Միջոցներ ձեռնարկեք ցեղասպանությունը դադարեցնելու համար․Մարուքյանն անդրադարձել է ԼՂ-ում սովամահության դեպքին և դիմել միջազգային հանրությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում գրանցված սովամահության դեպքին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Մարուքյանը գրառում է կատարել X սոցցանցի իր միկրոբլոգում՝ դիմելով ԱՄՆ և Ֆրանսիայի նախագահներին, ԱՄՆ պետքարտուղարին, Եվրոպական խորհրդի նախագահին, ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարին և այլ անձանց։
«Մենք արդեն 8 ամիս է՝ ամեն օր զգուշացնում էինք այդ մասին։ Խնդրում ենք միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներն ու ցեղասպանությունը դադարեցնելու համար»,- գրել է նա։
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը օգոստոսի 15-ին տեղեկացրել է, որ Ստեփանակերտում 40-ամյա տղամարդ է սովից մահացել:

Ambassador-at-Large Edmon Marukyan appeals to US, France and EU to take action and stop genocide in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS. Ambassador-at-Large Edmon Marukyan has asked U.S. President Joe Biden, French President Emmanuel Macron, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell and others to take action and stop the genocide in Nagorno-Karabakh after a man starved to death as a result of the Azeri blockade.
“We were warning about this on daily basis for already 8 months. Please take action to stop ethnic cleansing and the genocide in Nagorno Karabakh,” Marukyan said in a post on X addressed to U.S. President Joe Biden, U.S. Secretary of State Antony Blinken, French President Emmanuel Macron, European Council President Charles Michel, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar, Human Rights Watch Deputy Director of the Europe and Central Asia Division Rachel Denber and Associate director, Europe and Central Asia Division Giorgi Gogia.