Ստեփանակերտը ողջունում է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին ուղղված Հայաստանի պահանջն ու ակնկալում կառույցի պատշաճ արձագանքը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ ողջունելով Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ գումարելու՝ Հայաստանի Հանրապետության պահանջը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է․
«Ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության որոշումը դիմել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ Լաչինի միջանցքի՝ ավելի քան ութ ամիս շարունակվող անօրինական արգելափակման և Արցախի անմարդկային պաշարմանհետևանքով ստեղծված ծայրահեղ ծանր հումանիտար իրավիճակը քննարկման դնելու խնդրանքով:
Այս կապակցությամբ կարևոր ենք համարում ընդգծել, որ օգոստոսի 8-ին Արցախի Հանրապետության նախագահը դիմել է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանը՝ կոչ անելով անհապաղ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի քննարկմանը ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում առաջացած հումանիտար աղետը:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ուղիղ ներգրավվածությունը և համապատասխան հրատապ որոշումների ընդունումը համարում ենք կարևորագույն գործոն, որը կարող է վերջ դնել Ադրբեջանի կողմից Արցախում մարդու իրավունքների զանգվածային կոպիտ խախտումներին և դադարեցնել Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից հետևողականորեն ու համակարգված ձևով իրականացվող ակնհայտ ցեղասպան քաղաքականությունը:
Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, որը կրում է միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման, ցեղասպանությունների և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարումն ապահովելու հիմնական պատասխանատվությունը, պատշաճ կերպով արձագանքել ստեղծված իրավիճակին և կայացնել որոշում Լաչինի միջանցքի ամբողջական, անհետաձգելի և անվերապահ ապարգելափակմանն ուղղված անհրաժեշտ, հրատապ և արդյունավետ միջոցների իրականացման մասին»։
Հայաստանի Հանրապետությունն օգոստոսի 11-ին դիմել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհուրդ՝ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը հարկադրված լիակատար շրջափակման հետևանքով հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ արտահերթ նիստ գումարելու պահանջով:

STEPANAKERT, AUGUST 12, ARMENPRESS. The Nagorno-Karabakh (Artsakh) Foreign Ministry has welcomed the Armenian government’s request to the UN Security Council for convening an emergency meeting on the humanitarian situation resulting from the blockade of Lachin Corridor.
In a statement released on Saturday, the Nagorno-Karabakh Foreign Ministry called upon the UNSC to adequately respond to the situation and reach a decision on the implementation of necessary, urgent and effective measures aimed at the immediate, complete and unconditional unblocking of the Lachin Corridor.
“We welcome the decision of the Government of the Republic of Armenia to submit a request to the United Nations Security Council to address the critical humanitarian situation that has emerged due to the ongoing unlawful blockade of the Lachin Corridor for the past eight months and the inhumane siege imposed on Artsakh.
“In this context, it is crucial to highlight that on 8 August, the President of the Republic of Artsakh requested the Government of the Republic of Armenia to urgently bring the humanitarian catastrophe caused by Azerbaijan's blockage of the Lachin Corridor to the UN Security Council’s discussion.
“We consider the direct involvement of the United Nations Security Council and the adoption of corresponding urgent decisions to be a crucial factor capable of putting an end to the extensive and egregious human rights violations perpetrated by Azerbaijan in Artsakh and halting the genocidal policy consistently and systematically pursued by Azerbaijan against the people of Artsakh.
“We call upon the United Nations Security Council, which bears the primary responsibility for maintaining international peace and security, preventing genocides and other mass atrocities, as well as ensuring the implementation of decisions of the International Court of Justice, to adequately respond to the situation and reach a decision on the implementation of necessary, urgent and effective measures aimed at the immediate, complete and unconditional unblocking of the Lachin corridor,” the Nagorno-Karabakh Foreign Ministry said in the statement.