ՌԴ խաղաղապահ զորակազմից պահանջում ենք անհապաղ ձեռնարկել համապատասխան քայլեր՝ զսպելու Ադրբեջանի հնարավոր սադրիչ գործողությունները. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ հերքելով ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից տարածվող լուրերը, թե Արցախի ՊԲ-ն ռազմական տեխնիկա է կենտրոնացնում շփման գծի տարբեր ուղղություններում: «Արմենպրես»-ը Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարություն ն ամբողջությամբ ներկայացնում է ստորև.
«Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը կտրականապես հերքում և խստիվ դատապարտում է ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից տարածվող ստահոդ լուրերն այն մասին, թե իբր Արցախի ՊԲ-ն տարատեսակ ռազմական տեխնիկա է տեղաշարժում և կենտրոնացնում շփման գծի տարբեր ուղղություններում:
Տեղեկատվական դաշտը նման կեղծ լուրերով լցնելով, ինչպես արդեն բազմիցս առիթ ենք ունեցել համոզվելու, Ադրբեջանը հող է նախապատրաստում հետագա սադրանքների իրականացման համար:
Միջազգային դերակատարների և հատկապես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ուշադրությունն ենք հրավիրում այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանն իրադրության լարման է գնում Արցախի խաղաղ բնակչությանը պարտադրված լիակատար շրջափակման հետևանքով հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ ՄԱԿ-ի ԱԽ արտակարգ նիստ գումարելու Հայաստանի Հանրապետության պահանջից ընդամենը երկու օր անց: Սա ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում առաջացած հումանիտար աղետից միջազգային կառույցների ուշադրությունը շեղելու փորձ:
Վերստին նշում ենք, որ 2022 թ. դեկտեմբերի 12-ից Արցախի Հանրապետությունը Ադրբեջանի անօրինական գործողությունների հետևանքով հայտնվել է լիակատար շրջափակման մեջ: Ավելին, 2023 թ. հունիսի 15-ից Արցախի ժողովուրդը զրկված է Լաչինի միջանցքով նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջոցով սննդամթերքի, դեղորայքի և կենսական նշանակության մնացած բոլոր ապրանքների անգամ նվազագույն քանակի ներկրման հնարավորությունից։
Այսպիսով, միջազգային հանրության կողմից գործուն քայլերի բացակայության պայմաններում Ադրբեջանը շարունակում է խախտել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները, միջազգային համընդհանուր իրավական նորմերը, ինչպես նաև՝ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ընդունված կոնկրետ միջազգային իրավական ակտերը, որոնց թվում են ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր որոշումները Լաչինի միջանցքի ապաարգելափակման վերաբերյալ։
Պահանջում ենք միջազգային բոլոր դերակատարներից և, մասնավորապես, ՌԴ խաղաղապահ զորակազմից, անհապաղ ձեռնարկել համապատասխան քայլեր՝ զսպելու Ադրբեջանի հնարավոր սադրիչ գործողությունները:
Ստեղծված իրավիճակում հրամայական ենք համարում հնարավորինս հրատապ ՄԱԿ-ի ԱԽ արտակարգ նիստի գումարումը՝ Լաչինի միջանցքի ամբողջական և անվերապահ ապաարգելափակմանն ուղղված անհրաժեշտ և արդյունավետ միջոցների իրականացման վերաբերյալ որոշում կայացնելու նպատակով»:

Требуем у российских миротворческих сил принять меры для пресечения возможных провокаций Азербайджана: МИД Арцаха
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением, в котором опровергает распространенные азербайджанскими СМИ слухи о том, что Минобороны Арцаха концентрирует военную технику на разных направлениях линии соприкосновения. Ниже «Арменпресс» представляет полное заявление МИД Арцаха:
«Министерство иностранных дел Республики Арцах категорически отрицает и решительно осуждает распространяемые азербайджанскими СМИ ложные сведения о том, что Минобороны Арцаха перемещает и сосредотачивает различную военную технику в разных направлениях от линии соприкосновения.
Заполняя информационное поле подобными фейками, в чем мы уже не раз убедились, Азербайджан готовит почву для дальнейших провокаций.
Обращаем внимание международных акторов, и особенно Совета Безопасности ООН, на то, что Азербайджан нагнетает обстановку всего через два дня после обращения Республики Армения о созыве экстренного заседания Совета Безопасности ООН в связи с ухудшением гуманитарной ситуации из-за полной блокады мирного населения Арцаха. Это не что иное, как попытка отвлечь внимание международных структур от гуманитарной катастрофы, вызванной незаконным блокированием Азербайджаном Лачинского коридора в Республике Арцах.
Отметим еще раз, что в 2022 г. С 12 декабря Республика Арцах находится в полной блокаде в результате незаконных действий Азербайджана. Кроме того, с 15 июня 2023 г. народ Арцаха лишен возможности ввозить через Лачинский коридор через Международный комитет Красного Креста и российские миротворческие войска даже минимальное количество продуктов питания, медикаментов и всех других жизненно важных товаров.
Таким образом, в отсутствие действенных шагов со стороны международного сообщества Азербайджан продолжает нарушать положения Трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года, универсальные международно-правовые нормы, а также принятые в отношении Лачинского коридора конкретные международно-правовые акты, в том числе Международного суда ООН и имеющих обязательную юридическую силу решений Европейского суда по правам человека относительно разблокирования Лашинского коридора.
Требуем от всех международных акторов и, в частности, от российских миротворческих сил, немедленно принять соответствующие меры по пресечению возможных провокационных действий Азербайджана.
В сложившейся ситуации считаем необходимым как можно скорее созвать экстренное заседание Совета Безопасности ООН для принятия решения о реализации необходимых и эффективных мер, направленных на полную и безоговорочную разблокировку Лачинского коридора".