Ռուսաստանն ու Ուկրաինան հայտնել են ԱԹՍ-ների փոխադարձ հարվածների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի իշխանությունները հայտարարել են անօդաչու թռչող սարքերով միմյանց տարածքին հարվածներ հասցնելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է, որ հակաօդային պաշտպանության ուժերը Կալուգայի մարզի երկնքում խոցել են ուկրաինական 6 ԱԹՍ։
c459ffc0-3119-11ee-affe-5ba91ce1150a.jpg (67 KB)
Միջադեպի հետևանքով մարզում տուժածներ և ավերածություններ չկան։
Կիևի վարչակազմն իր հերթին հայտնել է, որ ուկրաինական ՀՕՊ համակարգերը գիշերը խոցել են շուրջ 15 ԱԹՍ, որոնք թռչում էին Ուկրաինայի մայրաքաղաքի ուղղությամբ։ Քաղաքում տուժածներ և ավերածություններ չկան։
Օգոստոսի 2-ի երեկոյան Ռուսաստանի Բելգորոդի մարզի նահանգապետը հայտնել էր մարզի երկնքում ինքնաթիռային տիպի ԱԹՍ-ի խոցման մասին։
202d18a0-3138-11ee-8f52-fbf70e4bf742.jpg (82 KB)
Ռուսաստանի և Ուկրաինայի զինված ուժերը վերջին օրվա ընթացքում միմյանց հարվածներ են հասցրել նաև տարբեր այլ զինատեսակներով։ Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը հայտնել է, որ Խերսոն քաղաքը հրետանային գնդակոծության է ենթարկվել։ Կրակի տակ է հայտնվել հասարակական տրանսպորտը։ Միջադեպի հետևանքով 3 մարդ է վիրավորվել։
Իսկ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությունում հայտնել են Դոնեցկ և Մակեևկա քաղաքների գնդակոծության մասին։

Россия и Украина заявили о взаимных атаках БПЛА
Власти России и Украины объявили о взаимных атаках с применением БПЛА. Как передает «Арменпресс», Минобороны России сообщило, что силы ПВО сбили в небе Калужской области 6 украинских БПЛА.
Пострадавших и повреждений нет.
Администрация Киева, в свою очередь, сообщила, что украинские зенитные комплексы сбили около 15 российских БПЛА, которые ночью летели в направлении столицы Украины. Пострадавших и разрушений в городе нет.
Вечером 2 августа губернатор Белгородской области России сообщил о сбитом в небе над областью дрона авиационного типа.
Вооруженные силы России и Украины в течение последних суток наносили взаимные удары из оружия различного вида. Андрей Ермак, глава Офиса президента Украины, сообщил, что город Херсон подвергся артиллерийскому обстрелу. Под обстрел попал общественный транспорт. Пострадали 3 человека.