Ստեփանակերտը ողջունում է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին ուղղված Հայաստանի պահանջն ու ակնկալում կառույցի պատշաճ արձագանքը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ ողջունելով Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ գումարելու՝ Հայաստանի Հանրապետության պահանջը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է․
«Ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության որոշումը դիմել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ Լաչինի միջանցքի՝ ավելի քան ութ ամիս շարունակվող անօրինական արգելափակման և Արցախի անմարդկային պաշարմանհետևանքով ստեղծված ծայրահեղ ծանր հումանիտար իրավիճակը քննարկման դնելու խնդրանքով:
Այս կապակցությամբ կարևոր ենք համարում ընդգծել, որ օգոստոսի 8-ին Արցախի Հանրապետության նախագահը դիմել է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանը՝ կոչ անելով անհապաղ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի քննարկմանը ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում առաջացած հումանիտար աղետը:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ուղիղ ներգրավվածությունը և համապատասխան հրատապ որոշումների ընդունումը համարում ենք կարևորագույն գործոն, որը կարող է վերջ դնել Ադրբեջանի կողմից Արցախում մարդու իրավունքների զանգվածային կոպիտ խախտումներին և դադարեցնել Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից հետևողականորեն ու համակարգված ձևով իրականացվող ակնհայտ ցեղասպան քաղաքականությունը:
Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, որը կրում է միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման, ցեղասպանությունների և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարումն ապահովելու հիմնական պատասխանատվությունը, պատշաճ կերպով արձագանքել ստեղծված իրավիճակին և կայացնել որոշում Լաչինի միջանցքի ամբողջական, անհետաձգելի և անվերապահ ապարգելափակմանն ուղղված անհրաժեշտ, հրատապ և արդյունավետ միջոցների իրականացման մասին»։
Հայաստանի Հանրապետությունն օգոստոսի 11-ին դիմել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհուրդ՝ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը հարկադրված լիակատար շրջափակման հետևանքով հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ արտահերթ նիստ գումարելու պահանջով:

Степанакерт приветствует обращение Армении в СБ ООН и ожидает от структуры должного ответа
Министерство иностранных дел Республики Арцах распространило заявление, в котором приветствует требование Республики Армения о созыве внеочередной сессии Совета Безопасности ОрганизацииОбъединенныхНаций.
Как передает Арменпресс, в заявлении, в частности, отмечается:
«Приветствуем решение Правительства Республики Армения об обращении в Совет Безопасности ООН с просьбой обсудить критическую гуманитарную ситуацию, сложившуюся в результате продолжающихся уже восемь месяцев незаконной блокады Лачинского коридора и бесчеловечной осады Арцаха.
В этой связи считаем важным отметить, что 8 августа Президент Республики Арцах обратился к Правительству Республики Армения с призывом немедленно представить на обсуждение Совета Безопасности ООН гуманитарную катастрофу, возникшую в Арцахе вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Считаем прямую вовлеченность Совета Безопасности ООН и принятие незамедлительных соответствующих решений важнейшим фактором, способным положить конец массовым грубым нарушениям прав человека в Арцахе со стороны Азербайджана и пресечь очевидную геноцидальную политику, последовательно и систематически проводимую Азербайджаном в отношении народа Арцаха.
Призываем Совет Безопасности ООН, который несет главную ответственность за поддержание международного мира и безопасности, предотвращение геноцидов и других массовых преступлений, а также обеспечение исполнения решений Международного суда ООН, должным образом отреагировать на сложившуюся ситуацию и принять решение о реализации необходимых срочных и эффективных мер, направленных на немедленное, полное и безоговорочное разблокирование Лачинского коридора».
11 августа Республика Армения обратилась в Совет Безопасности ООН с требованием о созыве экстренного заседания в связи с ухудшением гуманитарной ситуации в результате принудительной полной блокады мирного населения Нагорного Карабаха.