան.Ինչպես արդեն նշել ենք, մենք բարձր ենք գնահատում ինչպես այս և ՄԱԿ ԱԽ նախորդ՝ դեկտեմբերին կայացած նիստի ժամանակ, այնպես էլ մինչ օրս միջազգային այլ հարթակներում մեր գործընկերների, միջազգային կառույցների կողմից հնչեցված սկզբունքային դիրքորոշումները, որոնք համահունչ են միջազգային անվտանգության ու խաղաղության պահպանման հարցում ՄԱԿ ԱԽ առաջնային մանդատին, մարդու իրավունքների պաշտպանության համընդհանուր արժեքներին և, որ գուցե ամենահրատապն է այս պահին, Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների և ԼՂ-ում նոր մարդասիրական աղետի կանխարգելման գիտակցմանը:
Ընթացակարգային առումով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստի ձևաչափը քննարկում է, այն չի ենթադրում ուղղակիորեն փաստաթղթի (բանաձևի կամ հայտարարության) ընդունում։ Բացի այդ, ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի նախագծեր ներկայացնելու և քվեարկության դնելու նախաձեռնությամբ հանդես գալու իրավունք ունեն ՄԱԿ ԱԽ 15 (մշտական և ոչ մշտական) անդամները. Հայաստանը, չլինելով ՄԱԿ ԱԽ անդամ, նման իրավասություն չունի։
ՄԱԿ ԱԽ ձևաչափով քննարկումը տալիս է միջազգային հանրության ուշադրությունն իրավիճակի հնարավոր աղետալի հետևանքների շուրջ կենտրոնացնելու, դրա հասցեագրման ուղղությամբ Խորհրդի ջանքերն ակտիվացնելու և դրանց հնարավոր համադրման, հետագա քայլերը նախանշելու կարևոր հարթակ, հնարավորություն:
Հարց.Այդքանով գործընթացն ավարտվե՞ց։
Պատասխան.Բոլորովին ոչ, սա շարունակական գործընթաց է։ ՀՀ ԱԳ նախարարությունը շարունակում է ակտիվ աշխատանքները ՄԱԿ և այլ հարթակներում։ Այսօր միջազգային հանրությունը, ՄԱԿ ԱԽ՝ տարածաշրջանում իրական, երկարատև կայունության հարցում շահագրգռված անդամները պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկեն, համադրեն ջանքերը՝ Լաչինի միջանցքի վերաբացման կարևորության հարցում ձևավորված ընկալումը, առկա մեխանիզմների արդյունավետ կիրառմամբ, խնդրի անմիջական կարգավորմանն ուղղորդելու նպատակով։
Հարց.Իսկ ինչու՞ էր օգոստոսի 16-ի հրատապ հանդիպումը գումարվել ՄԱԿ «ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի սեպտեմբերի 13-ի նամակն՝ ուղղված ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նախագահին» խորագրի ներքո։ Ինչու՞ նոր նամակ կամ դիմում չէր հղվել։
Պատասխան.2022թ. սեպտեմբերին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո հետևանքով Հայաստանի կողմից ՄԱԿ ԱԽ ներկայացված դիմումից ի վեր ձևավորվել է ՄԱԿ ԱԽ համապատասխան օրակարգային կետ՝ Ձեր կողմից նշված խորագրով։ Սա ընդունված երևույթ է ՄԱԿ ԱԽ֊ում և ունի շատ պարզ տեխնիկական հիմնավորում՝ ԱԽ օրակարգը չծանրաբեռնել միևնույն կամ շատ մոտ հարցերի տարբեր ձևակերպումներով։
Ընդգծենք, որ սեպտեմբերի 13-ի նամակով ՄԱԿ ԱԽ ուշադրությանն է ներկայացվել ՀՀ ԱԳ նախարարի նամակն Ադրբեջանի զինված հարձակման, ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ, որոնք սպառնալիք են հանդիսանում միջազգային խաղաղությանն ու անվտանգությանը։
Ավելի ուշ՝ 2022թ. դեկտեմբերից արդեն Լաչինի միջանցքի արգելափակման խնդրի և Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի առնչությամբ հրավիրված երկու քննարկումներն էլ անցկացվել են այդ նամակին հղումով և օրակարգի կետի ներքո։
Հարկ է նշել, որ և՛ նախորդ տարվա դեկտեմբերի, և՛ ս.թ. օգոստոսի հանդիպումներին ընդառաջ Հայաստանը ՄԱԿ ԱԽ անդամների ուշադրությանն է ներկայացրել հատուկ դիմում-նամակներ՝ Լաչինի միջանցքի խնդրի քննարկման նպատակով։ Բացի այդ, Լաչինի միջանցքի շրջափակման և ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի շուրջ մի քանի տասնյակ նամակներ են շրջանառվել ինչպես ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում, այնպես էլ Գլխավոր ասամբլեայում, և այլ միջազգային հարթակներում։

После заседания СБ ООН по гуманитарному кризису в НК Армения продолжает активную работу на различных платформах
МИД Армении подчеркивает, что международное сообщество, члены СБ ООН, заинтересованные в реальной, долгосрочной стабильности в регионе, должны предпринять четкие шаги, скоординировать усилия, чтобы направить сложившееся представление о важности открытия Лачинского коридора на эффективное использование существующих механизмы, направленные на немедленное решение проблемы.
Как передает Арменпресс, об этомзаявила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, отвечая на вопросы СМИ, касающиеся обсуждения гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе на экстренном заседании Совета Безопасности ООН и возможного развития событий после заседания.
Вопрос: 16 августа состоялось экстренное заседание Совета безопасности ООН по поводу гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе. Страны выразили свою позицию, но она не была зафиксирована ни в одном документе. Почему не было принято решение? Разве Армения не представила такой документ?
Ответ: Как мы уже отмечали, мы высоко оцениваем принципиальные позиции, озвученные нашими партнерами, международными структурами в ходе этой и предыдущей сессии Совета Безопасности ООН, состоявшейся в декабре, а также выраженные до сих пор на других международных площадкахпозиции,которые соответствуют основному мандату СБ ООН в отношении сохранения международной безопасности и мира, защиты универсальных ценностей прав человека и, что, пожалуй, наиболее актуально на данный момент, информирования об агрессивных действиях Азербайджана и осознания предотвращения новой гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе.
С процедурной точки зрения формат срочного заседания СБ ООН является дискуссионным, он прямо не предполагает принятия документа (резолюции или заявления). Кроме того, право вносить проекты резолюций СБ ООН и инициировать голосованиеимеют 15 (постоянных и непостоянных) членов СБ ООН. Армения, не являясь членом Совбеза ООН, не имеет таких полномочий.
Дискуссия в формате СБ ООН дает важную площадку, возможность акцентировать внимание международного сообщества на возможных катастрофических последствиях ситуации, активизировать усилия Совета по ее устранению и их возможную координацию, наметить следующие шаги.
Вопрос:На этом процесс закончился?
Ответ: Вовсе нет, это перманентный процесс. МИД РА продолжает активную деятельность в ООН и на других площадках.Сегодня международное сообщество, члены Совета Безопасности ООН, заинтересованные в реальной, долгосрочной стабильности в регионе, должны предпринять четкие шаги, скоординировать свои усилия, чтобы направить сложившееся представление о важности открытия Лачинского коридора, с эффективным использованием существующих механизмов, чтобы скоординировать непосредственное решение проблемы.
Вопрос:А почему же было созвано экстренное заседание 16 августа с темой «Письмо постпреда Армении при ООН от 13 сентября на имя Председателя Совета Безопасности ООН»? Почему не было отправлено новое письмо или заявление?
Ответ: После подачи Арменией заявления в Совет Безопасности ООН, в результате агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении в сентябре2022 г.сформировался соответствующий пункт повестки дня Совета Безопасности ООН с упомянутым Вами названием.Это общепринятое явление в СБ ООН и имеет очень простое техническое обоснование: не загромождать повестку дня Совбеза разными формулировками одних и тех же или очень похожих вопросов.
Подчеркнем, что до сведения Совета Безопасности ООН было доведено письмо министра иностранных дел РА от 13 сентября относительно вооруженного нападения Азербайджана, продолжающихся агрессивных действий Азербайджана как против Армении, так и против Нагорного Карабаха, которые представляют угрозу международному миру и безопасности.
Позднее,с декабря 2022 г. со ссылкой на это письмо и по данному пункту повестки дня велись два обсуждения по вопросу о блокировании Лачинского коридора и возникшем в Нагорном Карабахе гуманитарном кризисе.
Следует отметить, что и в декабре прошлого, и в этом году — в преддверии августовских встреч, Армения представила вниманию членов Совета Безопасности ООН специальные письма-заявки с целью обсуждения вопроса Лачинского коридора.Кроме того, по поводу блокады Лачинского коридора и создавшегося гуманитарного кризиса были распространены десятки писем как —в Совбезе и Генассамблее ООН, так и на других международных площадках.