ԱՊՀ խաղերում Հայաստանի առաջին մեդալը նվաճեց ըմբիշ Սահակ Հովհաննիսյանը
ՄԻՆՍԿ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի անդամ Սահակ Հովհաննիսյանը դարձավ ԱՊՀ երկրորդ խաղերի հաղթող:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` Սոլիգորսկ քաղաքում ընթացող ըմբշամարտի մրցաշարում հայ ըմբիշը գերազանցեց բոլոր մրցակիցներին: Հովհաննիսյանը հաջորդաբար հաղթեց Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչներին:
Եզրափակիչում Հովհաննիսյանը գերազանցեց Մուսլիմ Իմադաևին 4:2 հաշվով՝ նվաճելով ԱՊՀ խաղերում Հայաստանի առաջին մեդալը, իսկ Հայաստանի հավաքականի անդամներից Սամվել Գրիգորյանը դարձավ բրոնզե մեդալակիր ։
Բելառուսի Հանրապետությունում անցկացվում են ԱՊՀ 2-րդ խաղերը, որին Հայաստանը մասնակցում է մեծաթիվ պատվիրակությամբ: 140-ից ավելի պատանի և երիտասարդ մարզիկներ Հայաստանի մարզական պատիվը կպաշտպանեն բռնցքամարտ, ազատ և հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ, ձյուդո, կարատե, ատլետիկա, լող, ծովափնյա վոլեյբոլ, սամբո, նետաձգություն, հրաձգություն, խոտի հոկեյ, մարմնամարզություն և վոլեյբոլ մարզաձևերում:
ԱՊՀ 2-րդ խաղերը կանցկացվեն Բելառուսի տարբեր շրջանների 11 քաղաքում։ Նոր ձևաչափի նպատակն է ընդլայնել մրցաշարի աշխարհագրությունը և սպորտի մասսայականացումը երկրի տարբեր հատվածներում: Մասնավորապես, մրցումները կանցկացվեն Մինսկ, Բորիսով, Բրեստ, Վիտեբսկ, Գոմել, Գրոդնո, Ժլոբին, Մոգիլյով, Մոլոդեչնո, Օրշա և Սոլիգորսկ քաղաքներում։ 23 երկրի շուրջ 5 հազար մարզիկներ իրենց ուժերը կչափեն ընդհանուր առմամբ 20 մարզաձևում: Խաղերի փակման արարողությունը նախատեսված է օգոստոսի 13-ին:

Борец Саак Ованнисян завоевал первую медаль Армении на Играх СНГ
Как передает корреспондент Арменпресс,в турнире по борьбе,прошедшем в городе Солигорск, армянский борец превзошел всех соперников. Ованнисян последовательно обыграл представителей Таджикистана, Туркменистана и Азербайджан.
В финале Ованнисян обыграл Муслима Имадаева со счетом 4:2, завоевав первую медаль Армении на Играх СНГ, а член сборной Армении Самвел Григорян стал бронзовым призером.
В Республике Беларусь проходят II Игры СНГ, в которых Армения участвует с большой делегацией. Более 140 юных спортсменов будут защищать спортивную честь Армении по боксу, вольной и греко-римской борьбе, дзюдо, карате, легкой атлетике, плаванию, пляжному волейболу, самбо, стрельбе из лука, стрельбе, хоккею на траве, гимнастике и волейболу.
II Игры СНГ пройдут в 11 городах различных регионов Беларуси. Цель нового формата — расширить географию турнира и популяризировать спорт в разных уголках страны. В частности, соревнования пройдут в Минске, Борисове, Бресте, Витебске, Гомеле, Гродно, Жлобине, Могилеве, Молодечно, Орше и Солигорске. Всего в 20 видах спорта примут участие около 5000 спортсменов из 23 стран. Церемония закрытия Игр запланирована на 13 августа.