Փաշինյանն Ադրբեջանին կոչ արեց չարգելափակել Հայաստանի ուղարկած հումանիտար բեռի մուտքը ԼՂ՝ որպես խաղաղության օրակարգին նվիրվածության քայլ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ադրբեջանին կոչ է անում չարգելափակել Հայաստանի կառավարության ուղարկած հումանիտար բեռի մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ որպես խաղաղության օրակարգին նվիրվածության քայլ։
Հայաստանի վարչապետն այս մասին ասաց Կառավարության նիստի մեկնարկին ունեցած ելույթում։
Փաշինյանը նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում ՀՀ կառավարական աշխատանքային խմբի որոշմամբ Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկված 361 տոննա հումանիտար օգնությունը շարունակում է գտնվել Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ, որովհետև Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ապօրինաբար արգելափակում է այդ հումանիտար բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։
«Որպես խաղաղության օրակարգին նվիրվածության քայլ՝ կոչ եմ անում նաև չարգելափակել Հայաստանի ուղարկած հումանիտար բեռի մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ Լաչինի միջանցքով, առավելևս, որ բեռի անցմանը խոչընդոտելը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կոպիտ խախտում է»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Վարչապետը մեջբերեց Ադրբեջանի նախագահի՝ «Եվրոնյուզ»-ին տված հարցազրույցի ժամանակ հնչեցրած հայտարարությունը, թե Լաչինի միջանցքն արգելափակված չէ՝ նշելով, որ այս առումով անհրաժեշտ է լսել ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պարզաբանումը, թե ինչո՞ւ նրանք չեն ապահովում հումանիտար օգնության մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, եթե Ադրբեջանը պնդում է, թե չի արգելափակել Լաչինի միջանցքը։ «Կարծում եմ, որ այս հարցի պարզաբանումը կարևոր է, և մեր համապատասխան մարմինները պետք է աշխատեն այս հարցի շուրջ պարզաբանումներ ստանալու ուղղությամբ։

Pashinyan calls on Azerbaijan not to block humanitarian aid for Nagorno-Karabakh as step of commitment to peace agenda
YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has urged Azerbaijan not to block the Armenian humanitarian aid convoy’s access to Nagorno-Karabakh as a step showing commitment to the peace agenda.
Speaking at the August 3 Cabinet meeting, PM Pashinyan said that the humanitarian convoy carrying 361 tons of emergency food and medication remains blocked at the entrance of Lachin Corridor. He said that Azerbaijan is grossly violating the terms of the 9 November 2020 trilateral statement and the blocking is illegal.
“I call for not obstructing the access of the humanitarian goods sent by Armenia through the Lachin Corridor, as a step of commitment to the peace agenda, moreover because obstructing the passage of the goods is a gross violation of the 9 November 2020 trilateral statement and the decisions of the International Court of Justice,” Pashinyan said.
The Armenian Prime Minister pointed out Azerbaijani President Ilham Aliyev’s recent statement in an interview with Euronews, where the latter again falsely claimed that the Lachin Corridor is open. Pashinyan said that the Russian peacekeepers deployed in Nagorno-Karabakh ought to comment on this statement, as to why the Russian peacekeepers are failing to ensure the humanitarian convoy’s access to Nagorno-Karabakh if Azerbaijan insists the corridor to be open.
“I believe that an explanation of this issue is important and our relevant bodies must work in the direction of receiving explanations over this matter,” the PM added.
On July 25, the Government of Armenia said that it will try to send over 360 tons of flour, cooking oil, sugar, and other foodstuffs and medication to Nagorno-Karabakh to mitigate the humanitarian crisis resulting from the blockade of Lachin Corridor. Armenia requested the Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh to escort the aid but Azerbaijan has blocked the convoy.