Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է արել վերականգնել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է անում կատարել իր միջազգային պարտավորությունները, մասնավորապես, կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշումն ու ապահովել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ընդգծված է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ տարածած հայտարարությունում:
«Ֆրանսիան իր ափսոսանքն է հայտնում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի համառ արգելափակման առիթով, որը հակասում է հրադադարի համաձայնությամբ ստանձնած պարտավորություններին և վնասում է բանակցային գործընթացին»,- ասված է հայտարարությունում:
Ֆրանսիան իր ամբողջական աջակցությունն է հայտնում Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցչի հուլիսի 26-ի հայտարարությանը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վրա ազդող հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ։
«Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է անում կատարել իր միջազգային պարտավորությունները, մասնավորապես, կիրառել Միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման մեջ նշված միջանկյալ միջոցները, որոնք պարտադիր են։ Ֆրանսիան կոչ է անում վերականգնել բեռների, մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով և բնակչությանը գազով ու էլեկտրաէներգիայի շարունակական մատակարարումը»,- նշված է նախարարության հայտարարությունում:
Հայտարարությամբ հիշեցնում են նաև ապրիլի վերջին Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցի ժամանակ Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարի հնչեցրած ուղերձը՝ Ֆրանսիան ԵՄ-ի հետ մեկտեղ լիովին հավատարիմ է մնում տարածաշրջանում կայուն և արդար խաղաղության հաստատմանը:
Հայաստանից հուլիսի 26-ին 361 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել Լեռնային Ղարաբաղ՝ 19 բեռնատար ավտոմեքենաներով: Հումանիտար օգնությունը հուլիսի 26-ին հասել է Կոռնիձորի հատված՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի հատված: Հայաստանը խնդրել է, որ ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռն ու տեղափոխեն ԼՂ, որտեղ Լաչինի միջանցքի շուրջ 8 ամիս ապօրինի արգելափակված լինելու հետևանքով հումանիտար ճգնաժամ է հաստատված: Բեռնատարներով Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ է ուղարկվում մակարոնեղեն, շաքարավազ, բուսական յուղ, կաթի փոշի, աղ, մանկական կեր, դեղորայք:

Франция призвала Азербайджан восстановить свободное передвижение по Лачинскому коридору
Франция призывает Азербайджан соблюдать свои международные обязательства, в частности осуществить временные меры, указанные Международным Судом в его постановлении от 22 февраля, которые являются обязательными. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заявлении МИД Франции, которое приводим ниже:
“Франция выражает сожаление в связи с продолжительным блокированием Азербайджаном Лачинского коридора, что противоречит обязательствам, взятым в соответствии с соглашениями о прекращении огня, и наносит ущерб переговорному процессу. Франция полностью поддерживает заявление Высокого представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности от 26 июля относительно гуманитарной ситуации, затрагивающей население Нагорного Карабаха.
Франция призывает Азербайджан соблюдать свои международные обязательства, в частности осуществить временные меры, указанные Международным Судом в его постановлении от 22 февраля, которые являются обязательными.
Франция требует восстановления свободного передвижения грузов, людей и товаров по Лачинскому коридору в обоих направлениях, бесперебойного снабжения населения газом и электроэнергией.
Вместе с Европейским союзом Франция по-прежнему полностью привержена содействию прочному и справедливому миру в регионе, о чем заявила министр Европы и иностранных дел во время своего визита в Армению и Азербайджан в конце апреля”.
26 июля из Армении в Нагорный Карабах на 19 грузовиках была отправлена ​​361 тонна гуманитарной помощи. Гуманитарная помощь 26 июля прибыла на въезд в Лачинский коридор. Армения обратилась к представителям российских миротворческих сил, дислоцированных в Нагорном Карабахе, с просьбой принять груз и переправить его в Нагорный Карабах, где в результате незаконной блокады Лачинского коридора в течение 8 месяцев установился гуманитарный кризис. Из Армении в Нагорный Карабах отправлены макаронные изделия, сахар, растительное масло, сухое молоко, соль, детское питание, лекарства.