Փաշինյանն Ադրբեջանին կոչ արեց չարգելափակել Հայաստանի ուղարկած հումանիտար բեռի մուտքը ԼՂ՝ որպես խաղաղության օրակարգին նվիրվածության քայլ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ադրբեջանին կոչ է անում չարգելափակել Հայաստանի կառավարության ուղարկած հումանիտար բեռի մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ որպես խաղաղության օրակարգին նվիրվածության քայլ։
Հայաստանի վարչապետն այս մասին ասաց Կառավարության նիստի մեկնարկին ունեցած ելույթում։
Փաշինյանը նշեց, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում ՀՀ կառավարական աշխատանքային խմբի որոշմամբ Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկված 361 տոննա հումանիտար օգնությունը շարունակում է գտնվել Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ, որովհետև Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ապօրինաբար արգելափակում է այդ հումանիտար բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։
«Որպես խաղաղության օրակարգին նվիրվածության քայլ՝ կոչ եմ անում նաև չարգելափակել Հայաստանի ուղարկած հումանիտար բեռի մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ Լաչինի միջանցքով, առավելևս, որ բեռի անցմանը խոչընդոտելը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կոպիտ խախտում է»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Վարչապետը մեջբերեց Ադրբեջանի նախագահի՝ «Եվրոնյուզ»-ին տված հարցազրույցի ժամանակ հնչեցրած հայտարարությունը, թե Լաչինի միջանցքն արգելափակված չէ՝ նշելով, որ այս առումով անհրաժեշտ է լսել ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պարզաբանումը, թե ինչո՞ւ նրանք չեն ապահովում հումանիտար օգնության մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ, եթե Ադրբեջանը պնդում է, թե չի արգելափակել Լաչինի միջանցքը։ «Կարծում եմ, որ այս հարցի պարզաբանումը կարևոր է, և մեր համապատասխան մարմինները պետք է աշխատեն այս հարցի շուրջ պարզաբանումներ ստանալու ուղղությամբ։

Пашинян призвал Азербайджан не блокировать ввоз гуманитарного груза в НК как шаг приверженности мирной повестке дня
Премьер-министр Армении Никол Пашинян призывает Азербайджан не блокировать ввоз гуманитарного груза, отправленного правительством Армении в Нагорный Карабах, в качестве шага приверженности мирной повестке дня.
Об этом премьер-министр заявил в начале заседания правительства.
Он отметил, что 361 тонна гуманитарной помощи, направленная в Нагорный Карабах по решению рабочей группы правительства РА в условиях гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, все еще находиться на въезде в Лачинский коридор, поскольку Азербайджан, грубо нарушая положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, незаконно блокирует ввоз этих гуманитарных грузов в Нагорный Карабах.
«В качестве шага приверженности мирной повестке призываю не блокировать ввоз гуманитарных грузов, направляемых Арменией в Нагорный Карабах через Лачинский коридор, тем более что воспрепятствование прохождению груза является грубым нарушением Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и решения Международного суда ООН», - заявил Пашинян.
Премьер-министр коснулся заявления Алиева, сделанного в интервью Euronews, что Лачинский коридор не перекрыт, отметив, что в связи с этим необходимо выслушать разъяснения российских миротворческих сил, дислоцированных в Нагорном Карабахе, относительно того, почему они не обеспечивают доступ гуманитарной помощи в Нагорный Карабах, если Азербайджан настаивает, что Лачинский коридор открыт. «Я думаю, что разъяснение этого вопроса важно, и наши соответствующие органы должны работать над получением разъяснений по этому вопросу».